Jak awansować w pracy ? Czyli jak dostać awans krok po kroku !

Jak awansować w pracy ? Cóż, gdyby istniały 100-procentowo skuteczne recepty, po świecie chodziliby sami kierownicy… Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, co decyduje o awansie – zwłaszcza że każda organizacja ma indywidualną, niepowtarzalną kulturę. Można się jednak zgodzić w kilku punktach, które zdecydowanie sprzyjają sukcesom na rynku zawodowym. Dowiedz się więc, jakie działania przybliżą Cię do upragnionego awansu, a co za tym idzie – większego prestiżu i wyższych zarobków.

Jak awansować w pracy ? Czyli jak dostać awans krok po kroku !

1. Dobre relacje ze współpracownikami

Jak awansować w pracy
Jak awansować w pracy

Wbrew pozorom zbudowanie dobrych relacji ze współpracownikami – kolegami, szefostwem, podwładnymi – jest jednym z najtrudniejszych, największych wyzwań w każdej firmie i organizacji. Pamiętaj, że nawet przy Twoich czystych i dobrych intencjach inni mogą być pozbawieni skrupułów. To nie powinno jednak zniechęcać do budowania jak najlepszych kontaktów.

Niektórym wydaje się, że na awans najłatwiej „zapracować” bezwzględną walką z konkurentami do stanowiska lub też nadgorliwością, nazywaną najłagodniej „podlizywaniem się”. Jednak w nowoczesnych i profesjonalnych przedsiębiorstwach nie toleruje się i nie nagradza lizusostwa czy braku skrupułów. Kompetencje biorą górę nad intrygami, a konkretne liczby i efekty nad gładkimi słówkami i zapewnieniami.

Zresztą na co Ci awans, jeżeli kontrowersyjną drogą do jego zdobycia zniechęcisz sobie na starcie wszystkich współpracowników? Intrygantów i krytyków najłatwiej ucisza się merytorycznymi argumentami. Dla „góry” zawsze najważniejsze są efekty, pieniądze, sprawy wizerunkowe. Siłą rzeczy osoby zarządzające firmą muszą więc doceniać tych, którzy najciężej na to pracują, a jednocześnie nie psują atmosfery w zespole. Mówimy o idealnej, modelowej sytuacji, która jest niemożliwa do zaistnienia, ale pokazuje, że trzeba dążyć do jak najwyższych standardów.

Staraj się o koleżeńską postawę, nie zaniedbuj obowiązków, nie unikaj integracji. Bądź sobą, a gdy można, pomagaj innym. Nie zapominaj o uprzejmości również względem szeregowych i niższych rangą pracowników. Nieodpowiadanie na „dzień dobry”, wywyższanie się ponad słabiej zarabiających czy skupianie się wyłącznie na swojej karierze kosztem całego zespołu – to bardzo duże przeszkody do awansowania i ogólnego uznania. Pamiętaj także, że miejsce pracy to nie klub towarzyski lub dyskusyjny ani kawiarnia. Twoi pracodawcy płacą określone sumy za Twoje działania, a nie zabawę i wieczne rozmowy z innymi. Atmosfera atmosferą, ale w każdej organizacji najważniejszy jest przede wszystkim jej żywotny interes.

2. Personal branding

Miliony Polaków korzystają z Internetu i aktywnie udzielają się w mediach społecznościowych. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z tego, że przeszkodą do awansu może być Twoje zachowanie na Facebooku, Snapchacie czy Instagramie? Ktoś powie: to sfera prywatna, mogę robić, co chcę. Otóż nie do końca. W Internecie wszystkie nici łączą się ze sobą. I tak – osoba, która jest oznaczona jako pracownik X, a w różnych miejscach komentuje i postuje, używając wulgarnego języka, kontrowersyjnych zdjęć i reprezentując aspołeczną postawę, nie może liczyć na przychylność pracodawców, którzy to odkryją.

W wolnej chwili popracuj więc nad swoim wizerunkiem w Sieci. Budujesz go tak jak celebryci. Różnica polega na skali i na tym, że Tobie nie powinno chodzić o skandal, a wprost przeciwnie – pozytywną opinię. Oczywiście, wszystko dla ludzi – imprezy, pasje i rozmaite aktywności, ale wystarczy zniwelować ewentualne wulgaryzmy lub kontrowersyjne zachowania, żeby cieszyć się o wiele lepszą opinią w gronie współpracowników i szefostwa. Skasuj głupie i nieprzemyślane treści z Facebooka, YouTube’a czy Instagrama. Zastanów się nad sensem pewnych aktywności sieciowych. Czy na pewno wszystko trzeba robić publicznie?

Przy okazji popracuj nad profesjonalnym wizerunkiem, na przykład rozwijając profil na LinkedIn. To świetna okazja do promowania własnego CV, umiejętności zdobytych przez lata, a także networkingu owocującego ciekawymi kontaktami z różnych branż. Twoi pracodawcy mogą spojrzeć na Twoją karierę z innej perspektywy, co przybliża Cię do awansu, podwyżki lub innej formy rozwoju zawodowego.

