Kreowanie wizerunku firmy – jak podnieść wizerunek firmy w 7 krokach

Kreowanie wizerunku firmy

Kreowanie wizerunku firmy – jak podnieść wizerunek firmy w 7 krokach

Kreowanie wizerunku firmy
Kreowanie wizerunku firmy

Poniższy wpis kierujemy do przedsiębiorców, którzy zadają sobie pytanie o kreowanie wizerunku firmy.

Zebraliśmy porady przydatne zarówno dla właścicieli małych i średnich, jak i dużych firm i organizacji. Niezależnie od skali Twojej działalności budowa wizerunku to złożony i nieustanny proces, wymagający wieloaspektowego zaangażowania. Dlatego postanowiliśmy pokazać metody, które nie wymagają niebotycznych nakładów finansowych, a przy są skuteczne i przystępne dla wszystkich.

Kreowanie wizerunku firmy

1. Innowacyjność, wiarygodność, profesjonalizm, komunikacja

Absolutną podstawą budowania wizerunku jest wysoka jakość świadczonych usług lub tworzonych produktów, łącznie z komunikacją, polityką wobec pracowników i szeregiem innych składników. Nawet najlepszy specjalista ds. PR nie wykreuje wrażenia, że jesteś liderem rynku, jeżeli coś jest nie tak w samym jądrze przedsiębiorstwa. Wadliwe produkty, przeterminowana żywność, brak kultury wobec klientów czy skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie komunikacyjne – to wszystko zabija dobre wrażenie i opinię o marce. Dlatego zanim zaczniesz inwestować w reklamę, PR czy CSR, upewnij się, że robisz wszystko, aby wysyłać czytelny przekaz: jesteśmy transparentni, skuteczni, ambitni i zapewniamy jakość, jakiej oczekują klienci.

Szczególnie na początku biznesowej drogi nie ma się spektakularnego portfolio ani wyrobionej marki. Jednak tym łatwiej uporządkować same podstawy. Zrozum, że nigdy nie staniesz się prawdziwym branżowym liderem, jeżeli Twoi pracownicy będą źle traktowani, a normy produkcji lub usług będą urągać elementarnym standardom. Nie zawsze da się z miejsca robić wszystko na 100%, ale przecież braki materialne można nadrabiać ambicją, zaangażowaniem i profesjonalnym podejściem do biznesu. Pokaż, że Twoja marka daje z siebie wszystko. Pokaż, że chcesz budować kreowanie wizerunku firmy przede wszystkim powtarzalną, stałą jakością, a nie rozdmuchaną reklamą i tymczasowymi sztuczkami.

Jeżeli Twoim celem jest dobry wizerunek wśród klientów, dziennikarzy czy branżowych ekspertów, wyznacz działania strategiczne i taktyczne. Określ swoje szanse i zagrożenia, mocne i słabe strony. Dokonaj analizy otoczenia pod względem prawnym, ekonomicznym, kulturowym czy społecznym. To ABC budowania wizerunku. Potrzebujesz tożsamości, wewnętrznego ładu, aby wyjść na zewnątrz i wiarygodnie mówić o swoich zaletach. Dlatego bądź uczciwy, innowacyjny, profesjonalny, otwarty – pod każdym względem. Bez tego kolejne punkty naszego poradnika nie mają większego sensu.

2. Szkolenia dla pracowników

Kreowanie wizerunku firmySpokojnie, droga do naszego celu nie jest błyskawiczna! Zanim przejdziemy do „przyjemności” w rodzaju działań w mediach społecznościowych, odrabiamy podstawowe lekcje. Do zbudowania dobrego wizerunku potrzebujesz nie tylko strategii, ale przede wszystkim drużyny, która dokona tego dzieła. Efektywność codziennej pracy i działań w obszarze promocji czy PR jest zależna od kompetencji pracowników każdego szczebla, od najniższego, po samo kierownictwo. Jak nadrobić ewentualne braki, nie dać się konkurencji? Odpowiedź jest prosta: postaw na szkolenia.

