Samokształcenie czyli jak się rozwijać

samokształcenie

Samokształcenie – prosta droga do sukcesu !

Przechodząc klasyczną drogę edukacyjną, oczywiście zdobędziesz dużo wiedzy, którą przy odrobinie chęci i pomysłowości przekujesz na sukces zawodowy. Nie zmienia to jednak faktu, że dziś coraz częściej docenia się osoby samodzielnie decydujące o zakresie przyswajanej wiedzy. Samokształcenie przestało być koniecznością i obecnie jest czymś dobrze widzianym przez pracodawców. Nic dziwnego – w końcu zapewnia niepowtarzalne umiejętności, a co za tym idzie, szanse na duże zarobki.

Jak kształcić się w XXI wieku

Współczesny biznes i dzisiejsza edukacja wyglądają zgoła inaczej niż jeszcze kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu. Teraz w cenie jest duża samodzielność, a osiągnięcia technologiczne ułatwiają podejmowanie samodzielnej nauki w dowolnym kierunku.

Tylko spójrz: choćby sam YouTube dostarcza Ci tysięcy tutoriali w różnych językach, na każdy temat. Oglądając filmy na tej samej platformie co teledyski i programy publicystyczne, możesz uczyć się meandrów księgowości, tajników mechaniki samochodowej czy survivalu, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem.

Internet to świat komentarzy, grup, for, środowisk skupionych w mediach społecznościowych. Przy odrobinie chęci i naprawdę elastycznie wybranym czasie możesz wykształcić w sobie całkowicie nowe kompetencje, nie polegając na nauczycielach w klasycznym tego słowa znaczeniu.

Dokształcanie poza schematem

Wiele zyskasz, jeżeli oprócz ukończenia regularnych szkół, akademii o uniwersytetów zdobędziesz wiedzę na kursach i szkoleniach, które uczą zarówno od podstaw, jak i w formie dokształcenia. Takie zajęcia odbywają nie tylko stacjonarnie, ale również za pośrednictwem nowoczesnego e-learningu, co swoją drogą obniża cenę kursu.

Każdy kurs to cenny wpis do CV, a certyfikat potwierdzający Twoje umiejętności przydaje się nawet w przypadku samozatrudnienia i prowadzenia własnego biznesu. Pracownik XXI wieku nie jest przywiązany do jednego stanowiska na całe życie. Równolegle z pracą może uczyć się zarządzania w sporcie, technik samoobrony czy szkolenia pływackiego. Jedno i drugie może przydać się w znalezieniu nowej posady lub otwarciu biznesu, a zarazem rozwija zainteresowania, które niezwykle istotnie wpływają na kondycję psychiczną każdego człowieka.

Korzyści płynące z samokształcenia

  • Ty decydujesz, kiedy i ile czasu poświęcasz na naukę.

  • Wybierasz swój indywidualny tok nauczania.

  • Korzystasz z multimedialnej, łatwiejszej nauki – na przykład oglądając filmy na YouTube lub ucząc się na platformach e-learningowych.

  • Poświęcając wolny czas na samorozwój, możesz stać się pracownikiem pożądanym w wielu branżach naraz.

  • Samokształcenie często nic nie kosztuje, a jeśli już, to mało pieniędzy – wymaga „jedynie” dyscypliny, determinacji i regularności.

  • Certyfikaty i niszowa wiedza zwiększają szanse na wyższe zarobki.

  • Samokształcenie nie wymaga mieszkania w dużym mieście ani posiadania sporego kapitału.

  • Dokształcając się w wybranym kierunku, łączysz pasję z zainteresowaniami, a to gwarancja sukcesu.

  • Im szybciej zaczniesz się dokształcać na własną rękę, tym szybciej zdobędziesz umiejętności pozwalające na podjęcie wymagającej, dobrze płatnej i przynoszącej satysfakcję pracy.

 

Autor: Karol Leszczyński

 

Zapraszamy Państwa do podnoszenia kompetencji na innych kursach w Kar-Group

1. szkolenia-kargroup.elk.pl – szkolenia sportowe

2. szkolenia-kargroup.eu – szkolenia doszkalające

3. kursy-edu.net.pl – szkolenia rozwojowe

Rating: 10.0. From 1 vote.
Please wait...