Jak być szczęśliwym człowiekiem – 10 praktycznych porad

Jak być szczęśliwym człowiekiem
Jak być szczęśliwym człowiekiem

Jak być szczęśliwym człowiekiem – 10 praktycznych porad

10 SPOSOBÓW NA TO, JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM CZŁOWIEKIEM

Czym tak naprawdę jest szczęście? Czy dla każdego oznacza ono to samo? Człowiek z natury dąży do tego, by czuć się dobrze i komfortowo. Samo pojęcie szczęścia trudno jest zdefiniować. W zależności od kontekstu, sytuacji, osoby dla każdego będzie oznaczać coś innego. Aby przekonać się, czym dla nas osobiście jest to uczucie, można wykonać proste ćwiczenie.

Zapisz na kartce 10 zdań/słów, z którymi kojarzy Ci się szczęście. Następnie przypomnij sobie sytuacje, w których odczuwałeś szczęście. Skup się na emocjach, osobach, miejscu i zdarzeniach, które wtedy Ci towarzyszyły.

Swoje przemyślenia i spostrzeżenia zanotuj na kartce, dzięki temu przekonasz się, co daje Ci szczęście. Poproś swoją bliską osobę, by wykonała to samo ćwiczenie – porównajcie swoje notatki – może się okazać, że znajdą się na nich te same punkty, ale nie przejmujcie się, jeśli będą się one diametralnie różnić. Każdy z nas jest inny, stąd tak trudno podać jedną definicję szczęścia dla wszystkich osób na ziemi.

Przeprowadzono badania, które miały zdefiniować potoczną definicję szczęścia. Oto wyniki:

wyodrębniono siedem tematów, które są rozumiane jako szczęście (Pflug, 2009) i są nimi: zadowolenie, satysfakcja, pozytywne emocje, relacje, wolność, zaskakujące wydarzenie oraz przeciwieństwo nieszczęścia,

Bojanowska i Zalewska wymieniają 7 głównych kategorii, które obejmują też podkategorie, zalicza się do nich: zdrowie, wiedzę i zrozumienie, pracę, dobrobyt, wolność i samostanowienie, relacje oraz symbole.

Szczęście w ujęciu psychologiczno-filozoficznym

Głównym pojęciem w psychologii pozytywnej jest właśnie szczęście. Możemy wyróżnić dwie koncepcje, które wiążą się bezpośrednio z filozoficznymi rozważaniami na temat dobrego i wartościowego życia, a które definiują szczęście. Zalicza się do nich:

hedonistyczną koncepcję szczęścia, wg której nadrzędną wartością są subiektywne doświadczenia człowieka, skupianie się na teraźniejszości oraz przekonanie, że życie jest wypełnione przyjemnościami i pozbawione jakiegokolwiek cierpienia,

eudajmonistyczną koncepcję szczęścia, wg której człowiek dąży do doskonałości i skupia się na przyszłości, a pozytywne doświadczenia są niejako skutkiem ubocznym dobrego życia.

Ojciec psychologii pozytywnej – Martin Seligman – na podstawie wielu lat badań i doświadczeń stworzył 5 filarów szczęścia (mowa tu o modelu PERMA):

P – Positive emotions – pozytywne emocje i przyjemność

E – Engagement – zaangażowanie

R – Relationships – relacje społeczne

M – Meaning – sens

A – Achievements – osiągnięcia

Sprawdzone sposoby na bycie szczęśliwym człowiekiem

Jak być szczęśliwym człowiekiem – 10 praktycznych porad

1. Żyj tu i teraz

Naucz się cieszyć tym, co w danej chwili przeżywasz. Możesz wpływać na teraźniejszość, nie skupiaj się jedynie na tym, co było lub będzie, bo nigdy nie zauważysz pięknych momentów w swoim życiu.

2. Włącz pozytywne myślenie!

Jeśli skupiasz się na tym, co negatywne, będziesz przyciągał jedynie złe rzeczy. Pozytywne myślenie pomaga w byciu szczęśliwym i sprawia, że w naszym życiu jest więcej dobrych chwil.