Najlepsi pracownicy nigdy nie osiadają na laurach. Zawsze jest coś do poprawienia i nadrobienia. Nie chodzi jednak o promowanie niezdrowego wyścigu szczurów ani wiecznego pośpiechu za kolejnymi wyzwaniami. Faktem jest natomiast to, że bycie dobrym pracownikiem, a co za tym idzie, elementem dobrego wizerunku organizacji, zależy od merytorycznego przygotowania. Kursy zostały wymyślone po to, żeby się rozwijać. W konkretnej dziedzinie, w konkretnym celu. Oferta szkoleniowa jest na rynku tak szeroka, że przedstawiciel każdej branży znajdzie coś dla siebie.

Nie oszczędzaj na własnych kompetencjach ani umiejętnościach swoich pracowników, ponieważ postępując w ten sposób, zamykasz sobie drogę do rozwoju i w rezultacie tracisz szanse na zbudowanie wizerunku branżowego lidera lub kogoś aspirującego do tego miana, choćby na skalę lokalną. Jeżeli Twoi pracownicy poczują, że są przez Ciebie traktowani poważnie, a przy okazji się rozwijają, odwdzięczą się efektywniej i lepszą pracą.

Gdy budujesz wizerunek dobrej firmy, możesz się chwalić nieustannymi postępami swoich pracowników. Ich drogi awansu i kolejne szczeble kariery to powód do dumy dla każdego świadomego klienta. Pamiętaj, że nawet z perspektywy klienta sprawy zatrudnienia wydają się ważne. Jeżeli dana firma słynie z ciekawych warunków pracy, to nawet jeżeli nie zajmujemy się tą dziedziną i nie zależy nam na tej pracy, z podziwem zapamiętujemy markę, mamy o niej dobre mniemanie.

Dlatego wysyłaj pracowników na kursy dopasowane do ich potrzeb i wymagań Twojego biznesu, oczywiście na miarę możliwości czasowych i finansowych. Pamiętaj o szansach uzyskania dofinansowania. Nie przegap szansy wyprzedzenia konkurencji poprzez lepsze przygotowanie merytoryczne. Jeśli wzmocnisz siebie i swoją drużynę, osiągnięcie dobrego wyniku (czyli lepszego wizerunku) będzie o wiele łatwiejszym wyzwaniem.

3. Strona internetowa

Kreowanie wizerunku firmyChociaż dziś tak wiele firm przerzuca się na komunikację wyłącznie za pomocą mediów społecznościowych, z punktu budowania długotrwałego i profesjonalnego wizerunku niezbędne jest zainwestowanie w porządną stronę internetową. Odpowiednia domena, estetyczny projekt i zachęcająca treść to podstawy we współczesnej Sieci. Idąc dalej, potrzebujesz witryny, która posiada czytelny interfejs, jest odpowiednio wyświetlana na urządzeniach mobilnych, jak smartfon i tablet.

Nie chodzi o to, żeby „efekciarsko” zakrywać swoje braki. Nic bardziej mylnego! Otóż strona musi być maksymalnie prosta i przejrzysta dla przeciętnego odbiorcy, który nie ma czasu na klikanie dziesiątek linków i poszukiwania odpowiedzi. Jeżeli nie otrzyma jej z miejsca, szybko przeskoczy na inne strony, a o Twojej firmie zapomni lub skojarzy ją już na długo z marką, która ma słabą witrynę.

Aktualizuj dane, ogranicz liczbę komunikatów, podstron i grafik do minimum. Skup się na tym, co istotne z punktu widzenia Twojej grupy docelowej. Zleć doświadczonej firmie copywriterskiej wykonanie profesjonalnej treści, a specjalistom od SEO audyt i strategię optymalizacji oraz pozycjonowania. Dzięki temu Twój wizerunek w Sieci zacznie rosnąć. Jeżeli coraz częściej będziesz się wyświetlać internautom, zbudujesz większą rozpoznawalność i rozszerzysz swoje możliwości.

