Jak zacząć karierę planowanie w 5 krokach / poradnik edukacyjny

Jak zacząć karierę planowanie / 5 kroków

Jak zacząć karierę ? Pamiętaj o swojej rzeczach najważniejszych !

Chodzisz do szkoły średniej albo rozpoczynasz studia? W takim razie ten tekst jest kierowany przede wszystkim do Ciebie! Wiemy, jak dynamicznie zmienia się rynek pracy. Wbrew temu, co mówią przedstawiciele starszych pokoleń, wcale nie jest tak łatwo osiągnąć sukces i zapewnić sobie życie na wymarzonym poziomie. Aby rozwiać Twoje wątpliwości i obawy, przedstawiamy poradnik rozpoczęcia kariery zawodowej w 5 krokach. Pora zacząć działać, bo czas ucieka!

1. Świadomość konkurencji i upływającego czasu

Uczęszczasz do szkoły średniej, prowadząc beztroskie życie pomiędzy szkolną ławką a modną dyskoteką? A może robisz to samo, ale kilka lat później, studiując i nie robiąc nic, co wiązałoby się z pracą zarobkową? Cóż, wszyscy znamy teorie o tym, że „trzeba się wyszumieć”, „młodość rządzi się swoimi prawami” i tym podobne. Niestety, ale rynek pracy brutalnie to weryfikuje. W czasach, gdy nasi rodzice czy dziadkowie chodzili do szkół, a nieliczni na studia, faktycznie – w młodym wieku zazwyczaj się nie pracowało. Dopiero po ukończeniu określonego poziomu edukacji przychodził czas na poważniejsze wyzwania i pracę w konkretnym miejscu, nierzadko tym samym do emerytury. Bądźmy szczerzy: te realia minęły, jak się zdaje, bezpowrotnie.

Dziś pracodawcy coraz częściej oczekują kilku podstawowych elementów: młodego wieku, ale przy tym wykształcenia i doświadczenia. Jak to pogodzić? Twoja w tym głowa! Zamiast oburzać się na taki stan rzeczy po prostu jak najszybciej rozpocznij ambitne, samodzielne życie. Już nawet nie studenci, a uczniowie szkół średnich zarabiają swoje pierwsze, własne pieniądze. Wykorzystują wakacje, ferie czy czas wolny od nauki, żeby w legalny, ale nierzadko wymagający sposób gromadzić fundusze. Z jednej strony stopniowo uniezależniają się od rodziców, a z drugiej – co wydaje się ważniejsze – zdobywają bezcenne doświadczenie w tak młodym wieku jak 16. czy 17. rok życia.

Wyobraź sobie – pracodawca ma do wyboru absolwentów tego samego kierunku studiów. Różnica polega na tym, że jeden z nich pracuje od 7 lat, drugi pierwsze doświadczenia zdobywał w ostatnich miesiącach studiowania. Jak sądzisz, na którego z nich padnie wybór? Tak, to właśnie przykład pytania retorycznego, choć oczywiście zdarzają się wyjątki, które potwierdzają regułę. W tym momencie warto się upomnieć o studentów. Beztroskie imprezowanie w akademikach ma swój niewątpliwy urok, ale w dzisiejszych czasach studenci po prostu powinni rozpoczynać swoją zawodową karierę. Tak, nawet jeżeli dysponują dużymi środkami od rodziców i otrzymują stypendium.

Zaraz rozwiniemy powyższy wątek, ale podkreślamy go już na starcie z uwagi na jego znaczenie. Zdobywanie doświadczeń jest bowiem aktualnie niezbędne. W każdej branży puste CV, dajmy na to, 25-latka, nie wygląda najlepiej. Jasne, pewnie znajdzie zatrudnienie, ale czy zgodne z marzeniami i oczekiwaniami? Wątpliwe… Dlatego punkt pierwszy poradnika mówi: uświadom sobie, że w czasie Twojego „nic-nierobienia” rodzi się Twoja konkurencja. Rówieśnicy, a nawet parę lat młodsze osoby zdobywają pierwsze zawodowe szlify i to oni zwiększają swoje szanse na rynku pracy w przyszłości.

2. Praktyki, staże

Jak zacząć karierę
Jak zacząć karierę

Uczniowie techników czy studenci doskonale kojarzą specyficzny rodzaj zaliczenia, jakim są „praktyki zawodowe”. Dla wielu osób to okazja do podjęcia pierwszej pracy, choć zwykle nie wiąże się ona z zarobkami i materialnymi korzyściami. Zdobywa się jednak doświadczenie oraz zaświadczenie o aktywności, której brakuje niektórym młodym osobom rozpoczynającym karierę zawodową.

Na praktyki czy staże (płatne lub bezpłatne) można zgłosić się również bez przymusu ze strony szkoły czy uczelni. Wiele firm z otwartymi ramionami wita młodych ludzi, którzy są chętni do podjęcia się określonego zakresu zadań, nie mając szczególnych wymagań finansowych. Gdy jesteś pod opieką rodziców albo otrzymujesz stypendium, co Ci szkodzi spróbować? Zamiast tracić czas poznajesz realia „pracy dla dorosłych”, zdobywasz kontakty, nowe kompetencje, a kto wie – może i przyszłego pracodawcę.

Grono osób, które dziś piastują kierownicze stanowiska, zaczynały od zwykłego stażu albo bezpłatnych praktyk. Może by tak pójść w ich ślady. Dziś znalezienie praktyk czy stażów nie jest wszakże żadnym problemem. Wystarczy dobrze poszperać w Internecie. Martwisz się brakiem CV? Od czegoś trzeba zacząć, poza tym nie będzie to raczej stanowić problemu. Liczy się motywacja i gotowość do podjęcia nowych wyzwań.

