Co zrobić, żeby być szczęśliwym

Szczęście - jak być szczęśliwym

Czy jest coś takiego jak przepis na szczęście? Idealny na pewno nie, choć istnieje garść uniwersalnych wskazówek, które przybliżają nas do upragnionego stanu. Poznaj 15 porad na to, co zrobić, żeby być szczęśliwym. Które weźmiesz do serca? Które przyniosą oczekiwany efekt? Zapoznaj się z naszymi propozycjami i podpowiedziami.

1. Zadbaj o zdrowie

Trudno czuć pełnię szczęścia, gdy przeszkodą jest stan naszego zdrowia. Nie zawsze mamy na nie wpływ, ale od najmłodszych lat warto nabywać zdrowe nawyki i dbać o organizm. W tym celu należy m.in.:

  • wyeliminować z diety możliwie jak najwięcej niezdrowej żywności,
  • unikać szkodliwych używek, które uzależniają i dewastują zdrowie,
  • regularnie korzystać z badań profilaktycznych,
  • obserwować swoje ciało i szybko reagować na niepokojące objawy,
  • wprowadzać w codzienne życie zdrowe nawyki i poznawać je.

Mówi się, że zdrowie jest jedno. Zadbaj o nie – zarówno to fizyczne, jak i psychiczne.

2. Postaw na relacje

Jest taki aforyzm Oscara Wilde’a: „Gdy człowiek jest szczęśliwy, żyje w harmonii z samym sobą i swoim otoczeniem”. Szukając harmonii w sobie, nie zapominaj więc o ludziach, którzy są dookoła. Postaw na relacje: z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi, sąsiedztwem czy współpracownikami. Nie chodzi o to, by oddawać 100% siebie innym ludziom. To, ile poświęcasz dla drugiego człowieka, jest Twoją decyzją. Nie może być ona w jakikolwiek sposób wymuszona. Niemniej trudno polemizować z tym, że gdy relacje z ludźmi są dobre, łatwiej czuć szczęście. W bezpłatnym kursie Kar-Group poznasz odpowiedź na pytanie „jak rozwiązywać konflikty?”.

3. Aktywność fizyczna

Sport to zdrowie, które jest bardzo ważne do poczucia szczęścia. W zależności od stanu zdrowia i możliwości (ograniczeń) fizycznych możemy pozwolić sobie na jego uprawianie w różnym stopniu. Pamiętaj jednak, że sport niejedno ma imię. Aktywność fizyczna jest możliwa nawet przy wielu schorzeniach i problemach ze zdrowiem – co najlepiej udowadniają osoby poddające się wytężonej rehabilitacji. Dzięki aktywnemu trybowi życia:

  • zwiększasz siłę i kondycję,
  • pozytywnie wpływasz na zdrowie,
  • dbasz o wydzielanie endorfin w organizmie,
  • uczysz się cierpliwości i konsekwencji.

4. Znajdź motywację

Wiesz, dlaczego darmowy kurs Kar-Group „jak się motywować” cieszy się sporą popularnością? Odpowiedź jest prosta – nie wszyscy potrafimy znaleźć w sobie dostatecznie dużo motywacji, by przekraczać bariery, pokonywać słabości, osiągać coraz lepsze wyniki. Tymczasem bardzo wiele zależy od naszego podejścia, od umiejętności „wykrzesania z siebie” dodatkowej, właśnie, motywacji…

5. Nie stój w miejscu

Droga może być metaforą życia – także tego szczęśliwego. Stojąc w miejscu łatwo o stagnację, o to, że coś, na czym nam zależy, po prostu odjedzie, zniknie za horyzontem. Dlatego bądź w ruchu, szukaj swoich ścieżek i dróg do szczęścia. Nie wyklucza to wcale osiadłego, ustabilizowanego trybu życia. Chodzi bardziej o mentalność, o nastawienie, o gotowość do podejmowania nowych decyzji, ruszania w przysłowiową podróż.

6. Nie rozpamiętuj przeszłości

Najgorszym, co możesz robić, to wiecznie rozpamiętywać przeszłość, szczególnie, jeśli chodzi o negatywne myśli i przeżycia. Historie wielu ludzi dobitnie wskazują, że nawet największe traumy można przepracować i pozostawić za sobą, nawet jeśli wymaga to ciężkiej pracy pod opieką psychologów, psychiatrów czy psychoterapeutów.

Jedno jest pewne: nie możesz wiecznie żyć przeszłością. Wyciągnij wnioski z wcześniejszych decyzji, ale dbając o teraźniejszość, myśl już o przyszłości. To najskuteczniejszy sposób na znalezienie szczęścia.

