Jak dobrze biegać 7 rad dla biegaczy + szkolenie (ebook)

Jak dobrze biegać

Jak dobrze biegać

7 rad dla biegaczy + szkolenie (ebook)

Słońce za oknem zachęca nas do zwiększonej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Dobrze wiesz, jak wiele zalet kryje w sobie regularny jogging. Jednak czy znasz wszystkie tajniki przygotowania do sezonu? Oto 7 rad dla początkujących biegaczy!

1. Uświadom sobie korzyści

Powiesz: „tak, wiem, bieganie jest zdrowe i zwiększa kondycję”. Prawda, prawda, jeszcze raz prawda! Jednak za joggingiem kryją się też inne korzyści: utrata wagi, lepsza przemiana materii, wzmocnienie serca, układu oddechowego, mięśni oraz stawów, poprawa samopoczucia, higiena umysłu i ciała… To tylko część największych pozytywów. Jeśli zrozumiesz, jak wiele zyskujesz cyklicznym wysiłkiem na świeżym powietrzu, chętniej zdecydujesz się podjąć wyzwanie.

2. Skompletuj strój

Odpowiednie ubranie nie jest zarezerwowane wyłącznie dla maratończyków i profesjonalistów. Już od pierwszego treningu zadbaj o prawidłowy dobór stroju. Najważniejsze są buty. Powinny chronić i usztywniać stopę, a jednocześnie posiadać elastyczną i trwałą podeszwę. Właściwy model, najlepiej z oddychającego materiału, znajdziesz w sklepach sportowych. Lekkie spodnie, koszulka, bluza czy czapka również powinny chronić przed potem, przegrzaniem, wiatrem, wilgocią.

3. Nie zapomnij o rozgrzewce

Bieganie to nie tylko bieganie. Każdy trening, niezależnie od stopnia zaawansowania, zaczynaj od rozgrzewki, a kończ rozluźnieniem. Podskoki, skłony, rozciągnięcia przygotowują organizm do większego wysiłku, rozbudzają mięśnie, stawy, kości. Ciało dostaje sygnał, że czeka je wyzwanie, któremu musi podołać. Im lepsza rozgrzewka, tym większa szansa uchronienia się przed urazem i kontuzją.

4. Wybierz właściwą lokalizację

Generalną zaletą biegania jest maksymalna uniwersalność tego sportu. Teoretycznie jogging można uprawiać wszędzie. W praktyce jednak o wiele zdrowszy okazuje się bieg po miękkim, zróżnicowanym podłożu (np. na leśnej drodze), a nie po twardej nawierzchni (np. osiedlowy chodnik). Zadymiona i tłoczna okolica również nie sprzyja wydajnemu treningowi. Z pewnością jednak znajdziesz miejsce spełniające pożądane kryteria w niedalekiej odległości od domu.

5. Stopniowo rozwijaj umiejętności

Bieg w stronę dobrej formy wymaga odpowiedzialności. Nie zaczynaj od forsownych i niebezpiecznych wyzwań. Jeżeli kompletnie nie masz kondycji, nawet krótki dystans biegu stanowi zadanie nie do zrealizowania. Na początku warto łączyć bieg z szybkim marszem, stopniowo przerzucając się w stronę regularnego joggingu. Bieg ponad siły i możliwości, bez długotrwałego przygotowania, grozi poważnym urazem.

6. Uprzyjemnij sobie trening

Wiele osób podkreśla, że choć wizja biegania nie wydaje się straszna, najgorsza jest nuda podczas tej, jakby nie spojrzeć, monotonnej czynności. Receptą nie zawsze jest towarzystwo drugiej osoby. Rozmowa w trakcie biegu nie wydaje się wszakże rozsądnym pomysłem. O wiele lepiej zainwestować w dobre słuchawki i źródło muzyki. Jedni preferują dynamiczne, motywujące do wysiłku dźwięki elektroniki, drudzy po prostu swoje ulubione piosenki. Jogging to też świetna okazja, by oderwać myśli od wysiłku i skierować je na inny tor.

7. Rozwijaj talent

Jak dobrze biegaćOczywiście, nie każdy ma predyspozycje i możliwość biegania na wysokim poziomie, jednakże regularny trening potrafi zdziałać cuda. Uważaj – to naprawdę uzależnia i wciąga. Ani się obejrzysz, jak zechcesz wystartować w biegu czy zachęcić do podobnego wysiłku grono przyjaciół. Zwykły trening może zamienić się w pasję na wiele lat, a nawet – źródło zarobków. Ciekawym pomysłem na rozwój zawodowy jest np. profesjonalny kurs instruktora biegania. Szkolenie (odbywające się również na platformie e-learningowej) już za kilkaset złotych może przynieść Ci nowe doświadczenia oraz ceniony certyfikat. Pasja i zarobek? Dzięki bieganiu to możliwe!

Jesteś zainteresowany nabyciem umiejętności ? Chętni mogą skorzystać z darmowego ebooka i szkolenia w zakresie instruktora biegania. Aby potrzymać materiał dydaktyczny podaj maila na który ma zostać wysłany (link do szkolenia)

Życzymy sukcesów i mamy nadzieję, że nie będzie towarzyszyło pytanie jak dobrze biegać, a będziesz mógł sam pomóc innym w właściwym treningu.

Autor: Karol Leszczyński

Firma Szkoleniowa Kar-Group

Rating: 10.0/10. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.