Jak dbać o siebie – 15 sposobów, jak dbać o siebie na co dzień

Jak dbać o siebie
Jak dbać o siebie

Jak dbać o siebie – najlepsze sposoby !

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć na poły krytyczne, na poły troskliwe słowa w rodzaju „musisz w końcu o siebie zadbać”? Łatwo powiedzieć, prawda? Przecież wokół tyle wyzwań, taka presja, brak czasu na cokolwiek… Nie zapominaj jednak, że w życiu trzeba znaleźć czas dla siebie i na swoje potrzeby. Oto 15 sposobów na… codzienne dbanie o stan zdrowia, wyglądu i stanu psychicznego.

Jak dbać o siebie – 15 sposobów, jak dbać o siebie na co dzień

1. Zdrowa dieta

Zdrową dietą również dbasz o siebie, a szczególnie w codziennej perspektywie. Zaraz, zaraz, może Twoja waga Cię satysfakcjonuje i nie musisz schudnąć? Ale my przecież nie o kilogramach, a jedzeniu. Dieta niekoniecznie musi być odchudzająca. Po prostu ważne jest zwiększyć świadomość na temat pożywienia, które się przyjmuje. Czy jest pełnowartościowe? A może wysoko przetworzone? Co z tymi kaloriami i witaminami?

Regularne, nie za duże, przemyślane posiłki

– np. 5 lekkich co 3 godziny, to bardzo dobry pomysł na zmianę złych nawyków żywieniowych i walkę o lepsze samopoczucie (zdrowie, wygląd itd.).

Jak dbać o siebie

2. Kontakty międzyludzkie

Chcesz dbać o siebie? Zacznij też dbać o relacje z drugim człowiekiem… Zrozum to jak chcesz, począwszy od związków, przez pracę w ramach zespołu, po przypadkowe kontakty z nieznajomymi. Na pewno poczujesz się lepiej, jeżeli zaczniesz patrzeć na innych ludzi życzliwszym okiem.

Mówi się, że dobro wraca.

Czasami nawet drobny, bezinteresowny, przyjazny gest wobec innych przynosi niespodziewanie pozytywne efekty. Czego chcieć więcej?

3. Unikanie używek i nałogów

Wielu ludzi ma kruchą konstrukcję, przez co łatwiej wpada w kłopoty osobiste, na przykład w uzależnienia. Nałóg może dotyczyć bardzo wielu rzeczy – od alkoholu, nikotyny i narkotyków, przez seks i zakupy, po hazard i leki. Jak zatem dbać o siebie w świecie pełnym zagrożeń? Po prostu unikać pokus i tego, co nam szkodzi. Każdy może wziąć tę radę do serca pod kątem swoich doświadczeń.

Jedni powinni unikać kasyn, inni znajomych nadużywających alkoholu. Zadbaj o siebie, ale i bliskich, których zaczynają wyniszczać nałogi. Póki nie będzie za późno.

4. Zdrowy sen

Sen jest absolutną podstawą naszej egzystencji. To paradoksalne, prawda? Wszak właśnie w jego trakcie nasza świadomość odpływa, a jej miejsce zajmują dziwaczne sny, których najczęściej nawet się nie pamięta… A jednak przesypiamy 1/3 naszego całego życia.

Powinniśmy poświęcać na sen około 6 godzin w trakcie doby, nie spać ani za krótko, ani za długo, dostosowując się do potrzeb organizmu i faz snu. Jeżeli jeszcze go nie posiadasz – zainwestuj w dobry materac, a przed snem zawsze wietrz pomieszczenie i utrzymuj w nim sprzyjającą temperaturę.

5. Coś więcej niż higiena

Czy by czuć się atrakcyjnym, niezależnie od wieku, wystarczą podstawowe czynności higieniczne, jak mycie zębów, ciała i włosów? Jasne, że nie. Do podkreślania walorów estetycznych służą ubrania, makijaż, fryzury, słowem wszystko, co ma wpływ na nasz ostateczny wygląd. Chcesz zrobić coś dla siebie? Zacznij przykładać większą wagę do tego, jak się prezentujesz. I od razu doprecyzujmy: nie chodzi o spędzanie całych godzin przed lustrem i wydawanie fortuny na kosmetyki, ubrania czy stylistów. Po prostu o większą świadomość swoich atutów i podkreślanie ich.

Nawet psiknięcie na siebie ulubionego zapachu dodaje pewności siebie – a perfum wcale nie musi być wyczuwalny na kilometr…

6. Zabiegi pielęgnacyjne

Piszemy o tym, jak dbać o siebie na co dzień, choć ten punkt dotyczy bardziej pewnej regularność, a konkretnie – zamieniania swojej łazienki w domowe SPA. Codzienna higiena i pielęgnacja to jedno, ale określone zabiegi i czynności są czymś „extra”, zatrzymującym widoczne oznaki starzenia skóry czy maskujące pewne niedoskonałości. Co jakiś czas odpręż się w wannie lub na kanapie, dbając o skórę, paznokcie czy włosy. Uwaga! To rada także dla nowoczesnych mężczyzn, choć nikt nie każe im od razu nakładać na twarz maseczek.

7. Sportowa aktywność

Aby unikać otyłości i chorób, a przede wszystkim dbać o kondycję i prawidłowe funkcjonowanie wszystkich układów potrzebna jest sportowa aktywność. Powiesz, że nie masz czasu, ochoty i pieniędzy na codzienne wizyty na siłowni, ale wiesz co? Nie ma sprawy. Istnieją przecież inne formy aktywności – basen, jazda na rowerze, skakanie na trampolinie i wiele, wiele innych. Podstawą zdrowego życia jest po prostu ruszanie się, dbanie o regularny ruch, o pewien wysiłek. W dobie wind, samochodów i cywilizacyjnych udogodnień niektórzy ludzie prawie zapominają, czym jest jakakolwiek aktywność fizyczna. Pora na zmianę tego stanu rzeczy.

