Jak zmotywować pracownika ? / 6 pomysłów
Jak zmotywować pracownika, jak zmotywować zespół zarówno w mniejszym przedsiębiorstwie, jak i ogromnej korporacji. Nie ma jednej, sprawdzonej recepty na skuteczną motywację pracowników, jednak istnieje kilka dróg do zbudowania wygenerowania lepszej efektywności. Oto 6 pomysłów mobilizacji pracowników!
1. Angażowanie w projekty
Na co dzień każdy pracownik ma swoje stanowisko. Wykonuje podobne czynności, zna swoje miejsce w hierarchii. Przejawia mniejsze lub większe ambicje awansu, niemniej cały czas wykonuje podobne czynności. A gdyby tak nieco ożywić świat jego obowiązków? Nie chodzi o jednoczesne awansowanie wszystkich pracowników, to niemożliwe. Ale przecież zawsze można zapytać o radę, zweryfikować jego obserwacje, zainspirować się pomysłem rzuconym niekoniecznie zza kierowniczego biurka.
Efektywność pracowników wzrasta, gdy czują, że im się ufa. Jeżeli wiedzą, że stanowią wartość dodaną dla całej organizacji. Że mają prawo wypowiedzieć się na różne tematy, a ich pomysły mogą być brane pod uwagę. Nie odchodząc od hierarchii i sieci stanowisk, możesz angażować pracowników każdego szczebla w pracę zespołów projektowych. To nauczy ich czegoś nowego, rozwinie, dostarczy ciekawych wrażeń. A przede wszystkim sprawi, że odnajdą motywację w odejściu od rutyny i nowych wyzwaniach.
2. Dodatki i bonusy
Wielu pracowników nie pracuje dla siebie, ale dla swoich bliskich. Pieniądze na spełnianie pasji to jedno, ale przysłowiowy chleb dla dzieci i partnerów jest absolutnym priorytetem. Stąd oprócz pensji motywacją do pracy wydają się dodatki i bonusy dla pracowników, które w jakiś sposób odnoszą się do bezpieczeństwa rodziny, podstawowej potrzeby człowieka. Dawniej te rolę spełniały kosze słodyczy na święta i kolonie. Dziś coraz częściej prywatna opieka medyczna czy zniżki na usługi związane z rozwojem osobistym. Karnety na siłownie, talony do księgarni czy bilety do kina. Niby nic, a jednak!
Dobrze jest przyciągnąć do pracy dodatkami już na etapie rekrutacji, jednak później mogą one powszednieć. Ludzie przyzwyczają się do dobrego. Dlatego aby odpowiednio motywować, wprowadź programy o charakterze progresywnym. Im lepsze efekty pracy – tym więcej dodatków, bardziej opłacalne profity, niekoniecznie materialne. Dzięki odpowiedniej weryfikacji efektywności można sprawiedliwie rozporządzać bonusami i zachęcać cały zespół do wytężonego wysiłku.
3. Wyjazdy integracyjne
Na motywację pracowników wpływa także integracja i atmosfera panujące pomiędzy działami i stanowiskami. Dobrym pomysłem na rozluźnienie i lepsze poznanie się grupy są wyjścia i wyjazdy integracyjne.
Zamówienie hotelu i hektolitrów alkoholu? To już przeżytek, przynajmniej w tak ograniczającej formie. Dziś na topie są wspólne rozrywki np. skupione wokół sportu i zadań drużynowych. Kręgle, paintball, gokarty, strzelnica czy escape roomy pozwalają poznać się lepiej i spojrzeć na siebie z innej perspektywy niż zawodowa.
W trakcie sportowego pojedynku może okazać się, że „cicha woda” zespołu ma zadziwiające talenty, a główna kadrowa wcale nie jest taka „sztywna”. Dobór pozytywnej, niewykluczającej aktywności pozwala odetchnąć od napiętej sytuacji w biurze i zmotywować do wydajniejszej pracy zespołowej w przyszłości.
