Jak biegać ? Poradnik biegacza + darmowe szkolenie

Jak biegać
Jak biegać

Jak biegać ?Poradnik biegacza + darmowe szkolenie

Jak biegać ? Poznaj wszystkie tajniki !

Wiedza dotycząca biegania może się przydać zarówno do osiągania coraz lepszych wyników w regularnym joggingu i zorganizowanych biegach, jak i w przekazywaniu jej innym, tak aby unikali kontuzji i rozwijali kondycję w optymalnym tempie. Poznaj najważniejsze podstawy prawidłowego biegania, które zgłębisz dzięki darmowemu kursowi Kar-Group.

Poradnik biegacza + darmowe szkolenie


Darmowe szkolenia sportowe i trenerskie

1. Kurs Trener Personalny
2. Kurs Instruktor Biegania
3. Kurs Instruktor Fitness

Moda na bieganie od paru lat przybiera formy niespotykane nigdy wcześniej. W każdym zakątku kraju są organizowane biegi dla zawodników w różnym wieku – od dzieci po seniorów. Bieganie jest sposobem na zrzucenie zbędnych kilogramów, zwiększanie wydolności organizmu i przełamywanie własnych słabości. Przede wszystkim jednak to aktywność, która zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dobrze jest uprawiać jogging bezpiecznie i z rozsądkiem, aby minimalizować ryzyko groźnej kontuzji. Pasje są po to, żeby dawać przyjemność, a nie zagrażać zdrowiu na jakiś czas, a nawet na stałe. Oto kilka porad, które warto przyjąć już na samym początku przygody z bieganiem. Za darmo poszerzysz wiedzę, wykorzystując dostęp do kursu Instruktor Biegania, który przygotowała firma Kar Group.

1. Odpowiedni strój to coś więcej niż wymóg mody

Gdzie odrobina wolnej przestrzeni, tam spora liczba biegaczy. Nie trzeba znać się na sporcie, żeby widzieć, jak wiele osób starannie dobiera strój – począwszy od butów, przez ubranie, po dodatki. To coś więcej niż kwestia mody, choć niektórzy na pewno chcą wręcz emanować profesjonalnym podejściem do sportu. Odpowiednie przebranie pozwala wygodniej i efektywniej biegać, a także chroni przed chorobami.

Najważniejsze są buty. Muszą być wygodne i stabilizujące stopę. Jednocześnie na tyle elastyczne, z komfortową, odpowiednio wyprofilowaną podeszwą, by skutecznie amortyzować bieganie po nawierzchniach różnego rodzaju – od piachu, przez szuter, po beton. Dobór obuwia to podstawa, ale nie wszystko. Termoaktywna bielizna sprzyja dopasowaniu do panujących temperatur – a jej materiał jest jednocześnie oddychający i chroniący przed przeziębieniem. Ważne, by ubranie było luźne, nie krępowało ruchów, a jednocześnie nie stanowiło dodatkowego obciążenia. Najlepiej biega się wtedy, gdy człowiek czuje się lekki jak piórko. Do tego dochodzi kwestia praktycznych dodatków, jak smartwatche zbierające informacje o treningu czy opaski naramienne na smartfony.

2. Tylko stopniowo w biegu po wynik

Jeśli ktoś przez całe lata nie uprawia sportu i nagle wyjdzie z domu, nie przebiegnie z miejsca 40 kilometrów. Co więcej – może mieć problem z jednolitym biegiem na dystansie 5 kilometrów. Do wyników i formy trzeba dochodzić stopniowo. Bieganie jest sportem bardzo obciążającym i ryzykownym pod względem kontuzji. Jeżeli Twój trening jest zbyt ciężki, od razu rzucasz się na głęboką wodę, konsekwencje mogą być poważne. Nie mówimy tylko o przemęczeniu, ale trwałych uszkodzeniach układu ruchowego. Dlatego koniecznie dowiedz się więcej, na kursach i ze sprawdzonych źródeł, jak biegać i stopniowo rozwijać formę, żeby uniknąć kontuzji oraz przetrenowania. Krok po kroku, miesiąc po miesiącu, jesteś w stanie biegać coraz efektywniej.

3. Nie tylko bieganie, czyli trzeba myśleć o wszystkim

Bieganie to fajny trening służący do tego, by wyłączyć myślenie o kłopotach, wyjść z domu, posłuchać muzyki na słuchawkach, zmęczyć się w sportowym stylu. By jednak miało to przysłowiowe ręce i nogi, trzeba myśleć o zdrowiu oraz racjonalnym budowaniu formy. Zacznij się jak najzdrowiej odżywiać, dbając o dopływ energii z wartościowych, zbilansowanych posiłków. Do tego pamiętaj o rozciąganiu, zarówno przed, jak i po treningu. Jeżeli nie poświęcisz czasu na przygotowywania ciała do biegu, szybko skończysz z kontuzją i brakiem satysfakcji z uprawiania sportu.

Te i inne porady znajdziesz w zasobach darmowego kursu Kar Group, który pozwala bez wychodzenia z domu przyswoić wiedzę niezbędną profesjonalnym instruktorom biegania. Załóż konto i skorzystaj z tej wyjątkowej okazji. A potem załóż buty i biegnij…

Jak biegać

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.