Jak oszczędzać czas ? I jak nie marnować czasu …

Jak oszczędzać czas
Jak oszczędzać czas

Jak oszczędzać czas ? I jak nie marnować czasu

Każdy z nas niejednokrotnie narzekał i skarżył się na brak czasu. Nikomu jednak nie udało się znaleźć sposobu na to, jak wydłużyć dobę chociaż o 15 minut. Istnieją jednak pewne sposoby, które po wprowadzeniu w życie, pozwalają na zaoszczędzenie czasu. W pierwszej kolejności musisz się dowiedzieć, gdzie tak naprawdę „uciekają” Ci cenne minuty. Może się okazać, że niezauważalnie tracisz czas na robienie rzeczy, których nie zaplanowałeś, które są bezsensowne lub po prostu są „pożeraczami czasu”. Ten krok pozwoli Ci na podjęcie kolejnych działań, dzięki którym nauczysz się zyskiwać dodatkowy czas.

Jak oszczędzać czas ? 10 porad

 

1. Planuj z wyprzedzeniem swoje działania.

Usiądź wieczorem w zaciszu swojego domu i zastanów się nad tym, jak ma wyglądać Twój kolejny dzień. Wystarczy poświęcić 15 minut, by zaoszczędzić wiele czasu. Dzięki planowaniu zaczynamy działać efektywniej, nie tracimy czasu rano na zastanawianie się, co właściwie dziś powinniśmy zrobić i, które z tych czynności są najważniejsze. Mając określone priorytety i harmonogram działania, zaczynamy każdy dzień z nową energią oraz skupiamy się na głównych sprawach. Większość z nas jest najbardziej produktywna właśnie rano. Planowanie powinno obejmować różne strefy życia – począwszy od domowych obowiązków, jak robienie list zakupów, po przygotowanie posiłków, a kończąc na strefie zawodowej. Rób notatki, ustawiaj w telefonie przypomnienia, opracuj własny schemat działania – pamiętaj, że każdy z nas jest indywidualną jednostką i to, co sprawdzi się u innej osoby, niekoniecznie będzie dobre też dla Ciebie. Zautomatyzuj swoje poranne czynności – przygotuj sobie dzień wcześniej ubrania, nastaw ekspres do kawy, dzięki temu nie będziesz tracić bez sensu swojej energii i przede wszystkim czasu.

2. Zacznij wcześniej wstawać.

Już widzę Twoją przerażoną minę, ale pomyśl o tym, w następujący sposób: wstając 15 minut wcześniej, zyskujesz dodatkowy czas – codziennie! Wyrobienie nawyku wczesnego wstawania nie należy do najprostszych, ale istnieje parę trików, które mogą Ci to ułatwić. Po pierwsze nastaw budzik – bez opcji drzemki i połóż go z dala od swojego łóżka – będziesz zmuszony do wstania i wyłączenia go. A skoro już wstaniesz, zacznij działać – nie wskakuj z powrotem do łóżka! Po drugie – poproś bliską osobę, by towarzyszyła Ci w porannym wstawaniu – we dwójkę zawsze łatwiej jest się zmobilizować do zmian. Po trzecie – nie szukaj wymówek i argumentów, by pozostać w łóżku dłużej – nie zastanawiaj się nad tym, jak bardzo nie chce Ci się wstać – po prostu to zrób! Z każdym dniem możesz nastawiać budzik o 5 minut wcześniej – dzięki temu nawet się nie zorientujesz, jak poranne wstawanie wejdzie Ci w nawyk.

3. Przestań przeglądać profile społecznościowe.

Jesteśmy pokoleniem ludzi żyjących „online”. Niestety wpływa to na nasze codzienne życie – zamiast porozmawiać, podejść do koleżanki w pracy z pokoju obok – piszemy wiadomość. Nieustanne „siedzenie” na FB, Instagramie czy Tik Toku, nie sprawi, że zyskamy więcej czasu. Bezsensowne przeglądanie stron internetowych czy życia znajomych w mediach społecznościowych jest dzisiaj „głównym pożeraczem czasu”. Zastanów się, co się stanie jeśli na kilka godzin wyłączysz się ze świata online? Może się okazać, że w ciągu tego czasu, uda Ci się rozwiązać trudne sytuacje w pracy, skończysz ciągle odkładane zadania i zrealizujesz zaplanowane działania. Zobaczysz, ile zyskasz wolnego czasu na popołudniowy czy wieczorny relaks, jeśli na chwilę oderwiesz się od ekranu smartfona.
Zrób mały test już dziś – odłóż na godzinę telefon i zobacz, co się stanie.

4. Wprowadź w życie technikę Pomodoro.

Jest to technika, dzięki której nauczysz się skupiać na zadaniach, bez odrywania się od nich. Określoną czynność wykonasz dużo szybciej i efektywniej, a to sprawi, że zaczniesz osiągać znacznie więcej. Pełne skupienie i jasne, określony plan są kluczem do oszczędzania czasu. Ludzie, którzy stosują technikę Pomodoro są bardziej zrelaksowani, ponieważ szybciej uzyskują rezultaty oraz spokojniej reagują na rozpraszacze uwagi. Wystarczy stosować się do określonych zasad, by cieszyć się dodatkowym czasem:
– stwórz jasną listę zadań, które masz wykonać w najbliższym czasie,
– ustaw budzik, by zadzwonił po 25 minutach,
– podczas pracy nad zadaniem wyłącz wszelkie powiadomienia i rozpraszacze – w momencie, gdy pojawi Ci się jakiś nowy pomysł, zapisz go, by wrócić do niego na przerwie,
– kiedy zadzwoni alarm, zakończ pracę i zrób 5 minut przerwy – dobrze jest wtedy odejść od komputera, przejść się chwilę,
– po przerwie można rozpocząć kolejną sesję – czyli przez 25 minut skupiamy się jedynie na zadaniu.
Ważne jest, by po maksymalnie 4 sesjach zrobić dłuższą przerwę.

