Jak reklamować restaurację ? Sprawdzone pomysły !

Jak reklamować restaurację. Sprawdzone pomysły !

Poniżej podana została lista pomysłów, które zostały już sprawdzone w niejednym lokalu, a są gwarancją sukcesu. Warto się zastanowić, które z nich możecie wprowadzić do swoich restauracji.

Happy Hours

 1. najbardziej popularna akcja promocyjna, z pewnością nie jeden z nas mógł z niej skorzystać; wystarczy określić godziny w ciągu dni, w których będą obowiązywać niższe ceny na wybrane produkty z menu; warto wprowadzić tę promocję w godzinach, kiedy ruch w lokalu jest najmniejszy.

Gratis powyżej ustalonej kwoty

 1. np. jeśli ktoś zamówił dania powyżej 100 zł, możesz dać mu jakiś prezent, gratis; Forma gratisu zależy od twojej wyobraźni – może to być, np. deser, jakiś lokalny produkt, itp. Nie liczy się kwota, ale sam gest; z pewnością będąc tak potraktowanym w restauracji, twój gość będzie czuł się doceniony, a co najważniejsze opowie o tym zdarzeniu znajomym; z przeprowadzonych ankiet wynika, że Polacy ufają swoim bliskim znajomym; przy wyborze lokalu, aż 65% osób sugeruje się poleceniem znajomych, aż 85% poleca lokal, dania dalej. klasyczna forma reklamy trafia tylko do 26% Polaków.

Jedzenie lub picie za jedną cenę

 1. zanim wprowadzisz tę opcję, oblicz ile twój przeciętny gość zjada lub wypija, określ łączną kwotę tych produktów; następnie wystarczy określić cenę, jaką gość musi zapłacić od razu, żeby móc korzystać z promocji jesz lub pijesz ile chcesz.

Kupony rabatowe

 1. ludzie lubią korzystać z rabatów, dlatego warto umieszczać je w różnych miejscach – w Internecie lub prasie. Na kuponie określ grupę dań/napojów z karty, czas trwania promocji – termin ważności do kiedy można go zrealizować.

Karta stałego klienta

 1. są doskonałym sposobem na utrzymanie klientów; w menu można umieścić informację na temat zniżek dla osób, które posiadają kartę stałego klienta; warto, by obsługa restauracji, głównie kelnerzy informowali gości i zachęcali do założenia tej karty.

Obniżki

 1. promocja powinna trwać krócej niż 2 tygodni, a ceny dań, które zostały objęte zniżkami powinny być mniej więcej o 20 – 30% mniejsze.

Zniżka za okazanie paragonu

 1. jeśli masz możliwość ustawienia w oprogramowaniu, dzięki któremu drukowane są paragony informację o tego typu zniżce, warto skorzystać z tego; dodatkowo każdy z pracowników powinien przekazywać gościom informację, że okazując paragon z poprzedniej wizyty może skorzystać ze zniżek na wybrane dania czy napoje.

Naklejki, znaczki

 1. przy odbieraniu rachunku gość powinien otrzymywać naklejkę/znaczek, po zebraniu odpowiedniej ich ilości może otrzymać napój lub danie gratis.

Danie polecane przez restaurację

 1. opis i cena dania powinna być atrakcyjna, a może to być danie np. dnia lub szefa kuchni. Warto przygotować takie danie z produktów, które mają krótszy termin ważności, by je zużyć; dodatkowo wzbogacasz swoje menu o nowe danie i oszczędzasz, ponieważ nie marnujesz produktów.

Gratisy

 1. możesz je dodawać do dań z karty w formie przekąsek lub napojów.

Degustacja

 1. zanim wprowadzisz nowe danie do menu, warto sprawdzić, czy będzie ono smakowało gościom. Warto przygotować je w małej formie (jako przystawka) i podawać swoim gościom. Kelner powinien pytać czy przystawka smakowała, dzięki temu uzyskasz informację zwrotną, czy ta pozycja w menu się sprawdzi.

SKUTECZNA REKLAMA W INTERNECIE

Jak reklamować restauracjęWspominaliśmy już niejednokrotnie, że żyjemy w dobie Internetu i cyfryzacji. Każdy z lokali gastronomicznych chciałby odnosić sukcesy, każdy też dąży do tego w odmienny sposób. Na sukces restauracji wpływa bardzo wiele czynników – głównym wyznacznikiem jest smak potraw, które serwujemy, doskonała obsługa, klimat, wystrój miejsca, ale również dodatkowe atrakcje, takie jak – kącik dla dzieci, muzyka, itp. Wszystkie te elementy mają na celu jedno – przyciągnąć klienta oraz sprawić, by do nas jeszcze wrócił. Wielu restauratorów żyje w błędnym przekonaniu, że znacznie ma tylko to, co dzieje się wewnątrz lokalu, ale trzeba sobie zdawać sprawę z faktu, że nie odniesie się sukcesu nie istniejąc w społeczności internetowej. Obecność w „wirtualnym świecie” może przynieść korzyści, jej brak skutkuje utratą klientów.

Często słyszy się zdanie „Nie ma cię w sieci – nie istniejesz” – i trzeba się z tym faktem w 100% zgodzić. Nie ma znaczenia czy ma się restaurację w centrum dużego miasta, czy może jest to lokal w niewielkiej miejscowości. Wbrew pozorom łatwiej jest się przebić właśnie w takim mniejszym miasteczku, gdzie konkurencja jest niewielka.

