Jak zostać przewodnikiem wycieczek i zarabiać na zwiedzaniu ?

Jak zostać przewodnikiem wycieczek

Myślałeś kiedyś o tym żeby zarabiać na zwiedzaniu i o tym jak zostać przewodnikiem wycieczek ?

Piloci wycieczek zarabiają całkiem przyzwoite pieniądze, a poza tym mogą łączyć pasję z zawodowymi obowiązkami. Dowiedz się, jakie umiejętności rozwinąć i jaka wiedza jest potrzebna, aby stać się profesjonalnym przewodnikiem, który uprzyjemnia turystom wakacje i przybliża im świat.

Jak zostać przewodnikiem wycieczek ? Co warto znać !

Języki

Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie chce się oprowadzać wycieczki. Z jednej strony można to robić zagranicą, dbając na przykład o grupy przyjeżdżające z Polski. Z drugiej na terenie naszego kraju również nie brakuje miejscowości, w których jest zapotrzebowanie na profesjonalnych przewodników.

Jeżeli mieszkasz w takich miastach jak Kraków, Gdańsk, Toruń, Poznań czy Warszawa, sprawa wydaje się prosta. Z kolei z innych miejscowości, gdzie nie jest rozwinięta turystyka, być może łatwiej zdecydować się na zagraniczny wyjazd – do Francji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch czy nawet w inne strony świata.

Żeby zostać profesjonalnym pilotem wycieczek zagranicą, potrzebna jest znajomość języków. Im więcej, tym lepiej, ponieważ grupy mogą składać się z przedstawicieli różnych narodowości, a zresztą istnieje wiele państw, w których poszczególne obszary są odmienne pod względem mowy. Tu kłania się także znajomość regionalnych dialektów, a w przypadku Polski – lokalnej gwary, która z pewnością uatrakcyjnia i uświetnia zwiedzanie.

Jak uczyć się języków? Cóż, dziś możliwości jest sporo. Można zapisać się na szkolenie, warto być uważnym od najmłodszych lat w szkole, nie też brakuje kursów do samodzielnej nauki w domu. Internet, korespondencja czy oglądanie seriali z zagranicznymi napisami również sprzyjają efektywniejszemu poznawaniu języków.

Geografia, historia, kultura

Pilot wycieczek często nie tylko oprowadza po poszczególnych miejscach, na przykład zabytkowych starówkach, ale również objeżdża cały kraj lub region. To wiąże się ze znajomością geografii, choć kierowcy wiedzą, co mają robić. Od przewodników wymaga się znajomości nazw geograficznych, umiejętności radzenia sobie w terenie, czytania map czy opowiadania o uwarunkowaniach w danym państwie. Trudno zresztą oprowadzać po Włoszech, jeżeli nie zna się włoskich regionów.

Wykwalifikowany pilot wycieczek to osoba dobrze odnajdująca się w kulturze i historii. Sztuką jest nie tylko wyuczyć się na pamięć wszystkich niezbędnych dat – liczą się przede wszystkim kontekst historyczny i umiejętność łączenia ze sobą faktów. To zazębia się z historią i swoistym językiem kultury. W zależności od tematu wycieczki może być potrzebna znajomość teatru, malarstwa i przede wszystkim architektury. Warto jednak pamiętać, że taka wiedza często przychodzi poprzez praktykę i przyjemność – częste wyjazdy, rozmowy z innymi przewodnikami, czytanie literatury, prasy, portali internetowych, albumów.

Jak zostać przewodnikiem wycieczek ? Co trzeba zrobić ?

Kompetencje wymagające szkolenia

Jak zostać przewodnikiem wycieczekZe względu na charakter pracy pilot wycieczek powinien wyróżniać się umiejętnościami komunikacyjnymi. Kontakty interpersonalne to wręcz podstawa takiego zajęcia. Jak integrować ludzi? Jak tłumaczyć? Jak prowadzić? Jak organizować grupę różnorodnych osób, o odmiennych potrzebach? Niektórzy mają wrodzony talent do takich zadań, ale i tak praktycznie wszystkim przydają się specjalistyczne kursy w tym zakresie. Psychologia, zarządzanie, komunikacja społeczna – to kompetencje niezbędne w kontaktach międzyludzkich na tak odpowiedzialnym stanowisku.

Gdzie się szkolić ?

Jeżeli mowa o szkoleniach, trudno nie wspomnieć o specjalistycznych kursach na pilotów wycieczek. Dzięki możliwościom nauki zarówno w trybie stacjonarnym, jak i przez Internet dostosowujesz swoje oczekiwania do oferty edukacyjnej. Spotykając się z ekspertami i przygotowując do tematycznego egzaminu, czynisz pierwszy krok do znalezienia pracy marzeń, polegającej na przedstawianiu innym piękna zakątków Polski, Europy czy całego świata. Kursy takie prowadzi wiele firm natomiast warto sprawdzić szkolenia w firmie Kar-Group, która prowadzi kursy na pilota wycieczek stacjonarnie i online, co czyni tą firmę wiarygodną firmą szkoleniową.

Autor: Karol Leszczyński

Rating: 5.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.