Pomysły na rozwój osobisty – skuteczne i sprawdzone

Pomysły na rozwój osobisty

Tak często mówi się, że trzeba stawiać na rozwój osobisty. Dla każdego to pojęcie oznacza jednak coś innego, indywidualnego. Mamy tego świadomość, co nie zmienia faktu, że istnieją uniwersalne porady, które dla wielu osób są inspiracją do podjęcia próby zmiany dotychczasowego życia na lepsze. Szeroko pojęty rozwój jest bowiem krokiem ku poprawie sytuacji materialnej, relacji międzyludzkich czy samopoczucia, poczucia własnej wartości. Poznaj sprawdzone pomysły na rozwój osobisty.

1. Złapanie harmonii pomysłem na rozwój osobisty

Zacznijmy nieco przewrotnie. Rozważmy kwestię odpoczynku, relaksu, dystansu – choć pomysły na rozwój osobisty osobisty kojarzą się przecież z wysiłkiem, staraniami, poświęceniem. Jasne. Tylko zaangażowanie jest w stanie przynieść naprawdę duże efekty. Ale przepracowanie, zmęczenie, przesyt przynoszą efekt odwrotny do zamierzonego.

Jeżeli mierzysz wysoko, a Twoje marzenia pchają Cię w określonym kierunku, na pewno znajdziesz w sobie siły do realizacji konkretnych celów. Równolegle musisz jednak wypracować mechanizmy wprowadzające do Twojego życia niezbędny balans. Wszyscy wiemy, że idea „work-life balance” jest niezwykle trudna w realizacji, szczególnie na etapie rozwoju biznesu czy wprowadzania licznych życiowych zmian, co nie powinno zniechęcać nas do dążenia w tę stronę.

Znajduj pasje i odskocznie, zadbaj o jakościowy sen, zadbaj o zdrowie. Myśl o potrzebach swoich i swojego najbliższego otoczenia, nie narzucaj sobie zbyt dużej presji. Rozwój osobisty nie ma czynić człowieka maszyną. Wręcz przeciwnie – ma pozwolić czerpać z życia to, co najlepsze.

Miej świadomość, że rozwój osobisty nierzadko wymaga stanięcia oko w oko z dotychczasowymi trudnościami, traumami czy „nieprzepracowanymi” problemami. Na szczęście w trzeciej dekadzie XXI wieku istnieje już całkiem spora świadomość wartości, jaką daje wsparcie psychologów, psychoterapeutów czy psychiatrów. Być może ich pomoc będzie niezbędna, aby rozwinąć się na różnych polach i osiągnąć życiową stabilizację oraz pożądane, dobre samopoczucie.

2. Uprawianie sportu

Być może uznasz, że ćwiczenia fizyczne to banalne pomysły na rozwój osobisty albo nie mają zbyt wiele wspólnego z tematem rozwoju osobistego. Czy aby na pewno? Weź pod uwagę następujące obserwacje i wnioski.

  • Sport jest treningiem dla ciała, ale i psychiki. Uprawiany regularnie – uczy konsekwencji i przezwyciężania własnych ograniczeń.
  • Uprawianie sportu wyzwala endorfiny – hormony szczęścia.
  • Wiele form uprawiania sportu pozwala nawiązać nam nowe, nieoczywiste relacje międzyludzkie. To właśnie możliwość spotkania ciekawych ludzi przyciąga do takich aktywności, jak choćby modny w ostatnich latach crossfit.
  • Odpowiednio dobrana dyscyplina sportu, uprawiania w sposób bezpieczny, prawidłowy i regularny, zwiększa odporność, wzmacnia mięśnie, poprawia kondycję i dodaje siły.
  • Aktywność fizyczna pozwala znaleźć dla siebie przestrzeń, w której na moment zapomina się o codziennych troskach czy wyzwaniach. Wskakując do basenu, wbiegając na boisko czy wylewając przysłowiowe siódme poty na siłowni – odrywamy się od tego, co hamuje nasz rozwój osobisty i poczucie szczęścia. Jest to bezpieczna odskocznia – na pewno lepsza niż używki.

3. Umiejętne wyznaczanie celów – dobry pomysł na rozwój osobisty

Dobrze wiesz, że rozwój osobisty można rozumieć na wiele różnych sposobów. Zawsze jednak wiąże się z realizacją określonych marzeń, które powinny nabierać realnego kształtu. W tym celu należy – właśnie – ustalać konkretne cele. A wbrew pozorom nie jest to takie proste.