Istnieje wiele sposobów by skutecznie się wypromować, dzięki zarówno płatnej, jak i bezpłatnej reklamie w Internecie, dlatego warto skorzystać z tej możliwości:

Komentarze, opinie, gwiazdki

 1. w Internecie najważniejsze jest zdanie użytkowników. Coraz częściej klienci, niestety, decydują się na wyrażenie swojego negatywnego zdania właśnie w sieci, zamiast powiedzieć o tym do nas bezpośrednio na miejscu; trzeba być na to przygotowanym, pamiętajmy, że przez negatywne opinie możemy stracić wielu klientów. Najwięcej opinii pojawia się na fanpage Facebooka czy wizytówce Google+. Także zagraniczni goście mogą napisać o swoich odczuciach i wrażeniach. Ich opinie najczęściej pojawiają się na: TripAdvisor czy zomato. Nie należy korzystać z serwisów, które oferują za pieniądze kupno pozytywnych komentarzy, bo prawda zawsze wyjdzie na jaw. Warto jednak poprosić stałych klientów, czy znajomych korzystających z usług naszej restauracji, żeby wystawili nam opinie. Co natomiast zrobić, jak już pojawią się nieprzychylne nam komentarze? Nie ma możliwości usuwania komentarzy w formie recenzji, można usunąć pod zdjęciem lub postem, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie. Zawsze warto pod spodem spróbować wyjaśnić zaistniał sytuację. Np. jeśli klient czekał na danie ponad godzinę lub dostał je zimne, itp. zawsze wtedy należy przeprosić. Wszystko jest uzależnione od sytuacji.

 2. Nie działajmy pod wpływem emocji, przemyślmy nasze reakcje, bo nie zawsze np. doskonałym rozwiązaniem będzie zapraszanie w ramach przeprosin na darmowy posiłek. Może się bowiem okazać bardzo szybko, że w sieci pojawi się masa negatywnych opinii, tylko po to, by te osoby mogły skorzystać z darmowego dania. Reagując w odpowiedni sposób mamy szansę na to, że klient, który chciał zrezygnować z naszych usług jednak z nami zostanie i być może zmieni o nas zdanie.

Google +

 1. – jeśli jeszcze nie mamy swojego profilu restauracji w Google Moja Firma, warto od tego zacząć. Ma to wiele plusów –jesteśmy widoczni w wyszukiwarce Google, Mapach Google czy portalu Google+. Założenie konta jest całkowicie bezpłatne. Uzupełnijmy wszelkie wymagane pola, takie jak zdjęcia, adresy i dane kontaktowe, rodzaj restauracji, jej opis, adres strony www. Im lepiej uzupełnimy nasz profil, tym lepiej. Zdarza się, że już istniejemy w Google, chociaż nie zakładaliśmy profilu. Dzieje się tak, ponieważ bardzo często są te dane dodawane automatycznie z sieci, ale zawierają tylko podstawowe dane – jak nazwa i adres. Logując się do Google Moja Firma możemy dokonać weryfikacji profilu i uzupełnić dokładniej nasze dane. Nasz profil zawsze musi być zweryfikowany i dokonuje się tego:

Listownie

 1. Google wysyła wiadomość z kodem weryfikującym na nasz adres firmy.

 2. telefonicznie – na numer podany w wizytówce firmy zostaje przekazany kod weryfikujący; ta forma nie jest jednak dostępna dla nowo zakładanych profili.

Spacer wirtualny

 1. doskonały sposób, by zaprezentować wnętrze naszej restauracji. Technologia Google StreetView jest dostępna w Polsce od marca 2013 roku. Prezentacja pojawi się w wyszukiwarce oraz mapach Google. Dzięki temu będzie możliwe obejrzenie wnętrza lokalu przez klientów niezależnie od pory dnia. Warto umieścić taki wirtualny spacer także na stronie internetowej, Facebooku. Zrób spacer w porze nocnej, przy zupełnie innym oświetleniu, podczas imprezy w lokalu, itp.

Strona www

 1. jest idealnym miejscem na stworzenie wizytówki naszego lokalu, co prawda na FB czy innych portalach możemy umieścić także swoje menu, ale nie zastąpią nam one strony internetowej. Jak już wspominaliśmy pamiętajmy o przygotowaniu wersji mobilnej, unikajmy natomiast technologii Flash.

Facebook

 1. jest miejscem, gdzie możemy zebrać naszych klientów i sympatyków naszego lokalu i być z nimi w stałym kontakcie. Tak, jak i profil Google, tak i ten powinien być uzupełniony w staranny i ciekawy sposób. Stąd warto skorzystać z porad grafików, by zdjęcia np. umieszczać w odpowiednim rozmiarze. Nie posiadając strony internetowej powinniśmy pamiętać o umieszczaniu menu na FB.

Reklama jest dźwignią handlu. Dobry menedżer restauracji jest świadomy tego faktu i korzysta ze wszystkich możliwych form reklamy, by wypromować lokal. Bez klientów żadna restauracja nie będzie istnieć, dlatego warto włożyć trochę wysiłku w to, by o nich zadbać oraz docierać do jak najszerszego grona odbiorców.

Kurs-menedżer-gastronomii-onlineMenedżer gastronomii

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem rozwojowym. Celem szkolenia jest podniesienie wiedzy w zakresie profesjonalnego i efektywnego zarządzania w gastronomii. Kurs pomoże w zaplanowaniu właściwej kampanii reklamowej oraz pomoże w założeniu własnego punktu z gastronomią. Szkolenie z materiałem video.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

kurs-szef-kuchni-kucharzSzef kuchni

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym-rozwojowym. Kurs pomaga uzyskać wiedzę zarządcy i szefa gastronomii w małych jak i w dużych przedsiębiorstwach gastronomicznych. Szkolenie z materiałem video.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

Zapraszamy na szkolenia gastronomiczne i kulinarne / online – (kursy)

 

Dziękujemy za uwagę,

Rafał Karaś

Firma Szkoleniowa Kar-Group

Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.