5. Planuj posiłki i rób listę zakupów.

Ta banalna czynność pozwoli Ci na dużą oszczędność czasu. Nie będziesz tracić go na bezsensowne kręcenie się między sklepowymi półkami w poszukiwaniu „nie wiadomo czego”. Dobrze zaplanowane posiłki pozwolą też na szybsze zrobienie listy, a także przygotowanie dań. Niejednokrotnie poświęcamy czas na długie zastanawianie się
nad tym, co dziś przygotujemy na obiad, chodzimy codziennie do sklepu po produkty spożywcze i w końcowym efekcie – sfrustrowani spędzamy godziny w kuchni na gotowaniu. Jeśli dodatkowo chcesz zaoszczędzić swój cenny czas – gotuj na 2 dni, a zakupy rób raz w tygodniu. Alternatywą dla tradycyjnej formy zakupów są te robione online – zyskujesz czas, który normalnie poświęciłbyś na dotarcie do sklepu, zrobienie zakupów i powrót do domu – a to w skali tygodnia będzie oznaczać kilka dodatkowych godzin!

6. Korzystaj z pomocy innych osób.

Wyzbycie się przekonania, że sami zrobimy wszystko najlepiej oraz proszenie o pomoc – to kolejne aspekty, na którymi warto popracować. Delegowanie zadań jest wyrazem szacunku i zaufania do drugiej osoby, zaś proszenie o pomoc nie jest oznaką słabości. Im szybciej nauczymy się tych dwóch rzeczy, tym szybciej zyskamy więcej czasu.

7. Wykorzystuj mądrze swój czas.

Bywa tak, że możemy robić kilka rzeczy jednocześnie – nie zawsze jednak jest to wydajne. Dobrym pomysłem jest wykonywanie maksymalnie 2 czynności w tym samym czasie, ale też nauczenie się efektywnego wykorzystywania czasu. Czekając na tramwaj – możesz odpisać na maile lub zadzwonić do kogoś, idąc z psem na spacer – posłuchaj ulubionego audiobooka, podczas kopiowania plików w pracy – zrób sobie kawę lub uporządkuj dokumenty. Jak widzisz nie chodzi tu o wielozadaniowość, ale umiejętne zarządzanie sobą w czasie i robienie czegoś „przy okazji”.

8. Znajdź czas na odpoczynek.

Każdy potrzebuje chwili wytchnienia. Znajdź sposób na naładowanie swoich akumulatorów, a także na relaks. Naucz się odpoczywać, dzięki temu z nowym zapałem będziesz w stanie wracać do
zaplanowanych działań. Jeśli jesteśmy zmęczeni, znacznie dłużej wykonujemy jakieś czynności, stajemy się sfrustrowani i zniechęceni – zrelaksowani i z pozytywnym nastawieniem szybciej robimy to, co musimy, a dzięki temu oszczędzamy czas.

9. Zorganizuj przestrzeń w domu i w pracy.

Zastanów się, ile czasu i nerwów tracisz codziennie na szukanie czegoś? Wystarczy uporządkować własną przestrzeń, by móc cieszyć się dodatkowymi minutami. Wyznacz stałe miejsca na ważne rzeczy, które ciągle Ci się gubią. Uporządkuj w pracy biurko, oczyść je z dokumentów, opisz segregatory, ale też zrób porządek w plikach i folderach na komputerze. Wbrew pozorom te proste czynności nie tylko ułatwią Ci życie, ale przede wszystkim pozwolą zaoszczędzić czas.

10. Zainwestuj w sprzęty AGD.

Ostatnia porada, choć może wydawać się nieco dziwna, pozwala na zdobycie dodatkowych godzin w tygodniu. Nie masz zmywarki? Może warto zastanowić się nad jej zakupem – to oszczędność nie tylko wody, ale i czasu. Automatyczny odkurzacz – posprząta za Ciebie, gdy Ty będziesz w pracy. Suszarka pozwoli szybko korzystać ze świeżo pachnącego prania, a nowoczesny robot kuchenny przyspieszy czas przygotowania posiłków. Wymienione powyżej sposoby pozwolą Ci na zaoszczędzenie czasu, który w dzisiejszych świecie jest cenną walutą. Możesz wprowadzić je wszystkie od razu, bądź stopniowo i cieszyć się każdą, dodatkową wolną chwilą.

11. Stale się rozwijaj.

Polecamy Tobie ciągłą edukację i szkolenia poniżej lista darmowych szkoleń edukacyjnych:

Kursy i poradniki

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST
5. Poradnik dietetyczny
6. Psychologia psa
7. Jak schudnąć – poradnik video

 

Jak oszczędzać czas
Jak oszczędzać czas

 

 

Fraza kluczowa:  jak nie marnować czasu, jak oszczędzać czas, jak nie marnować czasu, jak oszczędzać czas, jak nie marnować czasu, jak oszczędzać czas
Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.