Lęk przed sukcesem. Nie bój się zwyciężać, czyli jak stawić czoła strachowi przed sukcesem + poradnik

Lęk przed sukcesem, nie bój się zwyciężać ! + na koniec odbierz darmowy poradnik !

Chociaż niektórym może się wydać to absurdalne, strach przed sukcesem bywa równie silny, co przed porażką. Nie poddawaj mu się – dowiedz się, z czego on wynika, jak rozpoznać jego objawy i przede wszystkim jak sobie z nim poradzić. Nie bój się zwyciężać, kiedy masz szansę!

Wygrana jest blisko, ale czujesz lęk przed sukcesem ?

Spoglądając na ludzi, którzy osiągnęli sukces w sporcie, biznesie czy przemyśle rozrywkowym, nie bez podstaw można sądzić, że ich życiowe tryumfy to droga do samotności, ludzkiej zawiści, oderwania od rzeczywistości, nałogów, braku wolnego czasu, a także instrumentalnego, fałszywego i interesownego traktowania ze strony otoczenia.

Odczuwamy obawy przed wejściem na sam szczyt, bo upadek z niego jest bolesny. Wiemy, że im więcej robimy, tym bardziej jesteśmy obserwowani, oceniani, krytykowani i atakowani. Ci, którzy dziś są przyjaciółmi, jutro mogą się odwrócić, a rodzina ucierpieć pomimo awansu społecznego i materialnego.

Co najbardziej szokujące, jesteśmy w stanie wmówić sobie, że sukces nie ma większego znaczenia… bo przecież można było go odnieść wcześniej, a tyle szans i czasu przepadło na marne. Brzmi podejrzanie? A jednak psychologowie wysłuchują w swoich gabinetach również takie wyznania. Osoby, które stoją przed życiową szansą, ale boją się podjęcia następnych, decydujących kroków. Co istotne – rezygnacja z awansu i sukcesu często także nie daje spokoju. I jak tu żyć?!

Czy dotyczy nas obawa przed wygraną

Lęk przed sukcesem
Lęk przed sukcesem. Nie bój się zwyciężać, czyli jak stawić czoła strachowi przed sukcesem

Strach przed sukcesem przypomina lęk przed porażką. Problem w tym, że o ile każdy w mniejszym lub większym stopniu obawia się przegranych, o tyle opisywany w artykule lęk często jest nieuświadomiony. Co więcej, być może masz go w sobie, a czytając te słowa, nie dowierzasz i uśmiechasz się pod nosem. Tymczasem coś wewnątrz powstrzymuje Cię przed wejściem na szczyt.

Prawdopodobnie masz z tym problem, jeżeli obwiniasz się o sukcesy, bo bliscy nie osiągnęli podobnych. Ukrywasz je i nie mówimy tutaj o skromności. Boisz się, że po sukcesie musi przyjść bolesna porażka. Uważasz, że nie zasługujesz na szczęście z powodu awansu, zwycięstwa czy nobilitacji. Jesteś w stanie zniszczyć swoje dzieło lub odwlec je w czasie. Czy tak powinno wyglądać życie? Nie! Przecież każdy z nas zasługuje na satysfakcję i mniejsze lub większe zwycięstwa.

Jak pozbyć się strachu

Przede wszystkim przestań przekładać spektakularne upadki znane z mediów na swoje życie. Nie każdy wybitny sportowiec musi być nadętym bubkiem, który udaje, że nie poznaje swoich dawnych kolegów i nie każdy pracownik korporacji wikła się w historie rodem z „Wilka z Wall Street”.

Jeżeli uczciwie pracujesz nad swoim rozwojem, na przykład nieustanie odbywając szkolenia i kursy, zwiększając efektywność, podnosząc swoje kwalifikacje – naprawdę zasługujesz na sukces w postaci awansu, podwyżki, nagrody. To, że gratyfikacja nie spotyka Twoich bliskich, nie powinno budzić w nich zazdrości, a w Tobie wstydu. Życie toczy się dalej, a Twój sukces może dopingować inne osoby, dając im dodatkową motywację.

Proza życia nie przebiega ściśle według makiawelicznej wizji. Żeby osiągnąć upragniony cel, nie trzeba kłamać, oszukiwać, zwodzić i zdradzać. Konsekwencja, upór, ambicja w zdrowych dawkach są pozytywnymi cechami, których nie należy się wstydzić – wręcz przeciwnie, warto je pielęgnować, o ile nie przekłada się to na utratę innych wartości.

Pokaż innym, również swoim bliskim, że można i warto. Zadaj sobie pytanie, dlaczego kojarzysz sukces z problemami. Czy przypadkiem nie jest to efektem złudnego wyobrażenia na podstawie filmów i plotek? Zapewne warto przekonać się na własnej skórze, jak łączyć sukcesy w życiu osobistym i zawodowym, bo to naprawdę możliwe.

Jeżeli interesuje Cię temat psychologii i wywierania wpływu, zapraszamy na całkowicie darmowe szkolenie.

Zapisz się dzięki formularzowi (link), pozostaw mali pod który mamy wysłać dostęp do materiałów.

Lęk przed sukcesem

Zapisz się na limitowany kurs !

jak być dobrym pracownikiem

Każdy, dosłownie każdy człowiek na świecie kreuje swoją własną historię, odebrał unikatowe wychowanie, zmaga się z jedynymi w swoim rodzaju wyzwaniami. Dlatego nikt nie jest identyczny i nie zachowuje się jak przez kalkę. To, że innym wystrzeli palma po wejściu na szczyt, niczego nie warunkuje. Ty możesz pozostać „dawnym sobą”, jednocześnie podnosząc status.

Przeczytaj także:

1.Trudny klient ? Czyli jak poradzić sobie z trudnym klientem !

2. Walka z lenistwem – 7 sposobów dla każdego !

3. Jak być liderem ? Efektywna praca w zespole !

 

 

fraza kluczowa artykułu: Lęk przed sukcesem. Nie bój się zwyciężać. Lęk przed sukcesem. Nie bój się zwyciężać. Lęk przed sukcesem. Nie bój się zwyciężać

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.