Dążenie do celu wymaga umiejętnego wyznaczania go. Można to zrobić na wiele sposobów – często robi się to przecież intuicyjnie – ale warto poznać, przetestować i docenić przemyślane metody, które ułatwiają cały proces.

Jedną z najpopularniejszych koncepcji, która od lat funkcjonuje w świecie zarządzania, jest SMART, rozwijana często do SMARTER. Angielskojęzyczny akronim stanowi podpowiedź, że każdy dobrze zdefiniowany cel powinien być:

  • skonkretyzowany,
  • mierzalny,
  • osiągalny,
  • istotny,
  • określony w czasie,
  • ekscytujący,
  • zapisany.

Przeanalizuj każdy z tych punktów i wyciągnij pożyteczne wnioski z Twojej perspektywy. Weź pod uwagę marzenia, które pchają Cię na drogę rozwoju osobistego. Następnie nadaj im odczuwalny wymiar. Niech będą ambitne i ekscytujące, ale możliwe do realizacji. Wprowadź deadline i wartości pozwalające zmierzyć efekty wrowadzonych w życie pomysłów na rozwój osobisty. Zapisz to wszystko w widocznym miejscu, np. na kartce, którą przymocujesz do lodówki, by pamiętać o celach każdego dnia.

4. Odkrywanie i korzystanie z nowoczesnych technologii

Znów – co ma wspólnego dynamiczny, współczesny rozwój technologiczny z rozwojem osobistym? Całkiem sporo. Weźmy pod uwagę choćby możliwości wykorzystania nowoczesnych aplikacji mobilnych do ustalania i realizacji celów, do mierzenia postępów, do zdalnej nauki… Ale to tylko jeden z aspektów, które warto wziąć pod uwagę. Inny jest taki, że rozwój technologiczny w pewnym sensie definiuje świat, w którym przyszło nam żyć, który współtworzymy. Można zżymać się np. na funkcjonalność i wpływ popularnych mediów społecznościowych – ale one odpowiadają na zainteresowanie współczesnego człowieka, pokazują, co jest ważne dla wielu osób.

Teraz – ważne zastrzeżenie. Nie chodzi o to, aby interesować się technologiami, żeby ślepo uznawać je za wartościowe i stawać się podobnym do milionów innych ludzi. Bardziej o to, by pozostawać na bieżąco, interesować się tym, co dookoła. Analizować, wyciągać wnioski, wykorzystywać do własnych celów to, co przydatne.

Rozwój osobisty wymaga zwiększania świadomości i poszerzania wiedzy. A wiedza na temat nowych technologii, to wiedza o współczesnym świecie i możliwych kierunkach, w których potoczy się przyszłość ludzkości.

5. Udział w szkoleniach jako pomysł na rozwój osobisty

Zbliżamy się do końca artykułu i dopiero teraz pojawia się zachęta do rozwoju osobistego poprzez edukację. Zaskakujące, skoro jako Akademia Kar-Group oferujemy rozliczne szkolenia, prawda? Chcieliśmy jednak pokazać Ci, że rozwój osobisty można rozpatrywać w wielu różnych aspektach.

A co do kursów, warto wybierać te najciekawsze i najprzydatniejsze z kilku względów.

  • Rozwój osobisty wymaga poszerzania horyzontów i zwiększania wiedzy. W wielu dziedzinach nie musisz wchodzić na ścieżkę wieloletniej edukacji np. poprzez studia. Liczy się praktyka i to, co dowiesz się na własną rękę, choćby przez udział w kursie online.
  • Dobre szkolenie nie tylko przekazuje wiedzę, ale przede wszystkim daje zastrzyk motywacji oraz inspiracji. Jeśli w trakcie poszczególnych lekcji Twoje myśli uciekają rejony „a ja chcę wykorzystać to tak i tak…” – to bardzo dobrze!
  • Rozwój osobisty w wymiarze zawodowym oznacza dążenie do awansu, przekwalifikowania czy stworzenia własnego biznesu. Ukończenie kursu daje m.in. certyfikat, który poprawia CV. To istotne, jeśli chcesz promować się poprzez umiejętności i kwalifikacje.

Podsumowanie

Rozwijaj siebie i korzystaj z porad, które zawarliśmy w tym artykule. A jeśli chcesz przekonać się, jak dużo ciekawych, inspirujących informacji znajduje się w kursach Kar-Group, przetestuj nasze możliwości poprzez udział w całkowicie bezpłatnych kursach, na które zapiszesz się na stronie https://kar-group.elk.pl/darmowe-kursy.

Zobacz także:

Jak zacząć się rozwijać ? – 5 porad

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.