3. Ciesz się nawet z małych rzeczy.

W codziennym życiu ciężko dostrzec nam drobiazgi, które poprawiają humor – jak uśmiech drugiego człowieka, dobre słowo czy miły gest. Aby przeżywać pozytywne emocje, nie potrzeba wielkich wydarzeń. Doceniaj małe rzeczy, a zobaczysz, jak wielką potrafią one sprawiać radość.

4. Polub siebie i innych ludzi.

Zacznij od samoakceptacji – nie doszukuj się w sobie wad, nie myśl o sobie źle. To kim jesteś, zależy jedynie od Ciebie! Człowiek samotny nie będzie nigdy szczęśliwy. Otaczaj się osobami, które pozytywnie wpływają na Twoje samopoczucie, pielęgnuj zdrowe i trwałe relacje z bliskimi.

5. Nie porównuj się do innych osób.

Niestety takie porównywanie zawsze wpływa na nas negatywnie i niejednokrtonie potrafi wpędzić w kompleksy. Zawsze znajdziesz kogoś lepszego, piękniejszego i mądrzejszego. Traktuj siebie jako indywidualną jednostkę, nie skupiaj się na tym, co mają inni, jacy są, ani też na tym czego Ci brakuje. Szukaj w sobie zalet i doceniaj to, co masz.

6. Rozwija swoje pasje, znajdź hobby.

Każdy z nas ma jakiś talent – wystarczy go odkryć i rozwijać. Dzięki pasjom życie nabiera sensu i sprawia, że nawet w szary dzień możemy poczuć się szczęśliwi.

7. Zadbaj o swoje ciało.

Odżywiaj się zdrowo, bądź aktywny fizycznie, wysypiaj się, a Twoje ciało będzie Ci za to wdzięczne. Dieta, sport i sen wpływają na samopoczucie i dobry nastrój. Jeśli jeden z tych elementów wymaga od Ciebie większego wysiłku, poświęć mu więcej czasu, a na efekty nie będziesz musiał długo czekać.

8. Pozwól sobie marzyć!

Wyznaczaj cele i marzenia, które chcesz spełnić. Im trudniejszy cel i abstrakrcyjne marzenie – tym większa satysfakcja i radość z ich realizacji. Angażując się w spełnianie swoich marzeń stajemy się szczęśliwi, już na etapie ich realizacji.

9. Kochaj i wybaczaj!

Każda radość, którą można przeżywać z kimś bliskim, ma większą moc. Nie bój się kochać, dbaj o swój związek i uczucia. Pielęgnowanie w sobie urazy do drugiej osoby, życie w nienawiści powoduje, że nie potrafimy być szczęśliwi i tkwimy w przeszłości. Warto zatem opanować sztukę wybaczania, by móc cieszyć się dniem codziennym.

10. Bądź wdzięczny!

Doceniaj wszystko, co masz, bądź wdzięczny za to, że jesteś zdrowy, że masz wokół siebie przyjaciół, ciesz się ze swojej pracy. Sekretem szczęścia jest życie w zgodzie ze sobą, akceptowanie rzeczywistości, cieszenie się nawet z małych rzeczy i nieustanna wdzięczność.

To, czy będziesz czuć się szczęśliwy, zależy w dużej mierze od Ciebie. Dla niektórych szczęściem będzie praca, która jest ich pasją, dla innych podróże, rozwój osobisty, czy rodzina. Niezależnie od powodu, który sprawia, że jesteś szczęśliwy, staraj się codziennie znaleźć w swoim życiu chwilę, by faktycznie poczuć ten stan. I pamiętaj, że nie zawsze ma się wpływ na niektóre sprawy i czasem może się coś nie udać. Nie pozwól jednak, by te momenty przekreślały lub przysłaniały piękne momenty w Twoim życiu.

10. Stale się rozwijaj

11. Zobacz także artykuł o tym „jak się nie martwić

Jak firma szkoleniowa Kar-Group przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw darmowych szkoleń. Rozwijaj się do woli …

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video

Jak być szczęśliwym człowiekiem
Jak być szczęśliwym człowiekiem

Fraza kluczowa artykułu: Jak być szczęśliwym człowiekiem, jak stać się szczęśliwym człowiekiem, Jak być szczęśliwym człowiekiem, jak stać się szczęśliwym człowiekiem, Jak być szczęśliwym człowiekiem, jak stać się szczęśliwym człowiekiem

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.