Jak zacząć się rozwijać ? – 5 porad

Jak zacząć się rozwijać
Jak zacząć się rozwijać

Jak zacząć się rozwijać ?

Wystarczy na chwilę zatrzymać się w codziennej gonitwie, by zadać sobie ważne pytanie: co dalej z moim życiem? Jeżeli czujesz, że potrzebujesz w nim zmian, oznacza to konieczność wejścia na ścieżkę szeroko rozumianego rozwoju. Rozwoju osobistego, zawodowego czy jakkolwiek go nazwiesz. Tu rodzi się kolejna wątpliwość: jak zacząć, aby osiągnąć pożądane efekty? Poniżej znajdziesz kilka pytań, które warto zadać sobie, żeby wyciągnąć wnioski i ruszyć w stronę pozytywnej zmiany poprzez rozwój.

W jakim obszarze i dlaczego potrzebuję rozwoju?

Nie ma ludzi doskonałych i każdy może znaleźć aspekty swojego życia, swojej pracy, które wciąż wymagają poprawy. Nie chodzi o szukanie ich na siłę czy wieczne niezadowolenie z siebie. Świadomość, że rozwój jest potrzebny, wcale nie musi oznaczać niskiej samooceny czy chorobliwego perfekcjonizmu. Przykładem mogą być wielcy sportowcy u szczytu formy. Ci najwięksi wciąż, mimo wieku i tego, że mogliby odpuścić, bo niczego już nie muszą udowadniać, przeciwnie: nadal chcą się rozwijać, poprawiać, udoskonalać.

W codziennym, „zwyczajnym” życiu jest podobnie. Możesz mieć dobrze płatną pracę i poukładane życie rodzinne, ale wciąż czuć potrzebę nauki nowych umiejętności czy znalezienia sobie dodatkowych pasji. Jeżeli nie masz satysfakcjonującej pracy, a kwestie materialne utrudniają ułożenie innych spraw i realizację planów – tym bardziej powinno to skłaniać do rozwoju.

Ten rozwój, czyli słowo, które będzie nieustannie powracać w kolejnych akapitach tekstu, przez każdego będzie definiowany inaczej. Rozwijanie się jest bowiem procesem; procesem, który nie ma końca. Każde doświadczenie, każda sytuacja w jakimś sensie rozwija nas jako ludzi. Pytanie – czy mamy tego świadomość i wyciągamy odpowiednie wnioski? Poza tym nie warto pozostawiać wszystkiego losowi i innym. Weź sprawy w swoje ręce. Rozwijając się, zyskujesz większą kontrolę nad swoim życiem. Nikt nie zabierze Ci nabytej wiedzy, nikt nie ukradnie kwalifikacji czy myśli, które pojawiają się przy okazji nauki.

Zastanów się, do czego potrzebujesz rozwoju. To realizacji marzeń, pasji, planów? Chcesz zmienić pracę lub awansować? A może planujesz otwarcie działalności? Pomyśl, czego Ci brakuje. Które umiejętności lub jaka wiedza jest Ci potrzebna? Te wszystkie pytania pomocnicze są niezbędne, aby podjąć dobre, kolejne kroki.

Czy to nie za późno, żeby zacząć się rozwijać?

Nie! Nigdy nie jest za późno na naukę i rozwój. Doskonałym przykładem są np. Uniwersytety Trzeciego Wieku działające od lat w wielu miastach. Aktywizacja seniorów jest dziś traktowana bardzo serio, a wielu z nich, na ile pozwala zdrowie, zdobywa zaskakujące umiejętności czy oddaje się pasji z… młodzieńczym entuzjazmem. Nic – tylko brać przykład.

Na naukę zawsze jest dobra pora. Gdy masz lat 20, 40 czy 60. W zależności od metryki zmienia się perspektywa, zmieniają się możliwości. Wiek jednak nie powinien być wymówką, by popaść w marazm i życiową stagnację.

  • Dzięki rozwojowi zwiększasz szansę na osiągnięcie założonych celów.
  • Nieustanny rozwój jest dziś warunkiem sukcesu na rynku pracy.
  • Rozwijanie umiejętności i pasji nie pozwala się nudzić.
  • Przy okazji rozwijania umiejętności i pasji poznaje się ciekawych ludzi.
  • Nauka zmienia spojrzenie na wiele, pozornie drobnych, elementów codzienności.
  • Nabywanie nowych umiejętności zwiększa pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Jak mam się zmotywować i postawić sobie cele?

Pora na rozwój! Być może wiesz już, czym trzeba zająć się w pierwszej kolejności, ale… nie czujesz w sobie dostatecznej motywacji, by podjąć wysiłek i wykonać ten najtrudniejszy, pierwszy krok. Łatwiej o motywację, kiedy masz przed sobą jasno sprecyzowane cele.