Jak dbać o siebie

8. Regularna praca (lub inne zajęcia)

Człowiek z jednej strony szuka i potrzebuje wolności, ale z drugiej strony dobrze funkcjonuje, gdy jest osadzony w konkretnych ramach. Na efektywność pracy i codzienną satysfakcję ma wpływ także regularność pracy czy innych zajęć (np. opieka nad bliskimi, nauka).

To, co musimy robić, róbmy systematycznie, bez wprowadzania niepotrzebnego chaosu. A życie od razu stanie się nieco łatwiejsze.

9. Planowanie dnia

W nawiązaniu do powyższej rady warto wspomnieć o zaletach planowania dnia. Jeżeli masz konkretne pomysły dotyczące wykorzystania poranka, popołudnia, wieczoru i nocy, czas płynie nieco innym tempem i udaje się zrobić więcej. Nie wahaj się korzystać z kalendarzyków czy aplikacji mobilnych, które wspierają planowanie i trzymanie się założeń. Polecamy kalendarz google (darmowa aplikacja).

10. Planowanie przyszłości

Skoro dla własnego dobra uczysz się planować dzień, możesz również planować przyszłość. I znów, nie chodzi o to, by całymi dniami snuć wizje i plany dotyczące następnych lat, ale po prostu żyć ze świadomością upływającego czasu, wyzwań, potencjalnych szans i zagrożeń.

11. Odpoczynek

Zrób coś dla siebie i zacznij w końcu odpoczywać. Polacy należą do grona najbardziej zapracowanych nacji w Europie. A przecież regeneracja jest podstawą sukcesów nie tylko sportowców, ale praktycznie każdego człowieka. Dlatego w ciągu dnia znajdź czas na krótką drzemkę (nawet kwadrans robi różnicę), zatrzymaj się, gdy domaga się tego Twój organizm.

Jak dbać o siebie

12. Drobne przyjemności

Realizacja dużych celów oznacza satysfakcję z odniesienia sukcesu, ale przecież to miłe uczucie zadowolenia można przenieść na każdy dzień, po prostu sprawiając sobie małe przyjemności. Dla jednych będzie to filiżanka aromatycznego espresso, dla innych godzinka spędzona przed konsolą, jeszcze inni czerpią radość z gotowania ulubionych potraw czy lektury dobrej książki. Dla każdego coś miłego.

Czegoś miłego, codzienne – to słowa-klucze tej rady.

13. Troska o otoczenie

Gdy zadbasz o swoje najbliższe otoczenie, zadbasz tym samym o siebie. Nie wierzysz? Porównaj swoje samopoczucie w totalnym bałaganie i uporządkowanym mieszkaniu. Nie wykazuj się zbędną nadgorliwością, codziennie nie musisz wykonywać testu białej rękawiczki, ale dbając o swoje miejsca do życia, naprawdę dbasz o siebie.

14. Kontakt z przyrodą

W świecie pełnym pogoni i wyzwań warto czasami zatrzymać się na świeżym powietrzu i wsłuchać w dźwięki przyrody. To natura przynosi nam ukojenie, życiodajny tlen, wyciszenie z dala od hałaśliwej cywilizacji. Każdego dnia znajdź czas chociażby na krótki spacer lub nawet spoglądanie za okno czy drobne prace w ogródku.

15. Szczypta zdrowego egoizmu

Jak zadbać o siebie? Najważniejsze to w ogóle odczuć taką potrzebę. Nieważne, czy jesteś kobietą czy mężczyzną, dopiero dojrzewasz czy spędzasz jesień życia. W każdym momencie warto zdobyć się na sympatię wobec siebie. Spójrz w lustro i pomyśl o swoich zaletach. Pewnie jakieś wady też się znajdą, nikt z nas nie jest od nich wolny. Ale przecież da się zrobić dla siebie coś więcej. Nie chodzi o to, by zapominać o innych, o bliskich.

Po prostu nie zapominaj o swoich potrzebach i walcz o ich realizację, jeśli mają przynieść satysfakcję i dobro.

W zależności od obranego przez Ciebie kierunku, w jakim postanowisz rozwijać swoją karierę, nasza firma jest gotowa, by wspierać Twoje działania – szkoleniowe oraz marketingowe. Aby zapoznać się z aktualną ofertą i propozycjami, jakie dla Ciebie przygotowaliśmy, zapraszamy Cię do śledzenia naszego firmowego profilu na facebook’u. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!

Przydatne kursy w rozwoju !

ZOBACZ RANKING

Przeczytaj także:

1. Jak się rozwijać by odnieść sukces? Pierwszy krok wewnętrznej przemiany

2.Jak się rozwijać w domu ? Jak się rozwijać by odnieść sukces. Pierwszy krok wewnętrznej przemiany

 

 

 

fraza kluczowa artykułu: Jak dbać o siebie,co to znaczy dbać o siebie,jak o siebie dbać na co dzień,Jak dbać o urodę,Jak dbać o siebie w domu,Jak dbać o siebie,co to znaczy dbać o siebie,jak o siebie dbać na co dzień,Jak dbać o urodę,Jak dbać o siebie w domu,Jak dbać o siebie,co to znaczy dbać o siebie,jak o siebie dbać na co dzień,Jak dbać o urodę,Jak dbać o siebie w domu

Rating: 10.0/10. From 4 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.