Jak być dobrym pracownikiem ? 10 niezbędnych zasad !

Jak być dobrym pracownikiem

Jak być dobrym pracownikiem ? Jakich pracowników szukają pracodawców? Odpowiedź jest prosta: dobrych. Znacznie trudniej jednak odpowiedzieć na pytanie, kim jest dobry pracownik. W niniejszym artykule podejmujemy tę próbę, więc zasiądź do lektury i sprawdź, jak być lepszym pracownikiem.

Jak być dobrym pracownikiem ? poznaj 10 zasad !

1. Pasja, zapał, zaangażowanie

Codziennie pokazuj, że zależy Ci na wynikach firmy. Pracuj jak dla siebie i u siebie, przynosząc wymierne korzyści swojemu przedsiębiorstwu. W końcu nie robisz tego dla przyjemności, lecz po to, żeby zarabiać pieniądze za to, że Twoja praca przynosi je szefostwu. Im bardziej się zaangażujesz i udowodnisz swoje zaangażowanie przełożonym, tym lepiej Cię ocenią, a co za tym idzie – wzrosną Twoje szanse na awans i wyższe zarobki. Wykonuj więc swoje obowiązki z uśmiechem na ustach i pozytywnym podejściem, którym powinieneś zarażać innych pracowników. Postawa na co dzień jest naprawdę ważna i choćby w nieświadomy sposób wpływa na Twoją ocenę.

2. Ambicja, zorientowanie na sukces

Każdego dnia pokazuj, że Ci się chce i jesteś zorientowany na sukces. Udowadniaj, że chcesz zarabiać więcej i pracować wydajniej, żeby osiągać lepsze rezultaty i przynosić wyższe zyski firmie. Prezentuj dużą ambicję, ale w zdrowym wydaniu – zapomnij o „wyścigu szczurów” i zamiast dążyć do celu po trupach staraj się pomagać współpracownikom, dzielić doświadczeniem i przekazywać wiedzę, którą dysponujesz. Nie bój się brać na siebie odpowiedzialności, o ile jesteś przekonany, że jej podołasz – w ten sposób na pewno zyskasz w oczach przełożonych.

3. Rzetelność

Dotrzymuj terminów, nie spóźniaj się i wykonuj swoje obowiązki najlepiej, jak tylko potrafisz. Zdawałoby się, że są to oczywiste porady, ale wciąż często o nich zapominamy. Z powodu niewłaściwej organizacji pracy nie wyrabiamy się ze zleceniami, a z lenistwa się spóźniamy i idziemy po najmniejszej linii oporu, niedbale wykonując obowiązki pracownicze. Taką postawą trudno zapewnić sobie opinię dobrego pracownika.

4. Lojalność

Pracodawcy bardzo wysoko cenią lojalność. Kto dba o wizerunek i dobro firmy oraz autentycznie się angażując w jej funkcjonowanie, może liczyć na pozytywne opinie przełożonych. Lojalny pracownik jest zatrudniony w jednej firmie przez kilka lat lub dłużej, bo wie, że codzienne poświęcenie korzystnie odbije się na jego karierze i przełoży się na awans lub wyższe zarobki. Wymaga to jednak lojalności również ze strony pracodawcy wobec pracownika, co niestety nie zawsze da się zauważyć.

5. Inicjatywa, kreatywność

Jeśli masz pomysł, który uważasz za dobry i mogący polepszyć sytuację firmy, nie bój się nim podzielić z przełożonymi i innymi pracownikami. Inicjatywa odzwierciedla Twoje zaangażowanie w sprawy przedsiębiorstwa, dowodząc, że nie jest Ci ono obojętne i zależy Ci na nim. Z kolei wykonując obowiązki, staraj się być jak najbardziej kreatywny – oczywiście w miarę możliwości, bo wiele stanowisk wyklucza jakąkolwiek kreatywność. Jeśli jednak potrafisz rozwiązać jakiś problem lub wykonać swoją pracę w sposób nieszablonowy, może – i powinno – to zostać docenione przez przełożonych.