Popularną metodą tworzenia przemyślanych celów, które motywują do działania i zbliżają Cię do realizacji planów i marzeń jest SMARTER – rozszerzona wersja koncepcji SMART.

SMARTER jest angielskojęzycznym akronimem, a zarazem grą słów. Poszczególne litery wskazują, jaki powinien być dobry cel:

  • Specific – konkretny,
  • Measurable – mierzalny,
  • Achievable – osiągalny,
  • Relevant – istotny,
  • (based on) Timeline – określony w czasie,
  • Exciting – ekscytujący,
  • Recorded – zapisany.

Jako przykład załóżmy, że Twoim ogólnym celem jest wzrost zarobków w ramach aktualnej pracy. Cel zgodny z koncepcją SMARTER będzie zatem zakładał uzyskanie awansu połączonego z podwyżką (konkret). Mierzalne jest zarówno przesunięcie w hierarchii firmowej, jak i kwota comiesięcznych zarobków oraz premii. Czy cel jest możliwy do realizacji? Jasne, przecież nie zakładasz zostania najbogatszym człowiekiem świata, chcesz po prostu awansować w swojej pracy i zwiększyć standard życia. To zarazem dość istotny cel, ponieważ zakres obowiązków, godziny pracy czy wreszcie: zarobki determinują Twoją codzienność, sytuację Twojej rodziny itp.

Warto również określić cel w czasie. Dać sobie np. 1,5 roku na realizację tego sprecyzowanego celu. Czy można go uznać za ekscytujący? Jeżeli lubisz swoją pracę i chcesz się zmierzyć z obowiązkami na wyższym stanowisku, to na pewno można go tak zdefiniować. Wreszcie: zapisz sobie ten cel. Wydrukuj i przyklej na lodówkę, aby codziennie o nim pamiętać i znajdować w sobie siły na stawianie kolejnych kroków do realizacji planu.

Jak w praktyce można zacząć się rozwijać?

Rozwój osobisty jest pojęciem bardzo szerokim; można go rozpatrywać m.in. przez pryzmat ćwiczeń na siłowni czy pracę nad relacjami międzyludzkimi. Twoje cele zawodowe są w dużej mierze związane z nabywaniem i rozwijaniem umiejętności, kwalifikacji, kompetencji.

Tradycyjna ścieżka edukacyjna – np. kilkuletnie studiowanie dodatkowego kierunku – ma swoje zalety, ale nie zawsze jest wyborem, który przyniesie pożądane efekty. Współcześnie wiele można zyskać dzięki samodzielnej nauce w ramach kursów online. E-learning ma spore grono zwolenników – szczególnie wśród osób, które cenią możliwość elastycznego połączenia edukacji z codziennymi obowiązkami. Samodzielną naukę możesz swobodnie wkomponować w swoje prywatne, rodzinne życie. Mając pod ręką smartfona – możesz naprawdę wiele.

Jednym ze sposobów na nabycie konkretnej wiedzy i certyfikatu, który to potwierdza, jest udział w kursach internetowych firmy szkoleniowej Kar-Group. Oferta akademii obejmuje dziesiątki kursów, m.in.:

  • technicznych (z branży gastronomicznej, motoryzacyjnej, budowlanej, turystycznej itd.),
  • sportowych (dla trenerów, instruktorów, dietetyków, menedżerów itd.),
  • rozwojowych (menedżerskich, marketingowych, medialnych, psychologicznych itd.).

Każdy kursant otrzymuje dostęp do platformy e-learningowej i materiałów dydaktycznych tworzonych przez praktyków. Samodzielne, spokojne przygotowania do egzaminu online pozwalają stopniowo rozwijać i systematyzować wiedzę. Nagrodą jest certyfikat, który wzbogaca CV i świadczy o odniesionym sukcesie.

Udział w takim kursie jest doskonałym krokiem do rozwoju – osobistego, zawodowego czy hobbystycznego. Realizujesz się, rozwijasz, uczysz. Zbliżasz się do celu, zamiast stać w miejscu.

Czy efekty będą odczuwalne od razu?

Rozwój jest ciągłym procesem, dlatego trudno oczekiwać, że Twoje życie odmieni się radykalnie tylko dlatego, że podejmiesz decyzję o zapisaniu się na kurs czy przeczytasz kilka ciekawych źródeł. Jednak wejście na drogę rozwoju stopniowo odsłania przed Tobą nowe obszary, daje coraz więcej możliwości. Krok po kroku przybliżasz się do swoich celów. Dlatego trzeba postawić ten pierwszy krok. Wróć do naszego poradnika zawsze wtedy, gdy będziesz szukać inspiracji i motywacji do dalszego rozwoju!

Zobacz także

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.