3 wskazówki, dzięki którym lepiej zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak bronić się przed manipulacją

3 wskazówki, dzięki którym lepiej zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej

Czy wiesz, że rekruterzy odrzucają 80 % CV na etapie wstępnej selekcji? Skoro to twój życiorys przykuł uwagę przyszłego pracodawcy, odniosłeś pierwszy sukces. Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej i jakich błędów unikać?

Pamiętaj o zasadach savoir – vivre

Szczliwy mody pracownik korporacjiOdpowiedzialność to najbardziej pożądana cecha w każdym zawodzie, nie zaczynaj więc starań o nową pracę od spóźnienia. Choć wydaje się to oczywiste, wciąż wielu kandydatów przychodzi na rozmowę o pracę spóźnionych, a potem tłumaczą się z nagłych zdarzeń losowych. Być może podświadomie wydaje im się, że nie zasługują na sukces i sami utrudniają sobie jego osiągnięcie. Taki kandydat od razu traci zaufanie i nawet niesamowite kompetencje w CV nie zatrą złego wrażenia, lepiej przyjść o pół godziny za wcześnie niż o minutę za późno! Innym błędem, który nie powinien mieć miejsca, ale często się powtarza, jest traktowanie rozmowy o pracy jako okazji, by założyć masę biżuterii, wykonać zjawiskowy makijaż, czy założyć zbyt krótką spódniczkę. Pamiętaj, że strój ma być neutralny, stonowany, a uroda delikatnie podkreślona. Nie może odwracać uwagi od twoich kompetencji. Unikaj zbyt intensywnych perfum, zadbaj w szczególny sposób o dłonie – użyj przezroczystego lakieru, skróć paznokcie.

Bądź sobą, poznaj firmę i rekrutera

Pamiętaj o mowie ciała. Wejdź na spotkanie wyprostowany, uśmiechnij się przyjaźnie i nie krzyżuj ramion. Staraj się trzymać dłonie w zasięgu wzroku rekrutera – to budzi zaufanie. Im lepiej poznasz firmę, dla której chcesz pracować i osobę, która przeprowadza z tobą rozmowę, tym swobodniej i pewniej będziesz się czuć. Możesz w tym celu przejrzeć profile na LinkedIn, Goldenline, publikacje rekrutera na blogach i portalach, jeśli prowadzi on ekspercki blog, zapoznaj się z treściami. Wspominając, że znasz i śledzisz jego artykuły, zbudujesz przyjazną atmosferę. Wykaż swoje zaangażowanie i pasję do zawodu, który chcesz wykonywać.

Jakie błędy popełniają kandydaci podczas rozmów rekrutacyjnych?

Mature Businessman Holding FolderTraktują rozmowę o pracę w kategoriach wszystko albo nic. Takie myślenie powoduje nerwowość, która może zmniejszyć twoją pewność siebie i sprawić, że zaczniesz zachowywać się nadgorliwe czy desperacko. Potraktuj spotkanie jako szansę.

Z drugiej strony, niektórzy kandydaci są zbyt pewni siebie, odwracają role na rozmowie o pracę i przepytują rekrutera. Niedopuszczalne jest skupianie się tylko na przyszłej pensji. Zamiast pytać, ile pracodawca jest gotowy ci zapłacić, skup się na przedstawieniu wartości i korzyści, jakie twoja wiedza i kompetencje wniosą w rozwój jego firmy.

Unikaj gadulstwa, odpowiadaj rzeczowo i konkretnie. Zwróć uwagę na język, niedopuszczalne są kolokwializmy. Rozmowa o pracę ma przebiegać w przyjaznej atmosferze, ale nie może stracić formalnego charakteru.

Marta Szyszko

Firma Szkoleniowa Kar-Group

 

Rating: 10.0. From 2 votes.
Please wait...