Czy każda firma musi mieć stronę WWW? Istnieją wokół tego spory. Prawdą jest jednak, że nawet posiadając drobny zakład krawiecki, biuro o szczególnie wąskiej specjalizacji czy niewielki sklepik, dobrze jest zaistnieć w Sieci. Mowa chociażby o danych kontaktowych, wskazówkach dojazdu, podstawowych informacjach i specyfice działalności. Jeżeli jednak angażujesz się w sieciową aktywność, nie porzucaj jej z dnia na dzień. Stracisz w oczach klientów, jeżeli Twoja strona stanie się przestarzała, wprowadza w błąd lub utrudnia identyfikację marki.

4. Blog

Kreowanie wizerunku firmyCiekawym pomysłem na budowanie eksperckiego wizerunku, a jednocześnie otwartym komunikowaniem z grupą docelową, jest prowadzenie bloga. Czynią to zarówno bardzo duże korporacje, jak i początkujący przedsiębiorcy. W obu przypadkach zyskują, w przeciwieństwie do ospałej konkurencji. Nie masz czasu na osobiste prowadzenie bloga? To również możesz zlecić profesjonalnej agencji content marketingowej czy copywriterskiej.

Kreowanie wizerunku firmy poprzez Bloga pozwala budować markę firmy, która jest zawsze na czasie, nie ma nic do ukrycia, chętnie dzieli się poradami i ciekawostkami. To, co z racji oczywistych ograniczeń nie trafia na stronę WWW lub konta w mediach społecznościowych, może być z powodzeniem publikowane na blogu. Ciekawe i przydatne treści zbliżają markę i odbiorców. Jeżeli istnieje funkcja komentarzy i starasz się na nie odpowiadać, tym lepiej wpływa to na wizerunek przedsiębiorstwa. W zależności od przyjętych działań strategicznych i taktycznych możesz pokusić się o budowanie storytellingu, tworzenie poradników, odsłanianie kulis działalności czy prezentowanie swoich pracowników.

Blog pełni bardzo wiele użytecznych funkcji i umożliwia ciekawe operowanie różnymi mechanizmami budowania wizerunku. Sprawny PR za pomocą wpisów blogowych pozwala w efektywny sposób kreować zainteresowanie wokół marki, a przy okazji stopniowo podwyższać dobre opinie i recenzje wśród klientów, ekspertów, dziennikarzy czy zwykłych internautów.

5. Media społecznościowe

Kreowanie wizerunku firmyNieprzypadkowo dopiero teraz docieramy do mediów społecznościowych. Wielu współczesnym firmom wydaje się, że konto na Facebooku to złoty środek do zbudowania dobrego wizerunku. Otóż nie do końca tak jest. Oczywiście, to prawda, że social media od kilku lat absolutnie zdominowały świat komunikacji, jednak nie mają wyłączności na działania PR.

Pizzeria, która rezygnuje z internetowego menu, ponieważ woli jedynie co jakiś czas wrzucić post na Facebooka? Lokalny punkt, który zakłada konto na Twitterze, choć nie działa tam nikt z grupy docelowej? Konto na Snapchacie, ale bez odrobiny luzu? To często powielane błędy, zarówno przez początkujących przedsiębiorców, jak i duże, rozwinięte firmy.

Kreowanie wizerunku firmy o media społecznościowe stanowi z jednej strony ogromną szansę na zaistnienie i umocnienie rozpoznawalności, ale zarazem stanowi zagrożenie. Przecież jeden nieprzemyślany wpis, choćby przypadkowy, wysłany przez administratora siedzącego w domu, może wywołać burzę w Internecie, przynosząc straty. Nie zawsze powiedzenie, że „nieważne, co mówią, ważne, że mówią”, ma bowiem odzwierciedlenie w faktach.

Najpierw poznaj specyfikę poszczególnych portali – Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram, Snapchat, YouTube różnią się od siebie, bo posiadają odmienne funkcje i służą innym celom. Podczas gdy jedna firma znakomicie może wykorzystać Facebook, dla innej bardziej pomocny będzie Twitter. Zanim więc pozakładasz konta, dokładnie przemyśl, które serwisy dają Ci najwięcej korzyści.