7. Znajdź hobby

Szczęśliwi ludzie często wskazują wśród źródeł szczęścia na swoje zainteresowania. Nie musisz mieć hobby, ale… wiele aktywności i pasji potrafi wnieść w życie dużo radości. Niezależnie, czy masz na myśli dzierganie, układanie klocków LEGO, zbieranie znaczków czy oglądanie po raz pięćsetny sagi „Gwiezdne Wojny” – masz prawo do swojej strefy zainteresowań i płynących z tego faktu przyjemności. Czasami, by odkryć pasjonujące hobby, wystarczy cofnąć się w czasie i przypomnieć sobie, co dawało szczęście w dzieciństwie czy nastoletnim wieku.

8. Szukaj inspiracji

Aby znaleźć szczęście, warto szukać inspiracji. Gdzie? To już zależy od tego, czego indywidualnie potrzebujesz. Dla jednych inspiracją są książki, dla drugich podcasty, jeszcze dla innych spotkania z ludźmi sukcesu czy przynależność do konkretnych organizacji. Żyjemy w czasach, w których w Internecie z jednej strony nie brakuje negatywnych, szkodliwych treści, ale z drugiej – można znaleźć mnóstwo wartościowych, inspirujących rzeczy. Np. na YouTube znajdziesz nie tylko uszczęśliwiające Cię filmiki z kotkami – są też i bezpłatne materiały dydaktyczne czy poradniki, np. podcasty Akademii Kar-Group.

Jak być szczęśliwym człowiekiem – podcast onlie

9. Dążenie do Work-Life Balance

Jednym z najmodniejszych zwrotów ostatnich lat jest „work-life balance”, czyli balans między życiem zawodowym i prywatnym. Trudno nie zgodzić się, że taki cel jest drogą do szczęścia. Niestety, wiemy też, jak trudno jest pogodzić zaangażowanie w pracy i dążenie do sukcesu z odpoczynkiem i wolnym czasem dla siebie i bliskich. Cóż, nie pozostaje nam nic innego, jak po prostu dążyć do znalezienia tego złotego środka, do odkrycia naturalnego balansu między obowiązkami zawodowymi a wszystkim innym, co ważne, a raczej jeszcze ważniejsze.

10. Odkrywaj świat

Szczęście tkwi czasami w drobnych rzeczach – smacznej przekąsce, spełnionym marzeniu turystycznym czy chwili spędzonej nad nauką nowych umiejętności. Świat można odkrywać latami, w zasadzie nigdy nie przestaniemy tego robić. Potraktujmy to jako źródło satysfakcji dające szczęście, a nie zagrożenie czy uciążliwość. Warto być otwartym na nowości.

11. Poznaj siebie i swoje potrzeby

Często czujemy się nieszczęśliwi, ponieważ tak naprawdę nie wiemy, czego oczekujemy od życia, co uczyniłoby nas spełnionymi ludźmi. Żeby to zmienić, trzeba pokusić się o refleksję, o spojrzenie na swoje mocne i słabe strony, na swoje problemy, ale i źródła szczęścia. Wyznaczanie celów, planowanie, refleksja – to wszystko potrzebne, by poukładać, uporządkować życie osobiste czy zawodowe.

12. Naucz się asertywności

Poczucie szczęścia wynika u ludzi także z pewności siebie i umiejętności stawiania na swoim. Nie chodzi o to, by manipulować innymi, ale potrafić powiedzieć „nie”. Asertywność, wysoka samoocena – opłaca się nad nimi pracować. W tym celu polecamy m.in. darmowy kurs online Budowanie Pewności Siebie Kar-Group, w którym są przedstawione sprawdzone, uniwersalne metody do zastosowania w sytuacjach prywatnych lub zawodowych.

13. Wolność… jedna z nadrzędnych wartości

Ludzie wolni są ludźmi szczęśliwymi. Ale co oznacza wolność w dzisiejszych czasach? Każdy definiuje ją inaczej, każdy mierzy się z innymi ograniczeniami. Jedni dla szczęścia muszą uwolnić się od nałogów, drudzy szukają dużej przestrzeni w relacjach międzyludzkich, dla innych wolność oznacza zmianę pracy czy otoczenia. Nie bój się walczyć o swoją wolność, bo tylko w ten sposób zbliżysz się do bezcennego poczucia szczęścia.

14. Postaw na rozwój osobisty

W tym tekście kilkukrotnie pojawia się wątek darmowych kursów online z przydatną, praktyczną wiedzą. Zupełnie nieprzypadkowo. Samodzielna nauka przez Internet jest jednym ze sposobów na skuteczny rozwój osobisty. Jeśli rozwijamy się, budujemy swoją wartość, czujemy się coraz pewniej, a przede wszystkim zwiększamy szanse na osiąganie satysfakcjonujących sukcesów.

15… Nie ograniczaj się do poradników, bo Twoja droga jest wyjątkowa

Słowem podsumowania – weź pod uwagę wszystkie powyższe porady, ale… przefiltruj je przez swoją indywidualną sytuację. Nie polegaj wyłącznie na opiniach z zewnątrz. To w Tobie jest świadomość, co zrobić, żeby być szczęśliwym. Trzymamy kciuki, by udało się je osiągnąć.

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.