Kurs na szefa kuchni online ! Jak zostać szefem kuchni ? Czyli droga na kulinarny szczyt

kurs na szefa kuchni

Kurs na szefa kuchni online  ? Kurs na szefa kuchni ! Czyli droga na kulinarny szczyt

Jak zostać szefem kuchni

W tym artykule dowiesz się jak zrobić kurs na szefa kuchni, zdobędziesz wiedzę jak zrobić to najprościej i wygodnie dla Ciebie. Obecnie firmy oferują zarówno szkolenia stacjonarne jak i online. Najpierw jednak poznaj kilka wskazówek jak być dobrym szefem kuchni.

Choć większość osób rozpoczynających pracę w kuchni chciałoby zostać jej szefem, ta sztuka udaje się tylko wybranym i, niestety, z różnym skutkiem dla klientów. Dlatego zgromadziliśmy 10 porad, które usłyszysz od osób z powodzeniem zarządzających kuchnią.

1. Pokora wymieszana z pewnością siebie

Istnieje wiele dziedzin życia, a profesjonalne gotowanie również do nich należy, w których do osiągnięcia sukcesu trzeba znaleźć w sobie siłę i motywację do pogodzenia dwóch, pozornie sprzecznych cech: pokory oraz pewności siebie i zdecydowania. Jak to zrobić – iść po swoje, ale znać miejsce w szeregu? Przegonić mistrzów, ale oddać im należy szacunek? Cóż, wiedzą to najlepsi – zarówno sportowcy o statusie gwiazd, jak i dumni posiadacze gwiazdki w katalogu Michelina.

Kierownikiem kuchni można zostać nie tylko dzięki umiejętnościom, ale również przez znajomości lub z przypadku. Żeby stać się prawdziwym szefem kuchni, potrzeba charakteru, który wzbudza szacunek. A co sprzyja respektowi w oczach współpracowników, kontrahentów, klientów? Ciężka praca połączona z przyjaznym charakterem.

2. Zadbaj o wyrazisty etos

Zdaje się, że już na początku dotknęliśmy sedna sprawy. Otóż stanowisko szefa kuchni oznacza podjęcie roli zarządcy w kuchni. A sprawne zarządzanie to także kwestia wyrazistych, czytelnych, szanowanych zasad. Czasami trzeba być twardym i nieustępliwym, innym razem wykazać się delikatnością i znajomością ludzkich charakterów.

To właśnie szef kuchni musi spajać potencjał osób zatrudnionych, a jednocześnie kontrolować efektywność i jakość ich pracy. Nie da się tego zrobić zbyt elastycznym, zbyt kompromisowym podejściem. Szef kuchni rządzi, ale mądrze. Nie jest dyktatorem, lecz naturalnym liderem. Korzysta z szacunku i swojego dorobku, a nie narzędzi budzących strach. Dlatego ćwicz i rozwijaj kompetencje menadżerskie – nawet jeżeli kojarzysz rolę szefa kuchni głównie z komponowaniem ciekawych dań i ambitnym gotowaniem od rana do wieczora.

3. Zdobądź profesjonalną wiedzę żywieniową

Postawić na stole aromatyczną pieczeń, kolorową zupę krem czy finezyjną kompozycję sałatek to jedno. Ale drugie to wiedzieć, czym karmi się swoich klientów. W dzisiejszych czasach wiedza na temat zdrowego żywienia i rozmaitych diet przestała być domeną wąskiego grona ekspertów. To przedmiot rozmów nawet kompletnie niewykształconych konsumentów. Tym bardziej powinno zależeć Ci, żeby w pełni świadomie dobierać składniki i układać przepisy.

Smak, wygląd, koszt przygotowania – to wszystko zależy od Ciebie, podobnie jak dopasowanie menu do potrzeb wegan, wegetarian, osób nietolerujących laktozy czy glutenu, dzieci, kobiet w ciąży, sportowców… To już wiedza, która wykracza poza świat praktyki pod tytułem „jak najlepiej pokroić mięso” lub „która papryka najlepiej komponuje się z pomidorami”. Po prostu musisz korzystać z wolnego czasu i rozwijać wiedzę naukową na temat zdrowego żywienia, procesów zachodzących w organizmie czy zależności dietetycznych. Studia? Szkolenia? Nieustanne czytanie książek? Spójrz na najlepszych szefów kuchni w Polsce i na świecie – oni cały czas się rozwijają!

