Jak wyrobić nawyk ? nawyk w 21 dni – prawda czy mit

Jak wyrobić nawyk

Jak wyrobić nawyk ? Poznaj prawdę !

Jeżeli interesujesz się rozwojem osobistym, zapewne znasz twierdzenie, że nowy nawyk można wyrobić w zaledwie 21 dni. Jaka w tym korzyść? Oczywista, ponieważ gdyby tak było, każdy ambitny plan dotyczący samorozwoju można by realizować w o wiele szybszym tempie. Zastanówmy się jednak, czy to w ogóle możliwe, potwierdzając lub obalając mit.

A gdyby tak coś zmienić

Każdy z nas przyzna, że ma nawyki, które chciałby wyeliminować, podobnie jak takie, o których marzy, żeby je posiąść. Zamiast nawyku odświeżania Facebooka co godzinę – nawyk codziennego czytania książek. Mycie naczyń zaraz po posiłku, regularne spożywanie zdrowych posiłków, nieprzeklinanie… Ach, gdyby tak móc to wszystko wprowadzić w życie!

I tu pojawia się teoria 21 dni, która głosi, że wystarczą 3 tygodnie, żeby całkowicie przyswoić lub wykorzenić dowolny nawyk. Bieganie na początku męczy, ale po upływie 21 dni jest już czymś zupełnie naturalnym. Brzmi zachęcająco? Oczywiście. Dodaje motywacji? Zapewne, choć… no właśnie, czy to w ogóle możliwe? Niestety, rzeczywistość jest bardziej złożona, niż są skłonni przedstawiać ją niektórzy entuzjaści coachingu.

Skąd to twierdzenie

Cofnijmy się do czasów, kiedy rozwój osobisty dotyczył nieco innych kwestii niż dzisiaj. Jest rok 1960, doktor Maxwell Maltz, chirurg plastyczny, publikuje obserwacje, z których wynika, że po 21 dniach pacjenci z nową twarzą są już do niej przyzwyczajeni. Wniosek? Do wszystkiego można się przyzwyczaić w 3 tygodnie. Brzmi absurdalnie, wywołuje uśmiech? Cóż, teoria znalazła mnóstwo wyznawców! Do dziś znajdziemy setki poradników, które zawierają w nazwie frazę „21 dni”, a odnoszą się do diety i innych kwestii związanych z osobistym rozwojem.

Doktor Maltz zauważył, że jego pacjentom do oswojenia się ze swoim nowym wizerunkiem potrzeba 21 dni. Nie był coachem, nie wyprowadzał daleko idących wniosków. To różnej maści trenerzy i doradcy obudowali wokół tego fałszywą teorię. Brzmi świetnie – 21 dni na rzucenie palenia, przyzwyczajenie do wegańskiej diety czy zaawansowany rozwój duchowy. Ale to wszystko marketingowa bzdura. Oczywiście, nawyk jest czymś, czego można się pozbyć lub wprowadzić w życie, ale jednej osobie uda się to w 3 tygodnie, a innej w 3 miesiące. W końcu nie jesteśmy robotami i każdy z nas jest inny.

Skuteczne wyrabianie nawyku / Jak wyrobić nawyk  ?

Control conceptEksperyment z końca ubiegłej dekady przyniósł zaskakujące wyniki. Automatyzacja zachowania, a więc nowy nawyk pojawił się u niektórych po 18, a u innych po 254 dniach. Taki rozstrzał jest idealnym dowodem na to, że różnimy się od siebie, również jeżeli chodzi o skuteczność wprowadzania lub eliminowania nawyków. Nie trzeba być naukowcem, żeby domyślić się, jak wiele czynników wpływa na naszą postawę i konsekwencję w działaniu.

We wprowadzeniu lub wyeliminowaniu nawyków na pewno pomoże Ci jasno sprecyzowany cel. Jedni preferują metodę małych kroków, inni wielkie założenia. Z pewnością łatwiejsza wydaje się ta pierwsza droga, która pozwala każdego dnia odnotowywać drobne, budujące całość sukcesy.

 Jak wyrobić nawyk ?

W rozwoju osobistym pomoże Ci przeświadczenie, że nigdy nie jest za późno na naukę. Zawsze możesz zdecydować się na odbycie szkolenia, szczególnie że współcześnie certyfikowane kursy są prowadzone także zdalnie, przez Internet. Poza tym inaczej podchodzi się do zdrowego trybu życia, inaczej do rozwoju duchowego, a jeszcze inaczej do codziennego życia domowego. Zamiast wierzyć w magiczne liczby i pseudonaukowe teorie trenerów, poszukaj własnych dróg do osiągnięcia sukcesu. Im więcej nauki, samozaparcia i widocznych, nawet drobnych efektów korzystnej zmiany, tym bliżej jesteś prawdziwego spełnienia.

Niestety nie ma drogi na skróty 🙂

Chętnych wiedzy zapraszamy na darmowe kursy. Siedem darmowych szkoleń w Kar-Group.

jak wyrobić nawyk

Darmowe kursy online / odbierz szkolenia

Rating: 9.5/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.