6. Spójność

Zachowuj się przewidywalnie, unikaj ekstrawagancji (nie mylić z kreatywnością!) i dbaj o swój wizerunek, również poprzez odpowiedni ubiór i rozsądne budowanie swojej marki, np. poprzez media społecznościowe. Nie chodzi bynajmniej o codzienne przychodzenie do pracy w garniturze, ale o zachowanie jednorodnego stylu, tak aby współpracownicy i przełożeni wiedzieli – choćby podświadomie – czego się po Tobie spodziewać. Ponadto staraj się, żeby Twoje zachowanie było powiązane z tym, co mówisz. Unikaj sytuacji, w których Twoje profile w mediach społecznościowych prezentują Cię w zupełnie innym świetle niż to, kim jesteś w pracy. Pamiętaj, że zarówno przełożeni, jak i współpracownicy mogą obserwować Cię w social media, dlatego uważaj, co i komu udostępniasz na Facebooku, Instagramie czy Snapchacie.

7. Organizacja pracy

Dobremu pracownikowi nie trzeba mówić podstawowych rzeczy, powtarzać kilka razy tego samego ani pospieszać w wykonaniu zadania. Dobry pracownik potrafi bowiem odpowiednio zaplanować i zorganizować swoją pracę, tak aby w najmniejszym stopniu obciążać przełożonych i w prawidłowy, wymagany sposób wywiązać się z tego, co zostało zlecone. Dobry pracownik wspiera się takimi narzędziami jak notatniki, kalendarze czy organizery, które znacznie ułatwiają odnalezienie się w gąszczu zadań i obowiązków.

Jak być dobrym pracownikiem8. Zdolności interpersonalne

Praca w grupie i umiejętności komunikacyjne są obecnie wymagane nawet na tak „odhumanizowanych” stanowiskach jak programista czy analityk finansowy. Pracodawcy mają świadomość, że nikt nie pracuje w próżni, dlatego cenią osoby, które umieją dobrze i bez zgrzytów porozumieć się z innymi ludźmi. Zupełnie inaczej traktują pracowników zamkniętych w sobie, mających trudności w kontaktach interpersonalnych i arogantów, którzy nie widzą świata poza czubkiem swojego nosa (ciekawe kursy)

9. Specjalizacja

Staraj się być niezastąpiony w tym, co robisz i robić to coraz lepiej. Wyspecjalizuj się w jakiejś wąskiej dziedzinie, na której zna się niewiele osób, a z pewnością będziesz postrzegany jako dobry pracownik.

10. Ciągły rozwój

Nigdy nie osiadaj na laurach i cały czas ucz się nowych rzeczy, mniej lub bardziej związanych z Twoim stanowiskiem. Zyskuj nowe kompetencje – zarówno miękkie, jak i twarde, bo obie kategorie Ci się przydadzą w pracy. Bierz przykład z najlepszych i ucz się od specjalistów, np. na szkoleniach organizowanych przez takie firmy jak Kar-Group. Znajdź kurs, który pasuje do Twojej obecnej pracy i niedużym kosztem, finansując go własnymi pieniędzmi lub ze środków pracodawcy, zyskaj cenne kompetencje. Już sam fakt, że chcesz się szkolić, dobrze świadczy o Tobie jako pracowniku.

11. Aby być dobrym pracownikiem – zadbaj o siebie …


(odbierz więcej szkoleń – subskrybując nasz kanał)

(odbierz więcej szkoleń – subskrybując nasz kanał)

 

Przeczytaj także:

1. Jak dobrze zarobić ? jak sobie poradzić na rynku pracy i dobrze zarabiać

2. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej ? Co mówić by odnieść sukces ?

 

fraza kluczowa artykułu: Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem, Jak być dobrym pracownikiem

Rating: 10.0/10. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.