4. Postaw na rozwój – kurs na szefa kuchni

Nawet jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki i zamiast układać menu w roli szefa, po prostu spełniasz jego komendy, przez kilka godzin krojąc cebulę w drobną kosteczkę, już teraz myśl o wcieleniu się w jego rolę. Pora skorzystać ze współczesnych możliwości i efektywnie się uczyć.

Dobrym tropem jest podjęcie nauki kurs na szefa kuchni w ramach szkolenia lub kursu. Odpowiesz „nie mam na to czasu, ponieważ codziennie pracuję 10-12 godzin na kuchni, przez cały dzień”. Jasne, w tym przypadku kurs stacjonarny raczej nie wchodzi w grę (chyba że masz urlop!), ale przecież istnieją profesjonalne szkolenia online prowadzone na platformie e-learningowej. Wystarczy podjąć wyzwanie, przygotować kilkaset złotych i uczyć się, gdy jest na to wolna chwila – przed ekranem komputera lub smartfona. Warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Kar-Group, która prowadzi kursy doszkalające online i stacjonarnie w tym kurs na szefa kuchni, kucharza i inne kursy z zakresu gastronomii.

Rezultat? Rozszerzasz swoją wiedzę, a poza tym zdobywasz cenne certyfikaty, które z dumą umieszczasz w CV. Nie zostaniesz szefem kuchni po pierwszym kontakcie z gastronomią, ale mając pokończone różne szkolenia, otwierasz sobie furtkę do lepszego zatrudnienia.

5. Jakość na ostrzu noża

Prawdziwy szef kuchni nie zna kompromisów, gdy chodzi o jakość przygotowywanych potraw oraz warunki, w jakich pracuje. Naturalny lider gastronomii nie ma sumienia zaserwować gościom swojej restauracji czegoś okropnego – nieświeżego, odgrzanego, banalnego czy przygotowanego w brudzie posiłku.

Na sukces składa się wiele detali, chociażby dobór sprzętu. Czy wiesz, że prawdziwy szef kuchni posiada całą kolekcję noży, których łączna wartość przyprawia o zawrót głowy? Czy znasz różnicę pomiędzy smażeniem na aluminiowej a ceramicznej patelni? Czy akcesoria, które należą tylko do Ciebie, rozpalają wyobraźnię Twoich współpracowników i klientów? Jeżeli odpowiedz na wszystkie pytania jest twierdząca – znasz już kolejną radę dla mistrzów gastronomii.

6. Czerp inspiracje

Trudno wyobrazić sobie wejście w rolę szefa kuchni bez konkretnych inspiracji. I nie, nie zachęcamy Cię do kopiowania stylu Wojciecha Modesta Amaro, Karola Okrasy czy Magdaleny Gessler. Ale jeżeli choćby nie skonfrontujesz ich rozwiązań i filozofii z własnymi wyobrażeniami, nie skorzystasz ze znakomitej okazji rozwoju.

W wolnych chwilach zajmij się analizą. Co stoi za sukcesem poszczególnych gwiazd polskiej i światowej kuchni? Jaki przepis na sukces kryje się w książkach, programach telewizyjnych czy przede wszystkim menu topowych restauracji? Ucz się od najlepszych, ale po to, żeby wyrazić własne pomysły i umiejętności. Szef kuchni musi mieć do zaproponowania coś wyjątkowego, ale w tym celu powinien zgłębiać myślenie mistrzów, a kto wie, być może przyszłych konkurentów!

7. Zawsze patrz szerzej

Rolą szefa kuchni nie jest zwyczajne zaspokajanie głodu; to wyzwanie – przygotowania dania, które będzie jedyne w swoim rodzaju, przedstawia jakąś historię, działa na wszystkie zmysły. Zauważ, że nieprzypadkowo kuchnie świata różnią się pomiędzy sobą. Wydaje Ci się, że tylko przez dostępność składników? Nie! To kwestia kultury, historii, dziedzictwa, tradycji… Profesjonalista będzie więc poświęcał wolny czas na próbę zrozumienia kontekstów, uwarunkowań, czynników składających się na daną kuchnię. Przydadzą się do tego książki, filmy, strony internetowe, rozmowy, a także podróże, których dotyczy kolejna rada.

