Jak rozwijać kompetencje ? Co robić, aby kariera nie stała w miejscu.

Jak rozwijać kompetencje ?

Oto zbiór praktycznych wskazówek dotyczących rozwoju kariery zawodowej. Artykuł plus darmowa wiedza edukacyjna

Wbrew pozorom, na rozwój kariery zawodowej wpływają nasze decyzje jeszcze w nastoletnim wieku. I, co pocieszające lub pouczające, status materialny rodziców nie zawsze ma determinujące znaczenie. W tym, czy poradzimy sobie na rynku pracy, dużo zależy od nas – nastolatków, studentów, a później dorosłych.

Jak rozwijać kompetencje ?

Działać, działać i jeszcze raz działać

W następnych akapitach będzie sporo o konkretnych formach pracy i działalności – nie tylko zarobkowej. Już na wstępie należy więc zaznaczyć, że sukces kariery zawodowej zależy w dużej mierze od zaangażowania. Rezygnacja, stagnacja – to najgorsze, co możemy zrobić. Często lepiej zająć się czymkolwiek pożytecznym, niż zamykać się w domu i wyczekiwać bliżej niesprecyzowanej szansy, okazji.

Aktywność – fizyczna, zawodowa, towarzyska – sprzyja rozwojowi i higienie psychicznej. Pasywność jest z kolei przyczynkiem do wielu problemów z równowagą. Im większa wyrwa w CV, tym trudniej wrócić na regularne tory zarabiania i uwierzyć w swoje możliwości.

Jak rozwijać kompetencjeŻycie zawodowe nigdy nie jest usłane różami. Na naszej drodze czeka wiele przeszkód. Wiele czynników, takich jak kryzys w branży czy ogólnie zła koniunktura lub zmiany w przepisach, nie są zależne od naszych indywidualnych decyzji. Ważne jednak, by być na bieżąco ze wszystkim, co ma wpływ na naszą karierę. Mając oczy dookoła głowy jesteśmy w stanie przewidzieć zagrożenia i wyeliminować je.

Otwartość na innych ludzi, a przede wszystkim odrzucenie lenistwa, połączone z pozytywnym nastawieniem naprawdę otwierają drzwi do kariery, a przynajmniej takiej sytuacji, w której żyjemy stabilnie, bezpiecznie, z poczuciem mniejszego lub większego spełnienia. Nie każdy z nas zostanie milionerem, nie każdy ma predyspozycje do bycia liderem. Nie o to chodzi. Celem powinno być dążenie do szczęścia swojego oraz bliskich osób. Jeśli nie będziesz popadać w czarną rozpacz lub przesadny samozachwyt, Twoje drogi powinny doprowadzić do interesującej przystani, w której zacumujesz na dłużej lub wyruszysz w dalszy rejs po nie zawsze przewidywalnych morzach i oceanach.

Działalność non-profit i dodatkowe aktywności

W dzisiejszych czasach tak dużo mówi się o konieczności posiadania dużego doświadczenia zawodowego, na marginesie wspominając o niezbędnej sieci kontaktów… Ale skąd masz mieć duże doświadczenia i grono znajomych, którzy są w stanie pomóc w zawodowych sprawach?

Już w czasach szkoły, ale również na każdym pozostałym etapie życia, możesz, a nie musisz angażować się w rozmaite inicjatywy. Weźmy jako przykład członków samorządu szkolnego. Nieprzypadkowo to właśnie oni, niekoniecznie mając dobre wyniki w nauce, znają uczniów praktycznie z każdego rocznika, a także bez problemu załatwiają sprawy z nauczycielami, nie tylko swoimi, a poprzez aktywność wspierają działalność szkoły i są zapamiętywani na długo po skończeniu edukacji. Nabyte w czasach szkoły kontakty potrafią się przydać po latach, gdy nagle okazuje się, że ktoś, z kim znamy się z korytarza, jest naszym kontrahentem, współpracownikiem lub potencjalnym pracodawcą.

Na karierę zawodową może mieć wpływ działalność w rozmaitych kołach, w harcerstwie, fundacjach czy stowarzyszeniach. Zawsze warto dać coś od siebie lokalnej społeczności lub ludziom, którzy z różnych względów potrzebują wsparcia. Przy okazji nabywamy wiele cennych kompetencji za darmo (np. prowadzenie dokumentacji, kontakt z instytucjami, PR, realia konkretnej branży). Czołowe korporacje, które dbają o działania w obszarze CSR, bardzo doceniają, gdy wśród rekrutowanych osób znajdą się fachowcy nie tylko z dobrym wykształceniem i ciekawym doświadczeniem, ale również z epizodem w organizacjach non-profit.

Przemyślany wybór szkoły i studiów

Edukacja ma coraz mniejszy wpływ na sukces na rynku pracy. Studia wyższe stały się tak powszechne, że dyplom uczelni przestał dawać poczucie prestiżu (chyba, że mówimy o zagranicznych, powszechnie cenionych uniwersytetach czy politechnikach). Oczywiście, są branże, gdzie bez dyplomu nie ma mowy o karierze (prawo, medycyna itd.), ale są też i takie, gdzie liczy się osobiste zaangażowanie, pomysłowość czy przebojowość.