Swoją drogą, przeanalizowanie swojej dotychczasowej kariery w postaci wizualizacji CV ułatwia rzetelną samoocenę i dalszy rozwój w optymalnym kierunku z uwzględnieniem rozmaitych czynników. Oprócz aktywności na LinkedIn w niektórych branżach ceni się także ciekawie prowadzony profil na Twitterze.

3. Podejmowane wyzwania

Awans oznacza wejście na poziom większej odpowiedzialności i szerszego zakresu obowiązków. W takim razie, jeśli do niego dążysz, musisz udowodnić, że dobrze radzisz sobie z wyzwaniami. W trakcie codziennej pracy z pewnością pojawiają się momenty, gdy można zrobić coś „ekstra”, wykraczającego poza codzienne obowiązki. Im częściej udowodnisz swoją kreatywność, pracowitość i ambicję pod wpływem bieżących potrzeb, tym szybciej możesz liczyć na jakąś formę awansu. Może nie od razu wskoczysz na dyrektorski fotel, ale jeśli będzie potrzebna osoba sprawdzona w bojach, będziesz dość naturalnym wyborem.

Jeśli marzysz o awansie, nie migaj się od dodatkowych zleceń. Z drugiej strony zawsze pamiętaj, że są granice i stawiaj je sobie. Miej na uwadze, że nie możesz robić wszystkiego za darmo, wyręczając innych bez jakiejkolwiek gwarancji korzyści. Nie na tym polega życie zawodowe, żeby dawać się wykorzystywać. Aczkolwiek zawsze można znaleźć złoty środek. Ci, którym się udało, cały czas pną się do góry w hierarchii.

4. Poszerzaj horyzonty

Jak awansować w pracy
Jak awansować w pracy

Nie sposób liczyć na awans w normalnie i profesjonalnie zarządzanej organizacji, jeżeli w ogóle nie ma się ambicji rozwoju. Stanowiska kierownicze są dla osób, które nadążają za trendami. A dobrze wiesz, że współczesny biznes, niemalże w każdej branży, rozpędza się do granic możliwości. Każdy dzień, miesiąc, rok przynosi innowacje. Awansować powinni ci, którzy mają wiedzę i potrafią ją przekuć na wymierne efekty.

Spoglądaj na działania konkurencji, zagraniczne rynki. Rozwijaj się także pod względem osobistym, psychologicznym, mentalnym. Poznawaj techniki autoprezentacji, sprzedaży, argumentacji, zarządzania, rozwiązywania konfliktów. To wszystko przyda się w momencie próby, gdy awans będzie wisiał w powietrzu. Awansem powinni być nagradzani eksperci, dlatego sukcesywnie pracuj na taką opinię. Musisz stanowić dla organizacji wartość dodaną. Dawać jej nowe perspektywy.

5. Korzystaj z kursów i szkoleń

Dzięki szerokiej ofercie firm szkoleniowych, jak Kar-Group, znalezienie dla siebie kursu, który zapewni zdobycie certyfikatu przydatnego do awansu, jest kwestią chwili. Przyjazne dla portfela ceny nie stanowią absolutnie żadnej bariery, żeby zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Marzysz o lepszym stanowisku? Pokaż szefostwu dyplomy ukończenia kursów, które tematycznie pasują do profilu Twojego stanowiska.

Nie musisz nawet wyjeżdżać do innego miasta lub urywać się z pracy. Wiele kursów odbywa się na platformach e-learningowych, w trybie online. Dzięki temu nauka, a nawet zdawanie egzaminu z domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dysponujesz materiałami dydaktycznymi, dopasowujesz czas nauki do własnego kalendarza i po prostu rozwijasz się wtedy, kiedy możesz i chcesz. Jeżeli podeprzesz swoje wysokie aspiracje konkretnymi dyplomami i certyfikatami, zbliżysz się do awansu.

Zapraszamy także do darmowej edukacji i naszych kursów online.

Skorzystaj także z darmowych szkoleń

Link do darmowych kursów: link

 

Skorzystaj z wiedzy i odbierz konkretne wskazówki w każdym ze szkoleń. Wybierz interesujący Cię temat i podnieś swoje kwalifikacje.

Jak awansować w pracyKursy i poradniki

1. Kurs administracja publiczna i samorządowa
2. Jak i gdzie pozyskać Klienta ?
3. Kurs Marketing i Reklama
4. Jak być dobrym rodzicem ? Poradnik + TEST

5. Wywieranie wpływu na ludzi – / dostęp limitowany /

Szkolenia sportowe i trenerskie

6. Kurs Trener Personalny – / dostęp limitowany /
7. Kurs Instruktor Biegania
8. Kurs Instruktor Fitness

Jak awansować w pracy

Przeczytaj także:

1.Jak zwiększyć wiarygodność firmy ? 10 kroków które musisz zrobić

2.Szkolenie z negocjacji ! Techniki negocjacji, czyli negocjacje w biznesie ! Pytasz jak negocjować ?


fraza kluczowa artykułu: jak awansować,jak awansować w pracy,jak awansować w korporacji,jak dostać awans,brak awansu w pracy,jak awansować,jak awansować w pracy,jak awansować w korporacji,jak dostać awans,brak awansu w pracy,jak awansować w pracy,jak awansować w pracy,jak awansować w pracy,jak awansować w pracy,jak awansować w pracy,jak awansować w pracy

Rating: 9.7/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.