Zarządzanie czasem w pracy / 9 zasad planowania !

Zarządzanie czasem w pracy / 9 zasad planowania !

Jeśli Twoja praca nie przynosi pożądanych efektów, prawdopodobnie problem tkwi w planowaniu. Przy zachowaniu kilku zasad efektywność i satysfakcja wzrastają w tempie, który zaskakuje nawet bardzo doświadczonych pracowników. Naucz się planować swoją pracę niezależnie od wykonywanego zawodu, a Twoja skuteczność wzrośnie w oka mgnieniu!

1. Cel to podstawa

Brzmi banalnie? Tylko na pozór. Zastanów się, ile razy przystępujesz do pracy bez sprecyzowania, jakie zadanie Cię czeka. Nawet drobne zlecenia, pojedyncze zadania czy dynamiczne poprawki przeprowadza się efektywniej, jeśli są odpowiednio uporządkowane. Nazwij swoją potrzebę, określ jej priorytet, zdefiniuj narzędzia i pożądane efekty, a realizacja będzie o wiele łatwiejsza.

2. Stwórz listę zadań

Wspomniany priorytet zadań odgrywa niezwykle istotną rolę przy planowaniu każdego dnia pracy. Przed rozpoczęciem działań musisz podjąć decyzję, w jakiej kolejności przystąpisz do ich realizacji. Jasno sformułowana lista zadań, choćby na kawałku kartki lub przyczepiona do tablicy korkowej, niweluje chaos, który jest największym wrogiem efektywności. Krok po kroku idź do upragnionego celu.

3.Skupiaj się na pojedynczych zadaniach

Nie każdy rodzi się Napoleonem czy Cezarem, a i ich „multitasking” bywa poddawany w wątpliwość. Prawda jest taka, że najlepiej pracujemy w skupieniu nad danym zagadnieniem. Nieustanne przeskakiwanie od zadania do zadania, rozpoczynanie i porzucanie kolejnych projektów, brak spójności i trzymania się ustalonej kolejności katastrofalnie wpływają na organizację dnia pracy.

4. Trzymaj się podziału obowiązków

Działając w zespole, przed rozpoczęciem pracy upewnij się, że każdy wie, jakie obowiązki na nim spoczywają. Jeśli masz pracować tylko po to, by po kilku godzinach dowiedzieć się, że ktoś inny wykonał to samo lub nie zrobił nic, co istotne dla zespołu – problem leży w nieodpowiedniej komunikacji.

5. Kontroluj czas

Praca jest procesem, nad którym warto trzymać kontrolę – szczególnie, jeśli chodzi o czas. Zegarek, stoper online, a może klepsydra? Każdy sposób jest dobry – ważne, żeby odzwierciedlał realne wyniki. Sprawdzaj, ile konkretnie zajmują Ci poszczególne czynności. Zapamiętuj i analizuj swoje postępy. Wtedy zaczniesz idealnie planować dzień osadzony w konkretnym wymiarze czasowym.

6. Korzystaj z wyselekcjonowanych narzędzi

Bałagan na biurku jest równie złym sprzymierzeńcem co zbyt duża liczba aplikacji mających ułatwiać pracę. Sięgaj wyłącznie po narzędzia, które realnie pomagają w efektywnym działaniu. Niweluj liczbę niekorzystnych bodźców i zbędnych „odciągaczy”.

7. Znajdź w sobie motywację

Motywacja stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na efektywność pracy. O odpowiedni poziom stymulacji powinni dbać przełożeni, ale klucz do sukcesu leży w Twoim podejściu. Naucz się automotywacji i skutecznie z niej korzystać.

(chcesz więcej ? Zasubskrybuj nasz kanał)

jak się motywować

8. Odpoczywaj

Odpoczynek jest tylko pozornym przeciwieństwem pracy. Plan na cały dzień pracy możesz wyrzucić do kosza, jeśli nie ma w nim regularnych i optymalnych przerw, wpływających na regenerację organizmu i poprawę koncentracji.

9. Rozszerzaj umiejętności planowania

Człowiek uczy się przez całe życie – dotyczy to również perfekcyjnego planowania dnia pracy. Możesz dążyć do doskonałości w oparciu o odpowiednie wzorce. Z pewnością szkolenia uczące planowania pomogą Ci w osiągnięciu doskonałości. Sprawdź ofertę kursów, które podnoszą kompetencje w tym zakresie.

Zarządzanie czasem w pracy i na co dzień jest bardzo ważne aby skuteczniej wykorzystywać każdą godzinę i dzień. Trzeba pamiętać, że każdą minutę zaoszczędzoną w pracy można przeznaczyć na odpoczynek, zacnie zasłużony.

Życzymy wytrwałości 🙂

 

Zarządzanie czasem w pracy / zastosuj chociaż 4 zasady !

Karol Leszczyński

Firma Szkoleniowa Kar-Group

Rating: 10.0/10. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.