Dlatego jeśli totalnie nie masz pomysłu na studia, zastanów się, czy są Ci na tym etapie życia potrzebne. Wielu młodych ludzi popełnia zasadniczy błąd – odwleka w czasie podjęcie decyzji o przyszłości. 3- albo 5-letnie studia dają poczucie, że dorosłość nadejdzie później, że nie trzeba się jeszcze usamodzielniać. Tymczasem życie brutalnie weryfikuje takie podejście. 25-letni magistrowie z zerowym doświadczeniem i banalnym wykształceniem mają bardzo trudno, by znaleźć pracę, która ich satysfakcjonuje. Tymczasem jeśli zaczniemy pracować w trakcie studiów, a nawet szkoły średniej, doświadczenie zdobyte przez tych kilka kluczowych lat da nam przewagę nad rówieśnikami, którzy nie wybiegali w przyszłość i woleli imprezować czy spędzać czas na aktywnościach nie mających żadnej wartości dla CV.

Żadna praca nie hańbi

Z pracą jest jak z życiem uczuciowym – zwykle nie warto czekać na postać z bajki, która przyniesie na tacy umowę opiewającą na grube tysiące i wiele dodatkowych profitów. Nawet najwięksi milionerzy na świecie nierzadko zaczynali od prac sezonowych i dorywczych. Już nastolatkowie mogą zarabiać legalne pieniądze, które uczą samodzielności i dają poczucie rozwoju. Każda kolejna praca poszerza horyzonty, zwiększa umiejętności i liczbę cennych znajomości.

Jeśli masz do wyboru nie robić nic, a zarobić cokolwiek lub nawet odbyć staż, praktyki – wybierz opcję numer dwa. Czasami potrzebujemy czasu, by wgryźć się w branżę lub polubić nowe miejsce. Nawet nie wiesz, jak wiele osób zmieniło swoje życie zawodowe pod wpływem pojedynczego impulsu lub zaskakującego angażu.

Szkolenia i kursy

jak rozwijać kompetencje
jak rozwijać kompetencje ?

Oglądanie filmów, czytanie książek czy podróżowanie w oczywisty sposób poszerzają horyzonty, ale wolne chwile warto przeznaczać także na zawodową edukację. Szkolenia i kursy są okazją do zdobycia wartościowych certyfikatów, ale także wiedzy, która usystematyzowana i rozbudowana – przynosi same korzyści. Dziś można się uczyć nawet bez wychodzenia z domu, a e-learning jest cenioną formą zdobywania nowych kompetencji, potwierdzonych stosownymi dokumentami.

Czasem warto skorzystać z aktualnej promocji lub podszeptu intuicji, zapisując się na kurs, który niekoniecznie jest związany stricte z naszym zajęciem. To właśnie osoby, których kompetencje wykraczają poza wąski obszar, są wartościowe i poszukiwane na rynku pracy. Są zresztą takie umiejętności, jak szeroko rozumiana komunikacja, które są przydatne dosłownie każdemu pracownikowi.

W ogóle warto poszerzać możliwości. Prawo jazdy w różnych kategoriach, licencje związane z prywatnymi pasjami czy certyfikaty ukończenia wspomnianych kursów dają po prostu większe pole manewru na etapie poszukiwania pracy, rozmów kwalifikacyjnych czy przy próbie awansowania na lepiej płatne stanowisko.

Darmowe kursy wiedzowe – nie zmarnuj szansy na darmową edukację !

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST

5. Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /

Praca również przez Internet

Wspominaliśmy o możliwościach nauki przez Internet, ale warto pamiętać, że coraz częściej można zarabiać również przed komputerem, bez wychodzenia z domu. Za pomocą wyspecjalizowanych portali, a nawet mediów społecznościowych można natrafić na zlecenia dla freelancerów lub propozycje stałej współpracy przy pisaniu tekstów, prowadzeniu kont w social media, sprzedaży internetowej, tworzeniu grafik czy księgowości. To tylko jedne z bardzo wielu możliwości dorobienia lub osiągania stałych dochodów. Więcej o pracy przez internet w artykule – tutaj

Budowanie wizerunku

Warto wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie, niezależnie od wieku czy stażu. Dziś tak wiele osób ma konta w mediach społecznościowych. Również rekruterzy i pracodawcy. Twoja aktywność jest prześwietlana, dlatego należy dbać o wizerunek w sieci. Zachowaj ograniczenia prywatności profilu, a poza tym nie uzewnętrzniaj się za bardzo. Wulgarne czy wątpliwe intelektualnie wpisy mogą skutecznie zrazić nie tylko znajomych, ale również ewentualnych pracodawców i współpracowników. Po co podkładać się nieprzemyślaną aktywnością? Z drugiej strony, w wielu branżach umiejętnie prowadzone profile na LinkedIn czy Twitterze są przepustką do jeszcze lepszych osiągnięć zawodowych. Jednym słowem: wszystko ma znaczenie. Zachowaj otwartość na nowe wyzwania, a na pewno pojawią się przed Tobą szanse na sukces.

Jak wywierać wpływ na ludzi / odbierz poradnik !

Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /


Życzymy owocnej nauki w dobrym nastroju !

 

 

 

fraza kluczowa artykułu: jak rozwijać kompetencje, jak rozwijać kompetencje, jak rozwijać kompetencje, jak się rozwijać intelektualnie, jak sie rozwijac w domu, jak rozwijać kompetencje, rozwijać się każdego dnia, jak rozwijać kompetencje

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.