Jeśli czujesz, że nie masz kompetencji, żeby zająć się prowadzeniem kont w mediach społecznościowych, powierz to zadanie specjalistycznym firmom lub odpowiednio przeszkolonym pracownikom. Dodawaj treści regularnie, z umiarem, spójnie, według ciekawego klucza doboru materiałów. Nie unikaj wchodzenia w interakcje z użytkownikami, również tymi krytycznymi.

Zrozum istotę trollingu, baitowania i innych nowych zjawisk, aby odgraniczyć konstruktywną krytykę od prowokacji. Buduj wizerunek spójnie i metodycznie, unikając pokus kontrowersji czy szybkiej popularności. A przede wszystkim uwolnij jak największe pokłady kreatywności w swoich pracownikach. Tylko wtedy trafisz do ludzi – z czymś ciekawym, wartościowym.

6. CSR

Zaczęliśmy od podstaw, by w dalszej części poradnika skupić się na działaniach w Sieci. Zbliżając się do końca, nie możemy pominąć zagadnienia CSR, czyli społecznego zaangażowania w biznesie. Od razu odpowiesz: „mam niewielki start-up, nie posiadam milionów na koncie, jak jakiś koncern, żeby lekką ręką przeznaczać krocie na potrzebujących w Afryce czy ratowanie wycinanych lasów w Amazonii”. Jasne, to zrozumiałe! Ale nadal możesz zrobić coś pożytecznego, co na pewno nie zaszkodzi Twojemu wizerunkowi. Wręcz przeciwnie – podbije go nawet powyżej oczekiwań.

Nawet jeżeli posiadasz mikroprzedsiębiorstwo, istnieje wiele spraw wartych zaangażowania. Chociażby w skali lokalnej. Nie zbudujesz studni w Afryce, ale może jako firma pomożesz schronisku dla zwierząt w promieniu kilometra, dołożysz się do zakupu wózka dla niepełnosprawnego dziecka czy wesprzesz fundację charytatywną. Nie stworzysz ambitnego projektu ogólnopolskiej zbiórki charytatywnej, ale jako firma włączysz się w akcję „Szlachetna Paczka”.

Nie przeznaczysz miliona złotych na inwestycje, ale zdobędziesz uznanie, bo zaangażujesz się w problem lokalnej społeczności i pomożesz przeforsować korzystne rozwiązania dla osiedla, dzielnicy, miasteczka, gminy, ludzi. Widzisz? CSR ma niejedno oblicze. Dlatego warto myśleć nie tylko o własnym rachunku firmowym, tylko rozejrzeć się dookoła i pomyśleć, co jest do zrobienia w granicach możliwości. Zyski wizerunkowe bywają wręcz oszałamiające.

7. Certyfikaty

Kreowanie wizerunku firmyDroga do utrwalonego, dobrego wizerunku jest kręta i pełna wyzwań, ale realizacja przynosi ogromne korzyści. Warto odnotowywać dobre notowania u dziennikarzy oraz pochlebne, szczere komentarze zadowolonych klientów. Należy także dążyć do zdobywania nagród, które realnie podbijają oceny marki.

Jednym z takich przykładów jest program Laur Wiarygodności. Przecież chcesz się znaleźć w gronie firm znanych z uczciwości oraz rzetelności, prawda? Dlatego zgłoś się do programu, aby obiektywnie zweryfikować swoje standardy i otrzymać certyfikat, którym warto się pochwalić. Możesz dołączyć niezależnie od wielkości swojego przedsiębiorstwa. Przy okazji dowiesz się, nad czym jeszcze należy popracować, a które elementy zasłużyły na nagrodę.

Kreowanie wizerunku firmy buduj  różnymi środkami. Jak widzisz, wcale nie musi oznaczać to gigantycznych nakładów finansowych. Czasem wystarczy jedynie motywacja, zapał do działania i pomysłowość. Klienci lubią firmy, które się starają, po prostu. Prowadź jedną z nich!

Rating: 9.5/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.