4. Podwyżki
Wiadomo, że pieniądze są świetną zachętą do pracy, jednak – jak wiadomo – nie jedyną. Mówiliśmy już przecież, jak szybko przyzwyczajamy się do dobrych i stałych zarobków. Trzeba więc znaleźć złoty środek. Nie zamrażać premii i podwyżek na wiele lat, a jednocześnie nie szastać firmowym kapitałem bez jasno sprecyzowanego celu.
Efektywność wzrasta w obliczu konkretnej podwyżki, to znaczy nagradzającej doświadczenie, starania czy staż pracy. Dobrze jest też zwiększać zarobki, choćby minimalnie, gdy firma osiąga ewidentnie wyższe przychody niż wcześniej. Wizja szefostwa w coraz lepszych samochodach i firmy osiągającej nieznane wcześniej pułapy, a jednoczesne zarabianie tych samych pieniędzy co kilka lat wcześniej skutecznie zniechęca do jakichkolwiek starań…
W przypadku motywowania poprzez podwyżkę wynagrodzenia liczy się przede wszystkim czytelna komunikacja. Obietnica bez pokrycia, unikanie tematu czy ostre traktowanie ambicji pracowników to najgorsze, co można zrobić dla utrzymania motywacji w organizacji.
5. Awanse
Wielu pracowników, przychodząc do firmy, ma mniej lub bardziej sprecyzowaną wizję rozwoju. Czuje, że awans jest w ich zasięgu. Z punktu widzenia motywacji ważne jest przyznawanie awansu pracownikom, którzy faktycznie na to zasłużyli. Nie znajomościami, pochlebstwami czy bezwzględnością, a wytrwałą pracą i potrzebnymi kompetencjami. Tylko wtedy reszta zespołu zaakceptuje tę sytuację i jednocześnie zyska motywację, mając świadomość, że awans jest możliwy poprzez uczciwe i sumienne zaangażowanie w wykonywanie obowiązków zawodowych.
Na efektywność pracowników wpływa też przemyślany układ stanowisk i obowiązków. Gdy nie wiadomo, kto jest za co odpowiedzialny lub tworzy się sztuczne stanowiska niezwiązane z realnymi wpływami, zamiast efektów otrzymujemy chaos. Pracownik motywuje się bowiem wizją konkretnej ścieżki zawodowej. Jeżeli wie, co ma robić, żeby zbliżyć się do awansu (nie tylko formalnego, ale również materialnego), pracuje lepiej i skuteczniej.
6. Kursy i szkolenia
Jak zmotywować pracownika do rozwoju ? Pracodawcy oczekują od pracowników, że będą się rozwijać i stawać coraz lepsi. Ale kiedy mają to zrobić, jeżeli obciąża się ich obowiązkami, hamując progres? Wielu zatrudnionych docenia zaangażowanie ze strony firmy w dawanie szans na zdobycie lepszych kompetencji. Dlatego nagrodź pracownika za chęć rozwoju i spraw, żeby mógł wpisać w CV dodatkowe umiejętności i certyfikaty. Daj kilka dni na szkolenie lub kurs, które nie kosztują wiele, a wprowadzają nową jakość w życie Twojej organizacji.
(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)
Dziś takie kursy odbywają się nawet przez Internet, dlatego lokalizacja firmy nie jest żadnym problemem. Każdy przedsiębiorca powinien mieć na sercu rozwój swoich pracowników. Uwierz, że to naprawdę dobrze wpływa na efektywność i motywację zespołu. Jako pracodawca, skorzystaj ze współczesnych rozwiązań i doświadczenia firm szkoleniowych – z korzyścią dla siebie i pracowników!
Chcesz więcej ? Odbierz darmowe szkolenie z tego tematu …
Artykuł opisywał zagadnienia: Jak zmotywować pracownika ? Jak zmotywować zespół ? Jak zmotywować pracownika ? Jak zmotywować zespół ?Jak zmotywować pracownika ? Jak zmotywować zespół ?Jak zmotywować pracownika ? Jak zmotywować zespół ?