Jak pozyskiwać nowych klientów ? poradnik: metody szukania klientów

jak pozyskiwać nowych klientów

Jak pozyskiwać nowych klientów ?

GDZIE MAM SZUKAĆ KLIENTA?

Stwórz bazę kontaktów

growth rate of Sale analysis report show success result as charts and graphs on document paperwork, corporate financial and business conceptsPoszukiwanie nowych klientów jest niezwykle trudnym zadaniem, tym bardziej, że na rynku nie jesteśmy przecież jedynymi i konkurencja także chce pozyskiwać nowych odbiorców. Aby dobrze rozpocząć proces poszukiwania nowych kupujących, trzeba przede wszystkim określić grupę docelową, tzn. musimy wiedzieć komu chcemy sprzedawać swoje usługi/produkty.
Skierowanie oferty tylko do 10 nowych odbiorców z pewnością nie przyniesie żadnych efektów, zwrócenie się nawet do 100 osób, może zwiększyć zainteresowanie naszym produktem/usługą, ale nie przełoży się to wcale na liczbę zrealizowanych transakcji. Dlatego warto pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: trzeba założyć, że na 100 złożonych ofert, tylko 10 osób się nią zainteresuje, a tylko 1 kupi.
Dlatego tak ważne jest, by rozpocząć sprzedaż od stworzenia bazy kontaktów, osób, które mogłyby być zainteresowane naszymi usługami. Baza musi być naprawdę duża, pamiętając o zasadzie, ile tak naprawdę osób w końcowym efekcie do nas przyjdzie coś kupić. Taka baza nie będzie skupiać się na indywidualnych, potencjalnych klientach, raczej na firmy, które mogłyby być zainteresowane współpracą z nami.

Przykład: sprzedajemy szampon. Do naszych potencjalnych odbiorców będą w takim układzie należeć na pewno:

⦁    hurtownie,
⦁    sklepy wielobranżowe,
⦁    drogerie.

Nie możemy jednak skupić się tylko na tych 3 gałęziach odbiorców, powinniśmy rozszerzyć grono odbiorców, do których mogą przecież należeć:

⦁    salony fryzjerskie,
⦁    salony SPA, piękności,
⦁    hotele, pensjonaty,
⦁    zakłady produkcyjne, które muszą zapewnić środki czystości swoim pracownikom,
⦁    domy opieki,
⦁    szpitale.
Nie można zatem ograniczać się jedynie do standardowych rozwiązań. Trzeba poszerzać grono odbiorców.

Forma bazy

Opracowanie własnej bazy kontaktów ułatwi poszukiwanie i znajdowanie nowych kontaktów. Baza powinna być użyteczna. Dodatkowo warto uwzględnić inne fakty, jak np. utworzenie takiej formy bazy, byśmy mogli korzystać np. z korespondencji seryjnej. Z pewnością warto zostawiać jeszcze miejsce na dodatkowe adnotacje/uwagi dotyczące już danego kontaktu, terminy umówionych spotkań, itp. Trzeba pamiętać, że każdy kontakt może stać się naszym klientem, stąd baza kontaktów może stanowić niejako bazę potencjalnych klientów.

Stworzenie dobrej bazy wyjściowej, odpowiednie ułożenie danych oraz zawarcie niezbędnych informacji ułatwi nam poszukiwanie nowych klientów.

Każda baza powinna zawierać poniższe niezbędne informacje, które oczywiście możemy dodatkowo uzupełniać o inne dane:
⦁    imię i nazwisko/nazwa firmy – w zależności od tego, jaką bazę chcemy sobie utworzyć, czy klientów indywidualnych czy biznesowych,
⦁    adres,
⦁    dane do kontaktu – telefon, mail, itp.
Po przeprowadzeniu weryfikacji danego kontaktu – czyli wykonanie jednego chociaż telefonu, aby zorientować się, czy dana osoba/firma jest zaineresowana naszą ofertą lub korzysta już z podobnych usług – możemy uznać taki kontakt, za potencjalnego klienta. Pozytywna weryfikacja równa się potencjalnemu klientowi.

O czym warto jeszcze pamiętać:

Po przeprowadzeniu weryfikacji kontaktu uzupełnij  w swojej bazie następujące dane:
⦁    osoba odpowiedzialna/decyzyjna, czyli do kogo należy kierować ofertę,
⦁    preferencje potencjalnego klienta dotyczące produktu, jakości, ceny, formy  terminu płatności, ilości dostaw, itp.,
⦁    od kogo w chwili obecnej pozyskują dany produkt – uzyskując tę informację mamy możliwość porównania, dokonania analizy naszego produktu z dotychczasowym dostawą oraz przygotowanie korzystniejszej oferty.

Osobowe źródła informacji i nie tylko…

    Aby utworzyć taką bazę, musimy zatem pozyskiwać kontakty w różny możliwy sposób – najlepiej od wszystkich i z każdego możliwego źródła. Im więcej mamy już znajomości, tym więcej pozyskamy też kontaktów do potencjalnych odbiorców. Możemy również skorzystać z innych form, jakimi są wyszukiwarki, dostępne bazy w Internecie, rozmawiać z obecnymi już klientami, wykorzystywać informacje z przetargów, prasy, itp.

Zakończenie.

    To „już” koniec. Na łamach niniejszego artykułu zawarliśmy wstępną dawkę wiedzy, która pozwoli Ci odnaleźć się w tak wymagającej dziedzinie, jaką reklama. Zapraszamy na obszerne darmowe szkolenie, Jak i gdzie pozyskać Klienta (link) Kurs będzie dla Ciebie solidną bazą do dalszego rozwijania Twoich zainteresowań i zdobywania nowych umiejętności. Jesteśmy przekonani, że kompetencje i kwalifikacje uzyskane przez Ciebie dzięki ukończeniu naszego kursu, pomogą Ci w spełnieniu Twoich zawodowych i biznesowych aspiracji.

W zależności od obranego przez Ciebie kierunku, w jakim postanowisz rozwijać swoją karierę, nasza firma jest gotowa, by wspierać Twoje działania – szkoleniowe oraz marketingowe. Aby zapoznać się z aktualną ofertą i propozycjami, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy, odwiedź naszą stronę na profilu  facebook.

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.