Jak zostać animatorem czasu wolnego ? Jak zaktywizować dzieci na wakacjach ?

Jak zostać animatorem czasu wolnego ?

Zanim zostaniesz animatorem czasu wolnego i wykonasz kurs w tym zakresie na przykład w firmie szkoleniowej Kar-Group. Zapoznaj się jak można aktywować dziecko i jak zainspirować jego czas wolny.

Widok znudzonego dziecka z nosem w tablecie jest częsty, ale istnieje kilka sposobów, żeby zaktywizować najmłodszych. W końcu kiedy jak nie za młodych lat ma poznać podstawy spędzania wakacji, wolnego czasu? Oto kilka inspiracji na zaktywizowanie dzieciaków poza domem, z dala od komputerów, telewizorów i zabawek.

Sport

Jak zostać animatorem
Jak zostać animatorem ?

Już pierwsze lata życia są idealnym czasem na zaszczepienie dziecku sportowego bakcyla. Z jednej strony nie można go do niczego zmuszać, ale z drugiej to ważny moment, dzięki któremu potomek łatwiej uniknie otyłości, chorób cywilizacyjnych i nudy wynikającej z braku zainteresowań. Dla wielu z nas najwcześniejsze wakacje kojarzą się właśnie z pierwszymi sportowymi doświadczeniami.

Sport buduję postawę fair play, wspiera motywację i rozwój osobisty, pozwala zrozumieć reguły i zasady, w wielu dyscyplinach uczy współdziałania. Jeśli jesteś w stanie na chwilę oderwać dziecko od bajek i zabawek, żeby zaszczepić w nim te wartości, zdecydowanie warto! Wakacyjny czas to okres, w którym kluby sportowe często organizują bezpłatne zajęcia próbne, nawet dla 3-, 4-latków, dzięki czemu mogą one spróbować swoich sił i ocenić, jak im się podoba dana dyscyplina. A wybór jest przecież bardzo szeroki – piłka nożna, snowboard, tenis i wiele, wiele innych.

Zachęcaj stopniowo i subtelnie. Widzisz, że dziecko rwie się do zabawy? Zamiast chaotycznego biegania wprowadzaj zasady, pokazuj schematy. Zanim dziecko pójdzie na swój pierwszy, profesjonalny trening futbolowy, może przecież przyswoić podstawowe reguły piłki nożnej w przydomowym ogródku. Przykłady można mnożyć. Większość dzieci ma w sobie ogrom energii. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o jej skierowanie i skanalizowanie w zorganizowanej formie, zyska naprawdę dużo już „na starcie” swojego życia.

Piesze wędrówki

Jeżeli pogoda sprzyja, warto nauczyć dziecko regularnych spacerów i wychodzenia z domu przez cały rok. Nie chodzi bynajmniej o częste wędrówki po galeriach handlowych, ale po starówkach, lasach, parkach, nabrzeżach, plażach, rezerwatach, górach, atrakcyjnych turystycznie lokacjach.

Nawyk ciekawości wobec świata często przychodzi z zewnątrz. Dziecko żyje na co dzień w wąskim świecie – mieszkania, przedszkola, szkoły, najbliższej okolicy. Im szybciej zrozumie, że świat jest ogromny i różnorodny, tym lepiej dla jego rozwoju. Wakacje, szczególnie letnie, gdy temperatura wręcz wypycha z czterech ścian, sprzyjają pieszym wędrówkom. Gdziekolwiek jesteś, zorientuj się, chociażby korzystając z przewodników lub Internetu, dokąd warto się przejść.

Nie chodzi o maratońskie dystanse, przy których dziecko może się zrazić do pieszych wycieczek, choć skądinąd jego kondycja i wytrzymałość często wystarczają na kilka godzin spacerowania. Przy okazji jest to wspaniała okazja do opisywania otoczenia, przedstawiania różnorodnych pojęć, pokazywania i objaśniania świata. Jeśli dziecko poznaje las w bajkach, warto skonfrontować ten obraz z rzeczywistością, prawda? Krótko mówiąc, ważnym elementem wychowania powinno być przyzwyczajenie dziecka do wędrówek i ciekawości wobec nowo poznawanego otoczenia.

Grzybobranie

Jednym ze scenariuszów na wolny, rodzinny dzień jest wybranie się na grzybobranie, oczywiście w sezonie. To spora lekcja odpowiedzialności, ponieważ dziecko obserwuje, jak zabezpieczyć się przed kleszczami, jak ubrać do lasu i jak zaplanować wędrówkę. Ponadto od razu powinno wiedzieć, że wielu grzybów nie należy zbierać, a satysfakcja płynie jedynie ze znalezienia zdrowych, świeżych i bezpiecznych dla organizmu okazów.

Widok kilkuletniego dziecka, które wypatruje borowików pośród mchu i leśnego runa, jest dosłownie uroczy. Grzybobranie nie należy do nudnych zajęć, pozwala poznać z bliska las, jest dawką świeżego powietrza i aktywnością, która zostawia w pamięci miłe wspomnienia. Oczywiście pod warunkiem zachowania wszystkich wspomnianych środków ostrożności! Nigdy nie jedz grzybów, które nie są jadalne i co do których nie masz pewności. Zrób również wszystko, żeby uniknąć ukąszenia przez kleszcze.

