Praca pokojówki – praca gwarantowana

Zarówno w Polsce, jak i krajach Europy Zachodniej rośnie popyt na specjalistów w świadczeniu usług pomocy domowej. Zajęcie, które kiedyś było zarezerwowane dla „gosposi”, dziś wymaga profesjonalizmu i kompetencji. Ukończenie odpowiedniego szkolenia zdecydowanie ułatwia zarobienie na opiece naprawdę wysokich kwot.

Praca pokojówki – cenione kompetencje

Od współczesnej pomocy domowej oczekuje się przede wszystkim umiejętności komunikacyjnych. Nie chodzi wyłącznie o płynne mówienie w języku obcym (choć oczywiście to zwiększa szanse zatrudnienia w bogatych, zachodnich państwach) – liczą się także kompetencje nawiązywania kontaktu, szczególnie z dziećmi oraz osobami starszymi. A to, jak wiadomo, dwie najbardziej wymagające grupy odbiorców.

W kontaktach z osobą potrzebującą opieki pierwszorzędną rolę odgrywa empatia. Zajmowanie się dziećmi, niepełnosprawnymi lub starszymi oznacza swoistą misję. Pobieranie wynagrodzenia za spędzanie czasu z kimś, kto potrzebuje naszej pomocy, powinniśmy traktować serio i ze szczególną wrażliwością.

Gdy w grę wchodzi podstawowa opieka medyczna i pielęgnacja, przydają się fachowe kompetencje. Doświadczenie pielęgniarskie i rehabilitacyjne zwiększa szanse na zatrudnienie na bardzo opłacalnych warunkach, szczególnie w takich krajach jak Niemcy czy Luksemburg. Opiekunki i opiekunowie z kompletem kursów i certyfikatów wzbudzają zaufanie nawet najbardziej wymagających pracodawców czy wyspecjalizowanych agencji.

Certyfikowana i praktyczna znajomość języków zdecydowanie pomaga w znalezieniu idealnej oferty. Języki francuski, niemiecki czy angielski ułatwiają obranie najpopularniejszych kierunków. Znajomość języków skandynawskich okazuje się z kolei bardzo konkurencyjna i ułatwia znalezienie pracy na bardziej niszowych, ale równie lub nawet bardziej opłacalnych rynkach.

Wreszcie – wiele zależy od specyfiki konkretnej pracy. Pomoc domowa może ograniczać się do opieki nad dziećmi, ale równie dobrze dbać o zakupy, gotowanie i sprzątanie. Wtedy znajomość praktycznych technik czyszczenia oraz wypracowane umiejętności kuchenne okazują się bezcenne.

Jak szukać pracy

  • Indywidualnie. Czasami wystarczy polecenie znajomych bądź rodziny, by znaleźć pracę w pobliżu domu lub zagranicą. Jeśli ktoś osobiście zna Twoje kompetencje, bardziej zaufa Ci podczas wprowadzania do własnego domu.

  • Przez Internet. Na branżowych i ogłoszeniowych portalach nie brakuje ofert pracy. Wybieraj te, które prezentują przejrzyste warunki zatrudnienia i określony zakres obowiązków.

  • W agencji pracy. Rozwiązanie szczególnie polecane, gdy wybierasz się zagranicę. Firmy skupiające profesjonalną pomoc domową dbają o zapewnienie transportu, zakwaterowania czy dokształcania na miejscu. Oczywiście pamiętaj o czytaniu umów i przemyśl warunki zatrudnienia przed złożeniem podpisu! Dbaj szczególnie o kwestie wypłat i ubezpieczenia.

Czy to zawód dla Ciebie ?

Jeśli wykazujesz się empatią i zdolnością do działania w warunkach domowych, praca w roli profesjonalnej pomocy domowej może być dla Ciebie szansą zarobienia godnej pensji. Pamiętaj, że dzięki specjalistycznym szkoleniom i kursom wyprzedzisz konkurentów na interesujące Cię stanowisko ! Kurs Pomoc Hotelowa / Domowa wykonasz w firmach szkoleniowych jak Kar-Group.

 

Autor: Karol Leszczyński

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.