8. Zwiedzaj kuchnie świata

Obojętnie, czy dopiero zaczynasz, czy już pracujesz jako szef kuchni – wykorzystuj urlop na ciekawe wyjazdy. Nie tylko po to, żeby wypocząć, ale również popróbować smaki z całego świata. Najwięksi kucharze świata właśnie to robią. Przemierzają świat wzdłuż i wszerz, żeby poszerzać skalę kulinarnych doznań.

I znów – nie chodzi o to, żeby się zachwycić orientalnym daniem na krańcu świata, a potem usilnie sprzedawać je w swoim lokalu. Po prostu jeżeli solidnie nie popróbujesz, jak smakuje świat, nie osiągniesz sukcesu na miarę swoich idoli. Każdy z nas może ruszyć w podróż niczym Robert Makłowicz, miło spędzając czas, odpoczywając, a przy okazji poznając specyfikę miejsca i jedyną w swoim rodzaju kuchnię.

9. Zawsze wracaj do domu

Można odnieść sukces na miarę całej Polski, importując kuchnię z konkretnego kraju, ale warto pamiętać, że posiadamy jedną z najciekawszych i najbardziej złożonych tradycji kulinarnych na świecie. Przez wieki w różnych okresach historycznych i rejonach kraju sięgaliśmy po rozmaite mięsa, warzywa, dodatki. Współcześnie zmieszaliśmy tak wiele wpływów, zapomnieliśmy o wielu ciekawych rozwiązaniach, a jednak nadal doceniamy lokalność, regionalność, wyjątkowość.

To szansa dla każdego szefa kuchni: odkryć smak Polski na nowo. Sprawdzić, co należy do dorobku Wielkopolan, Małopolan czy Pomorzan, po czym przetworzyć to na współczesną i oryginalną modłę. Jest z czego czerpać, jest gdzie stawiać nowe, niepowtarzalne restauracje, które potrzebują odważnego i mądrego szefa.

10. Stwórz własny styl

Podsumujmy – przed Tobą wiele nauki, pracy, wyrzeczeń. Przede wszystkim jednak przyjemności, ponieważ tylko pasjonaci zostają wybitnymi kucharzami, a potem szefami kuchni. Masz całe lata na wyrobienie własnego stylu, ale czasami szansa pojawia się tylko przez moment. Nie warto jej przegapić i od początku stawiać na oryginalność i poszukiwania.

Zbłądzisz nie raz, nie dwa. Tu przesadzisz z przyprawami, tam zapomnisz o ograniczeniach budżetowych. Pamiętaj jednak o swoich zasadach i buduj własną, kulinarną historię. Dzięki szkoleniom, stażom, podróżom i nauce masz szansę stać się dyktatorem smaku. I szefem kuchni, który zostanie zapamiętany na długo… Smacznego!

Kurs na szefa kuchni online

kurs na szefa kuchni online
kurs na szefa kuchni online

Kurs Szef Kuchni

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym. Dokumenty pomagają w podjęciu pracy i założeniu własnej działalności. Kursy może być refundowany przez lokalny Urząd Pracy. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu kursant otrzymuje dokumenty potwierdzające odbycie szkolenia.

 

Autor: Karol Leszczyński

Przeczytaj także

1. Jak otworzyć restaurację – Punkt gastronomiczny, krok po kroku.

2. Jak reklamować restaurację ? Sprawdzone pomysły !

 

 

Artykuł: kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni onlinekurs na szefa kuchni,kurs szef kuchni,szkolenie szef kuchni,kurs na szefa kuchni,kurs szef kuchni,szkolenie szef kuchni,kurs na szefa kuchni,kurs szef kuchni,szkolenie szef kuchni,kurs na szefa kuchni,kurs szef kuchni,szkolenie szef kuchni,kurs na szefa kuchni,kurs szef kuchni,szkolenie szef kuchni,Jak zostać szefem kuchni,Jak zostać szefem kuchni, kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online,kurs na szefa kuchni online

Rating: 9.3/10. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.