Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

Prowadzenie klubu sportowego

Prowadzenie klubu sportowego – os czego zacząć ?

Jesteś sportowcem lub po prostu fanem jednej z dyscyplin i zastanawiasz się, jak nowocześnie, a zarazem skutecznie zarządzać klubem sportowym? Nigdzie nie znajdziesz jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy sport i klub mają swoją specyfikę. Niemniej jednak, śledząc różne działania polskich i zagranicznych działaczy, można wysnuć pewne przydatne i istotne wnioski. Oto one.

Postaw na lokalność

Niezależnie, czy jesteś prezesem jednego z wielkomiejskich klubów piłkarskiej ekstraklasy, czy organizujesz drużynę na poziomie B-klasy, która nigdy nie grała poza granicami powiatu. Nieistotne, czy prowadzisz akademię skoczków narciarskich, czy sekcję ping-ponga – w każdym sporcie liczą się kibice i sponsorzy.

Chcesz osiągnąć sukces? Przyciągnij obserwatorów, a tym zachęcisz potencjalnych partnerów biznesowych. Przy okazji zapewnisz sportowcom ogromny zastrzyk motywacji: oddanych kibiców. Jak to zrobić? Postaw na lokalność. Brzmi banalnie, bo przecież każda drużyna ma gdzieś swoją siedzibę. Spójrz chociażby na ekstraklasowy klub piłkarski Termalica Nieciecza – mimo że znajduje się we wsi liczącej ok. 800 (!) mieszkańców, m.in. dzięki lokalnym inicjatywom i oddanym kibicom dziś jak równy z równy walczy z takimi tuzami jak Legia Warszawa czy Lecha Poznań. Niestety, nie wszystkie kluby identyfikują się z miejscami, z których się wywodzą. A przecież dowolna wieś czy nawet dzielnica mają swoją historię. Fakt, że od lat istnieje w tym samym miejscu klub sportowy, działa tylko na Twoją wizerunkową korzyść.

Dopiero organizujesz klub od podstaw? Też dobrze! Komunikuj się z lokalną społecznością, wykorzystując efekt świeżości. Skorzystali z niego między innymi zarządzający pierwszymi profesjonalnymi klubami futbolu amerykańskiego w Polsce. W wielu miejscach w kraju ich niezależna inicjatywa szybko przykuła uwagę większych sponsorów i, co istotne – okolicznych mieszkańców, którzy znaleźli alternatywę dla siatkówki, żużla czy piłki nożnej.

Działaj w mediach społecznościowych

Powstaje pytanie: jak komunikować lokalne afiliacje, a szerzej – całą działalność klubu? W XXI wieku umożliwiają to powszechnie dostępne media społecznościowe. Dzięki nim kreowanie wizerunku i komunikowanie się z otoczeniem klubu sportowego w nowoczesny sposób może być skuteczne niezależnie od dyscypliny oraz poziomu drużyny.

Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat – wszystkie te narzędzia w efektywny sposób wspierają działania marketingowe i PR-owe. Atrakcyjne wizualnie zdjęcia i materiały wideo, skróty meczów, sylwetki zawodników, wykresy, memy, infografiki, plakaty – to wszystko podane w nowoczesnej formie wygląda atrakcyjnie i zachęcająco, pozyskując i utrzymując uwagę kibiców. Przeglądając konta na social media niektórych III-ligowych drużyn piłkarskich, można odnieść wrażenie, że szykują się one co najmniej do fazy grupowej Ligi Mistrzów! Poprzez umiejętną promocję w Internecie i mediach społecznościowych rozpropagujesz w okolicy (i nie tylko!) fenomen curlingu, zapasów, wioślarstwa czy jakiejkolwiek innej dyscypliny!

Nieustannie rozwijaj kompetencje

Współczesny dyrektor, prezes czy kierownik klubu nie mogą być przypadkowymi osobami na przypadkowych miejscach. Taka sytuacja niechybnie pociągnie całą organizacje na dno. Zamiast układów i układzików, kombinacji i amatorszczyzny liczą się prężność, odwaga, wizjonerstwo, kreatywność i ciężka praca. Tylko pasja włożona w klub skutkuje wynikami, a profesjonalna atmosfera udziela się przez to zawodnikom. Jeżeli zarządzasz klubem lub przymierzasz się do tej roli, wypatruj nowych szans, bądź otwartym na rady i konstruktywną krytykę. Jedynie w ten sposób osiągniesz sukces.

Niewątpliwie, oprócz cech osobowościowych warto rozwijać miękkie i twarde kompetencje. Wiele nauczysz się na przykład na profesjonalnych szkoleniach. Zostając certyfikowanym menedżerem sportu i rekreacji, zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie i łączysz wiedzę praktyczną z teoretyczną. Już za kilkaset złotych, również w trybie online, możesz nauczyć się nowoczesnych technik zarządzania w sporcie. Poprowadź drużynę do sukcesu, zapisując się złotymi literami w historii klubu!

Polecamy Kurs Zarządzanie Klubem w Sporcie, szkolenie takie można odbyć w firmach szkoleniowych. Kurs takie oferuje także Kar-Group w formie stacjonarnej i online.

 

Prowadzenie klubu sportowego – zarządzanie w sporcie

Fraz kluczowa artykułu: prowadzenie klubu sportowego, zarządzanie klubem, zarządzanie w sporcie, prowadzenie klubu sportowego, zarządzanie klubem, zarządzanie w sporcie, prowadzenie klubu sportowego, zarządzanie klubem, zarządzanie w sporcie,prowadzenie klubu sportowego, zarządzanie klubem, zarządzanie w sporcie,prowadzenie klubu sportowego, zarządzanie klubem, zarządzanie w sporcie

Rating: 10.0/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.