Jak się motywować do działania – 5 sposobów na motywację

Jak się motywować do działania

Cały czas nie możesz znaleźć odpowiedniej motywacji do pracy myślisz o tym jak się motywować do działania, samorozwoju, spełniania marzeń? Zaczynasz coś robić, ale szybko się zniechęcasz? Każdy powinien wypracować swoje własne przyzwyczajenia, niemniej nasze dzisiejsze porady zgromadzone we wpisie z pewnością przydadzą się w znalezieniu motywacji i zmianie dotychczasowego stylu życia!

1. Szukaj inspiracji

Jeżeli patrząc na sukcesy innych, pozostaniemy jedynie na etapie chorobliwej zazdrości, nic nie zyskamy, a wręcz przeciwnie – pogrążymy się w jeszcze większym marazmie. O wiele lepiej podziwiać innych za ich osiągnięcia i czerpać z tego motywację dla siebie. Inspirować mogą wszyscy – od trenerek fitness i najlepszych sportowców, przez milionerów, którzy zaczynali od zera, po zwyczajnych ludzi, którzy pokonali własne słabości oraz przeciwności losu i wiodą szczęśliwe życie.

Inspirujące mogą być nawet wymyślone postacie, dlatego nie rezygnuj z czytania książek, prasy, oglądania mądrych filmów, seriali czy dokumentów. Sprawdzaj, co mają do powiedzenia blogerzy, mówcy motywacyjni, trenerzy, nauczyciele. Nie wszystko należy przyjmować bezkrytycznie, ale w powszechnym dostępie do mediów i informacji z pewnością wyłowisz coś, co podziała na Ciebie niczym najlepszy motywator. Co najważniejsze: nie musisz interesować się daną dziedziną, żeby „poczuć” konkretny fenomen i znaleźć w sobie siły do działania. Czasami wystarczy drobny impuls, odległa myśl, która pojawia się jak od pstryknięcia palcem.

2. Sprecyzuj cele

I znów – gdy ma się jedynie ogromne oczekiwania i marzenia, trudno znaleźć motywację. Dlatego podstawą osiągnięcia zamierzonych efektów są drobne cele. Stworzenie listy małych kroków prowadzących do sukcesu, szczęścia, satysfakcji to niemal konieczność.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

Gdy zaczniesz od naprawdę niewielkich wyzwań – np. trzech dni bez słodyczy, lekkiego przyspieszenia tempa pracy czy czytania choćby jednego artykułu dziennie – zaczniesz dostrzegać, jak niewiele trzeba, żeby poczuć zadowolenie z podjętych aktywności.

Rozpisz sobie ścieżki, które prowadzą do upragnionego celu. Już samo to działanie motywuje do podjęcia wyzwania. I tak, stopniowo, zgodnie z planem, wchodź na kolejne etapy. Gdzieś po drodze powinie się noga? Nie szkodzi! Nie spadasz na dno, a jedynie kilka stopni niżej. Dlatego warto mieć na uwadze drobne cele i skrupulatnie trzymać się planów. To najlepsza motywacja.

jak się motywować

3. Lepsza organizacja

Warto systematyzować wybrane obszary życia, żeby wprowadzać większy porządek, a przez to trzymać się swoich założeń. Jeżeli przynajmniej raz do roku odbędziesz rozwijające szkolenie (np. instruktora w jakiejś dziedzinie), regularnie porządkujesz pomieszczenie, w którym pracujesz lub zawsze masz idealnie poukładane dokumenty – po prostu szybciej idziesz do upragnionego celu. Znalezienie motywacji w bałaganie (dosłownym i przenośnym) jest arcytrudne. Oczywiście, niektórzy kochają „artystyczny nieład”, ale to wyjątki, które potwierdzają regułę.

4. Dbaj o zdrowie i ciało

W zdrowym ciele, zdrowy duch! Ta powszechnie znana mądrość sprawdza się także w przypadku poszukiwania motywacji. Sport bardzo rozwija umiejętność znajdowania w sobie dodatkowych pokładów siły i chęci do działania. Trudno także wyobrazić sobie efektywną drogę do celu przy wielu dolegliwościach, które nie są leczone, choć mogłyby.

Dlatego zacznij od siebie! Jeżeli lepiej poczujesz się w swoim ciele, łatwiej przyjdzie Ci stawanie naprzeciwko konkretnych wyzwań. Znajdziesz w sobie motywację nawet do najcięższych zadań, jeśli we własnym ciele zgromadzisz dostatecznie dużo pozytywnej energii.

5. Odpoczywaj i sprawiaj sobie przyjemności

Zapytasz: jak to? My tu o szukaniu motywacji, a nie odpoczywaniu… Błąd! Jedno i drugie wcale się nie wyklucza. Jeżeli w planie dnia wyznaczysz sobie sporo drobnych przerw na regenerację i przyjemności, łatwiej staniesz wobec zadania.

Nasza mentalność już taka jest: lubimy nagrody. W związku z tym po wykonaniu zadania lub zakończeniu danego etapu sprawiaj sobie drobne przyjemności, aby pokłady motywacji nie słabły, a przeciwnie: pęczniały. Poza tym chwila odpoczynku od pracy korzystniej wpływa na efektywność. Powodzenia!

Przeczytaj także:
Jak napisać dobry list motywacyjny do pracy ? Poradnik 10 skutecznych przykładów !
Jak się rozwijać w domu ? Nauka w domu – sposoby i źródła !
Jak zarabiać na hobby i realizować marzenia + darmowy ebook
Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.