ABC turystyki

Pozostając jeszcze w nieco „leśnych klimatach”, przypomnijmy ważną rzecz. Otóż dzieciństwo, a w szczególności wakacje to wręcz idealny czas na nauczenie dziecka podstaw turystyki. Co mamy na myśli? Przecież o to, żeby każde dziecko trafiało od razu do harcerstwa. Jednakże takie umiejętności jak korzystanie z latarki i kompasu, czytanie mapy czy odnajdywanie się w przestrzeni to praktyka na całe życie. Nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się najbardziej. Być może wtedy, gdy maluch będzie miał za te 20, 30 lat własną rodzinę?

Zabawa w podchody, wspólne zwiedzanie szlaków, trekking na łonie przyrody są aktywnościami, które spajają więzy między dzieckiem a rodzicem, pozwalają wyrwać się z domu i na moment zbliżyć do natury. Słowem: szybciej nauczyć córki lub syna samodzielności i odpowiedzialności.

Zwiedzanie atrakcji na poważnie

Wydaje Ci się, że dziecko nie jest w stanie skupić się na zwiedzaniu muzeum lub innej atrakcji historycznej dla turystów? Błędne myślenie! Obserwując np. monumentalny budynek, na pewno w jego głowie rodzi się szereg skojarzeń i pytań. Myślenie o danym miejscu przebiega nieco innym schematem, ale warto zrozumieć tę odmienność i przede wszystkim ją uszanować.

To truizm, lecz nigdy za mało powtarzania, że dziecko zasługuje poważne traktowanie. To prawda, jest naiwne, niedoświadczone i pogubione, ale ma swoją godność i otwartość myślenia, które powinna wręcz zawstydzać rodziców. Dlatego zamiast z gruntu zakładać, że dziecko wynudzi się na wycieczce dla dorosłych być może warto z nim jak najwięcej rozmawiać, przygotowywać, inspirować?

Integracja, animacja

Wyjeżdżając na wakacje w ramach zorganizowanej wycieczki, coraz częściej możesz trafić na profesjonalnych animatorów czasu wolnego, którzy organizują dziecku czas, a rodzicom pozwalają odpocząć na własny sposób. Ciekawymi koncepcjami są np. przedszkola narciarskie podczas pobytów w innych górach. Dziecko poznaje na wakacjach rówieśników, uczy się nowych zabaw i zasad współżycia społecznego. Warto obserwować, jak sobie radzi w takich sytuacjach. Z pewnością zabawa z innymi osobami w jego wieku może dać więcej doświadczenia niż kolejna godzina wpatrywania się ekran smartfona.

Prace w ogrodzie

Jeżeli dziecko przebywa na działce, na przykład u dziadków, może spędzać czas równie ciekawie co na egzotycznych wakacjach. Młody człowiek nie patrzy bowiem przez filtry, które nakładamy sobie w dojrzałym życiu. Nie ocenia w ten sam sposób. Co może dać pobyt mu na wsi lub działce? Chociażby umiejętności ogrodowe! Przekopywanie, rozsadzanie, sprzątanie, podlewanie, dosiewanie, zrywanie czy nawożenie to czynności, które może wykonywać już bardzo małe dziecko. A jeśli przy okazji wyhoduje swoją pierwszą roślinkę? Nie dość, że zdobędzie przyrodniczą wiedzę na kilka lat przez poznaniem pierwszego szkolnego podręcznika z tego przedmiotu, to jeszcze zaszczepi w sobie bakcyl na całe życie.

Gotowanie

Czy każda aktywność dziecka na wakacjach musi wiązać się z przebywaniem na świeżym powietrzu? Niekoniecznie! Dużą wartość daje na przykład pierwsze wspólne, rodzinne gotowanie. Przyrządzanie potraw w domu to chwile, w których dziecko może nauczyć się kroić, przyprawiać, mieszać… Nie warto tracić cennego czasu wakacji i urlopu. Tak wiele rzeczy można nauczyć już w pierwszych latach życia. A przecież wszystko, o czym tu piszemy, jest po prostu dobrą, pożyteczną zabawą, rozrywką!

Pomysł na zarobek ! Czyli jak zostać animatorem czasu wolnego ?

Czy wiesz, że na aktywizacji dzieci można zarobić? Tak, naprawdę! Kurs dla animatorów czasu wolnego świetne pomysły na rozwój osobisty i wzbogacenie CV o wartościowy certyfikat. Możesz go zdobyć nawet przez Internet, a wykorzystać w trakcie poszukiwań pracy na stałe lub sezonowej, w Polsce lub zagranicą. Sportowcy mogą zresztą dorobić jako instruktorzy w dziedzinach, w których się specjalizują. Kończąc odpowiedni kurs, poszerzają swoje szanse na rynku pracy.

Jak zostać animatoremKurs Animator Czasu Wolnego

Kursant może podnieść swoje umiejętności kursem doszkalającym. Dokumenty pomagają w podjęciu pracy i założeniu własnej działalności. Kursy może być refundowany przez lokalny Urząd Pracy. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu kursant otrzymuje dokumenty potwierdzające odbycie szkolenia.

zapisz się          przebieg kursu          program kursu

 

 

 

fraza kluczowa artykułu: Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem, Jak zostać animatorem

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.