Własna firma a praca na etacie – co wybrać?

Własna firma a praca na etacie – co wybrać?

Marzeniem wielu przedsiębiorców jest wyjście z pracy o 17.00 i bycie wolnym człowiekiem, z nutką nostalgii wspominają pierwszych przełożonych, a jednak, choć przecież mogą, nie decydują się na powrót na etat. Pracownicy etatowi snują wizje rzucenia przełożonemu wypowiedzenia na biurko i bycia sobie szefem. Jeśli zastanawiasz się, co wybrać: pracę na etacie czy prowadzenie biznesu, poznaj plusy i minusy każdego z rozwiązań.

Zdobywanie pierwszych doświadczeń na etacie

W takich zawodach jak serwisant komputerowy, kosmetyczka czy fryzjer zdobycie wiedzy teoretycznej to dopiero początek. Najważniejsze jest doświadczenie zawodowe i budowanie bazy klientów. Jeśli jesteś nowicjuszem w zawodzie, zacznij od pracy na etacie i rozkręcaj biznes po godzinach – przyjmuj klientów wieczorami i w weekendy, zaprojektuj stronę firmową, prowadź działania w social mediach lub specjalistycznego bloga. Gdy masz stałą pensję, możesz więcej czasu spędzić na spokojnym budowaniu marki i zrezygnować z etatu wtedy, gdy będziesz gotowy.

Dla kogo własna firma?

Jeśli cenisz niezależność, elastyczny czas pracy, nie chcesz zarabiać stałej pensji, ale kwotę zależną od liczby zleceń, jesteś zdyscyplinowany i nie boisz się dodatkowych zobowiązań, własna firma może dać ci większe spełnienie i zarobki.

To niestety mit, że jeśli jesteś zmęczony pracą na etacie, odpoczniesz prowadząc własną firmę. Być może po kilku miesiącach lub latach, gdy masz już wyrobioną markę, wracających klientów i wysokie stawki, faktycznie tak się stanie. Początki własnego biznesu to jednak praca ponad siły. Nie tylko skupiasz się na pracy z klientami, ale musisz ich jeszcze zdobyć, wystawić faktury, prowadzić działania marketingowe, odpowiadać na maile i zachować płynność finansową, a w tym wszystkim mieć siłę na kolejne miesiące pracy.

Rady dla początkujących przedsiębiorców

Pozbądź się myślenia etatowego. Nie skupiaj się na tym, by zarobić pensję. Gromadź poduszkę finansową na czas, gdy będziesz chory. Pracuj projektowo, np. kilka dni wzmożonego wysiłku i okresy względnej ciszy. Zaplanuj cały rok z góry, a nie tylko przyszły miesiąc.

Nie panikuj, gdy masz przestój w zleceniach. Własny biznes nie zapewnia stałej pensji, przewidywalnych godzin pracy, będą okresy posuchy i wzmożonego wysiłku. Daj sobie prawo do odpoczynku i regeneracji sił po intensywnej pracy nad zleceniami.

Nie bój się dużych pieniędzy… i nie wydawaj ich od razu! W niektórych okresach, takich jak gorąca sprzedaż przedświąteczna, możesz zarobić kwoty, które starczą ci na kilka miesięcy spokojnego życia. Pamiętaj, że dzięki temu przetrwasz czas, gdy masz mniej zleceń.

Dbaj o pozytywne relacje z klientami. To dzięki nim płacisz swoje rachunki. Najlepszą wizytówką twojej firmy jest praca najwyższej jakości. Nie sztuką jest mieć klienta na jeden raz, a terminowość, wysoka jakość, miła komunikacja sprawią, że klienci będą cię polecać.

Zarówno karierę na etacie, jak i w roli przedsiębiorcy możesz zacząć od zrobienia kursów specjalistycznych. Które mogą pomóc w dofinansowaniu z UE lub Urzędu Pracy.

Autor: Marta Szyszko

Firma Szkoleniowa Kar-Group

Rating: 8.5. From 2 votes.
Please wait...