Jak planować pracę ? Planowanie – sekret efektywnego działania

Jak planować pracę

Jak planować pracę aby działać skutecznie ?

Planowanie jest podstawą efektywności, dlatego warto cały czas się go uczyć i udoskonalać swoje umiejętności dobrej organizacji. Dzisiejszym wpisem pragniemy przybliżyć szereg sztuczek i sposobów na poprawienie dotychczasowych działań. Nie trzeba wiele, żeby usprawnić swoją pracę i codzienne funkcjonowanie. Zapraszamy do lektury… i dobrej zmiany!

Wypracuj swój etos

Różnimy się w przyzwyczajeniach, poglądach, a także pod kątem biologii. Nic więc dziwnego, że możemy znać jednocześnie perfekcyjnie zorganizowanego nocnego marka, który radzi sobie równie dobrze jak ktoś, kto wstaje codziennie o 6.00, a po 15.00 ma już czas tylko na przyjemności i wiedzie szczęśliwe życie.

Planowanie nie oznacza jednolitego schematu ani stosowania kalek, które gwarantują stuprocentowy sukces. Każdy musi dochodzić do pewnych nawyków samodzielnie, co nie zmienia faktu, że istnieją pewne reguły, które przybliżają do satysfakcjonującego efektu. Dlatego zachęcamy Cię do pracy nad swoimi przyzwyczajeniami i codziennymi decyzjami, tak aby być jeszcze efektywniejszym, nie tracąc swojej wyjątkowości i jedynego w swoim rodzaju stylu!

Jak planować pracę z wyprzedzeniem

Skuteczne planowanie wymaga czasu. Spontaniczność i umiejętność szybkiego reagowania na sytuacje kryzysowe to bardzo cenne zalety, ale kto odpowiednio wcześnie podejmuje działania, unika niepotrzebnego ryzyka i pewniej podchodzi do codziennych obowiązków.

Wakacje, służbowe zadania, prace ogrodowe, remonty – to wszystko warto planować z wyprzedzeniem. O wiele łatwiej działa się nad realizacją projektów, jeśli ma się przed sobą harmonogram prac: dziś to, jutro tamto, a pojutrze kończymy… Dlatego ważne jest, żeby w zespole ktoś doświadczony trzymał pieczę nad odpowiednim rozkładaniem zadań i potrafił je rozpisać w bardzo czytelny sposób.

Jak rozplanować zadania

I tu dochodzimy do kwestii praktycznych. Jakie narzędzia są potrzebne, aby skutecznie zaplanować pracę czy inną czynność? Otóż czasami wystarczy kartka papieru i długopis, a w większości przypadków kalendarz lub urządzenie mobilne załatwią cały temat.

Udogodnienia współczesności nie mają granic! Choćby takie narzędzia jak Asana czy Trello perfekcyjnie wspomagają planowanie, zarówno indywidualne, jak i zespołowe. Na stronie Trello.com (lub w aplikacji mobilnej) po prostu układa się bloczki z zadaniami, które można opisać datą, zaznaczyć priorytet, skomentować czy przenieść jednym pociągnięciem palca lub myszki. W ten sposób jak na dłoni widać, co jest do zrobienia i kiedy. Wbrew pozorom to naprawdę niezwykle usprawnia pracę. Z jeszcze jednego powodu…

Checkpointy i nagrody

Dochodzimy do kwestii odpowiedniej motywacji w realizacji planu. Ludzki mózg jakoś tak działa, że łatwiej przychodzi mu realizacja obowiązków, jeżeli może sobie „odhaczyć” wykonane zadania. Gdy skreślamy z listy kolejne wykonane punkty… jest nam po prostu przyjemniej! Czujemy, że idziemy we właściwym kierunku, że coraz mniej dzieli nas od końca projektu, zadania.

Dlatego planowanie powinno uwzględniać swoiste punkty graniczne, a co za tym idzie – przerwy. Nie będzie efektywności w projekcie, który zakłada kilkanaście godzin pracy bez żadnego wytchnienia. Każdy potrzebuje pauzy, oderwania się na chwilę od wykonywanych zajęć. Planując, zawsze myśl o przerwach i… nagrodach. W końcu wszystko robimy w jakimś celu. Nie zawsze wzniosłym, ale to nie zmienia stanu rzeczy. Realizując kolejne punkty planu, funduj sobie drobne przyjemności. A wtedy układanie harmonogramu będzie jednym z najprzyjemniejszych momentów dnia!

Co ciekawe, planowania można się nauczyć. Dużo dają profesjonalne szkolenia dla managerów, które odbywają się nawet przez Internet, już za kilkaset złotych. Zdobycie certyfikatu z zakresu zarządzania czy planowania przybliża znalezienie dobrze płatnej, satysfakcjonującej pracy w wielu branżach.

Jak planować pracę ?

Podsumowanie:

  • planowanie przydaje się nie tylko w pracy, ale i w codziennym życiu,

  • nie ma jednego wzorca planowania, każdy wypracowuje własne metody,

  • najlepiej planować z wyprzedzeniem,

  • warto rozpisywać plan na kartkach, w notatnikach lub aplikacjach mobilnych,

  • planowanie nie wpłynie na efektywność, jeśli nie zakłada przerw i nagród za osiągnięte cele.

 

Autor: Karol Leszczyński

 

Przeczytaj także:

1.Kursy dla kierowników – niezbędne na współczesnym rynku pracy

Rating: 9.7/10. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.