Jak zostać pilotem wycieczek ?
dobra praca dla ludzi z pasją
Praca pilotów wycieczek należy do jednej z najciekawszych na rynku. Nic dziwnego – dla miłośników podróży, języków obcych i poznawania nowych ludzi trudno o lepszy zawód. Poznaj kompetencje, jakie są wymagane od pilotów. Spokojnie: wszystkiego można się nauczyć, na przykład w ramach specjalnych szkoleń. Myślałeś by kidyś zostać pilotem wycieczek ? Ten artykuł jest dla Ciebie !
Zajęcie dla ludzi z pasją
Pilot wycieczek to praca stworzona przede wszystkim dla osób, które nie boją się wyzwań, uwielbiają zwiedzać i umieją pracować z ludźmi. Częste podróżowanie pomiędzy miastami i krajami stanowi jednocześnie duże zobowiązanie, szczególnie w kontekście życia osobistego, bo wymaga poświęcenia sporej ilości swojego czasu na pracę z dala od domu. Chyba że jesteś lub chcesz być pilotem wycieczek we własnym mieście lub regionie – to zmienia postać rzeczy.
Niezwykle cenną kompetencją przewodników wydaje się znajomość języków obcych. Im więcej z nich poznasz, tym szerszy zakres geograficzny Twojej pracy, a co za tym idzie – większe szanse na dobry zarobek. Przewodnik, który swobodnie posługuje się językami takimi jak angielski, niemiecki, francuski, włoski, rosyjski czy japoński, ma możliwość zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i zagranicą.
Oczywiście, taka praca wymaga zainteresowania szeroko pojętą kulturą i historią. Trudno oprowadzać po zamkach, kościołach, muzeach czy parkach, nie znając ich historii i kontekstu powstania. Pilot wycieczek powinien również wykazywać się dobrą orientacją w terenie oraz umiejętnością reagowania na sytuacje niebezpieczne, stresujące i wykraczające poza scenariusz wycieczki.
Wszystkiego można się nauczyć
Podobnie jak możesz nauczyć się języka obcego, tak samo kwestią odbycia odpowiedniego szkolenia jest poznanie zasad komunikacji na wycieczkach. Będąc pilotem „objazdówki”, musisz wczuć się w potrzeby i oczekiwania grupy, zauważyć, jaki styl komunikacji najbardziej do niej trafia.
Aby wycieczka odbywała się bez przeszkód, naucz się zarządzania zespołem i metod przekazywania wiedzy. Możesz znać języki obce, świetnie orientować się w terenie, kochać krainę, którą pokazujesz, ale bez kompetencji w zakresie komunikowania interpersonalnego nie zrobisz w tej branży kariery.
Właśnie dlatego warto zainteresować się profesjonalnymi szkoleniami, które łączą teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pilotowania wycieczek. Wiele umiejętności wymaga Twojego osobistego zaangażowania, ale praca w ramach specjalistycznego kursu przybliży Ci, w jaki sposób radzić sobie na czele zwiedzających.
Blaski i cienie pracy z wycieczkami
Pamiętaj, że pilotem wycieczek turystycznych zostaniesz wyłącznie dzięki uzyskaniu odpowiednich uprawnień, które wydaje na podstawie egzaminu Urząd Marszałkowski. Każdy wyjazd oznacza przestrzeganie określonego regulaminu, a także realizację zadań stawianych przez biuro podróży. Choć podróżujesz głównie z dorosłymi, ponosisz częściową odpowiedzialność za ich komfort i bezpieczeństwo. Do Ciebie należy obowiązek rozwiązywania ich drobnych kłopotów, wynikających na przykład z nieznajomości języka czy bariery kulturowej.
Jak zostać pilotem wycieczek ?
Zgodzisz się jednak, że istnieje więcej plusów niż minusów pracy w charakterze pilota wycieczek – pod warunkiem, że podróżowanie i poznawanie nowych ludzi to Twoja prawdziwa pasja. A wtedy realizacja turystycznych marzeń jest na wyciągnięcie ręki. Żeby zostać pilotem wycieczek przydatny będzie profesjonalny kurs, szkolenie. Taki kurs można odbyć stacjonarnie lub online. Szukając odpowiedniej oferty warto zwrócić uwagę na firmę Szkoleniową Kar-Group, która od lat przeprowadza tego typu szkolenia.
Życzymy przygód i sukcesów.
Autor: Karol Leszczyński