3. Pojedyncze zlecenia, pierwsze prace, rozsyłanie CV

Jeszcze przed osiągnięciem pełnoletności możesz podjąć się zawodowej pracy, np. jako hostessa, roznosiciel ulotek, kelner, sprzedawca czy pracownik biurowy. Tym bardziej w trakcie studiów… Gastronomia, sprzedaż, komunikacja – te branże w dużej mierze opierają się o młode kadry. Fluktuacja pracowników jest czymś naturalnym.

Jeżeli w wieku 20 lat sprzedajesz ludziom bilety do kina lub przygotowujesz hamburgery na zapleczu popularnej sieci fast-foodów, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za parę lat być w zupełnie innym miejscu, na przykład w dużej firmie związanej z Twoim wykształceniem. Młodość to najlepszy czas, żeby próbować swoich sił w różnych miejscach i poszukiwać tego, co sprawia największą przyjemność. Istnieją filozofowie, którzy z bibliotek przeskoczyli do świata marketingu, a także inżynierowie, których pasją stał się zawodowo uprawiany sport. W życiu nie ma wielu granic, to kwestia odpowiedniej perspektywy.

Dlatego w czasie, gdy Twoi znajomi niemal nie wychodzą z klubów albo ograniczają się wyłącznie do nauki, Ty połącz przyjemności z pożytecznymi działaniami. Podejmij się pracy, chociażby sezonowej, wakacyjnej. Poznaj smak potu, zrozum realia prawdziwego zatrudnienia. Zarób swoje pierwsze pieniądze. Jeżeli kręci Cię kariera freelancera i z tej perspektywy spoglądasz w przyszłość – proszę bardzo, znajdź oferty dla siebie.

A jeżeli jako np. młody student rozsyłasz CV, ale zwykle kończy się na lakonicznej korespondencji lub nieudanej rozmowie kwalifikacyjnej? To również doświadczenie! Wyciągaj z tego pożyteczne i budujące wnioski na przyszłość. Zrozum, co poprawić, nad czym popracować. Naucz się autoprezentacji, sztuki argumentacji czy komunikacji niewerbalnej właśnie w stresujących i wymagających sytuacjach, takich jak rozmowa o pracę. Po latach dostrzeżesz, jak bezcennym doświadczeniem były te pierwsze poszukiwania, nie zawsze przecież udane.

4. Szkolenia

Gdy jest się młodym, nauka przychodzi łatwiej. Umysł lepiej przyswaja wiedzę, a więcej wolnego czasu i brak poważnych zobowiązań to sprzyjające okoliczności do skutecznego poznawania nowych umiejętności i kompetencji. Już na etapie szkół średnich można zapisać się na kursy, których ukończenie gwarantuje uzyskanie stosownego certyfikatu. Nie chodzi wyłącznie o języki obce, choć na tym polu również warto się wyróżniać. Nauka jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu zawodowego – im szybciej zaczniesz się rozwijać, tym szybciej zaczniesz dobrze zarabiać i podnosić poziom życia.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

Gdy studiujesz, masz wakacje lub podejmujesz się dorywczej pracy, zawsze pozostaje możliwość odbycia kursów stacjonarnych lub internetowych. Nowoczesne platformy e-learningowe, wykorzystywane m.in. przez firmę Kar-Group, pozwalają w warunkach domowych przyswajać przydatną wiedzę, a następnie zdobywać zaświadczenie o odbyciu szkolenia. Nie trzeba dodawać, że to znakomita droga do lepszego rozpędu zawodowej kariery już od najmłodszych lat. Ucz się, zdobywaj certyfikaty, a na pewno nie stracisz. Poświęcony czas zwróci się szybciej, niż myślisz! A swoją drogą, nie zaniedbuj szkoły, nawet jeżeli w przyszłości planujesz inną drogę.

5. Personal branding

Praktyka, nauka – powiedzieliśmy już większość najważniejszych rzeczy. Pozostaje sprawa odpowiedniego wykorzystania mediów społecznościowych. Jako młody człowiek, dopiero rozpoczynający karierę, być może nie zdajesz sobie sprawy, że pracodawcy zwracają uwagę na Twoją aktywność sieciową. Zdjęcia z imprez? Wulgarne komentarze? Bezmyślne wpisy? Jak wspominaliśmy – młodość rządzi się swoimi prawami, ale apelujemy o rozwagę i budowanie dobrej opinii również online. Nie warto przekreślać sobie szans na zatrudnienie z uwagi na przecieki ze Snapchata lub niemądre wykorzystywanie portali społecznościowych.

Warto natomiast jak najszybciej założyć profesjonalne konto na portalu LinkedIn, żeby nawiązać ciekawe znajomości i zaprezentować swoje CV światu. Poza tym na Facebooku czy Instagramie, nie wspominając o OLX i innych stronach z ogłoszeniami, często pojawiają się ciekawe oferty pracy. Miej rękę na pulsie i buduj swoją markę. Tak, Twoje nazwisko w dzisiejszych czasach również jest marką i miej tego świadomość!

Jeżeli planujesz rozpoczęcie szkolenia zapraszamy Cię do naszej firmy szkoleniowej. Oferujemy ponad 70 kursów z różnych dziedzin. Zarówno w formie stacjonarnej oraz online.

Wybierz kurs dla siebie !

Jak zacząć karierę planowanie

fraza kluczowa: Jak rozpocząć karierę zawodową, Planowanie kariery zawodowej, Jak zacząć planowanie swojej kariery, Jak zacząć karierę, Jak rozpocząć karierę zawodową, Planowanie kariery zawodowej, Jak zacząć planowanie swojej kariery, Jak zacząć karierę, Jak rozpocząć karierę zawodową, Planowanie kariery zawodowej, Jak zacząć planowanie swojej kariery, Jak zacząć karierę

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.