Praca w administracji publicznej zalety / pewny zarobek bez względu na okoliczności

Praca w administracji publicznej zalety

Praca w administracji publicznej zalety

Praca w administracji publicznej i samorządowej niewątpliwie ma wiele zalet, choć, jak wszystko, również i wad. Warto je przeanalizować, zanim podejmie się decyzję o wyborze właśnie tej drogi zawodowej.

Praca w administracji publicznej zalety

1. Regularne godziny pracy

Jeśli wybieramy pracę w urzędzie, możemy liczyć na stałe godziny pracy. Zatrudnienie w korporacji, kariera freelancera czy wolny zawód – wcale tego nie gwarantują. Podobnie praca w wybranych gałęziach handlu lub przemyśle jest związana z trybem 3-zmianowym lub 4-brygadowym. Są osoby, które pociąga życie wypełnione wyzwaniami, lecz nie oszukujmy się, dla wielu osób spełnieniem marzeń jest praca w godzinach od 8.00 do 16.00. Właśnie na to może liczyć większość urzędników. Nie zabieranie pracy do domu, rzadka okazja do wzięcia nadgodzin, nieczęsta praca nad konkretnymi projektami – to wszystko sprzyja bardzo regularnemu trybowi życia. Jeżeli preferujesz wstawanie o tych samych godzinach i wolny czas zarezerwowany na wieczór i weekendy, zdecydowanie należysz do grona osób zainteresowanych pracą w administracji.

2. Prawo i prawa, czyli wiesz, jaka jest Twoja sytuacja

Praca urzędników państwowych lub samorządowych jest silnie umocowana w prawie. Jeśli chodzi o firmy prywatne, dopóki nie stworzą one pewnej wewnętrznej kultury i standardów, nie do końca wiadomo, czego można się spodziewać. Tymczasem stanowiska, pensje czy przywileje urzędników wynikają nierzadko wprost z ustaw, uchwał czy rozporządzeń. Po prostu wszystko jest jasne, choć nie brakuje sytuacji kontrowersyjnych i wymagających żmudnego dochodzenia racji na gruncie prawnym. Niemniej, wiele spraw jest jasno uregulowanych. Jeżeli jesteś urzędnikiem państwowym, to Twoja sytuacja może być identyczna niezależnie od miejsca zamieszkania, czy jest to Gdańsk, Lublin, Lubin czy Kraków.

3. Specyfika pracy nie nastawiona na generowanie zysku

Wiele urzędów znacznie różni się od prywatnych firm, których cel jest prosty: wygenerować jak najwyższy zysk i osiągnąć jak najwięcej korzyści z działalności gospodarczej. Tymczasem w „państwówce” czy „samorządówce” przełożeni wcale nie muszą oczekiwać od Ciebie, że codziennie będziesz ciężko harować na przychód organizacji. Wręcz przeciwnie – Twoim zadaniem może być na przykład przyjmowanie petentów. Jednego dnia przyjdzie ich 10, innego 100. Taki rodzaj pracy owocuje swoistymi przestojami, relatywnie dużą ilością wolnego czasu, np. na odpoczynek, wypicie dodatkowej kawy, przejrzenie Internetu, jeśli nie jest to zakazane. Jeżeli jesteś freelancerem, zarobisz tyle, ile czasu na pracę poświęcisz. Tymczasem urzędnik może chodzić do pracy na 8 godzin, ale tak naprawdę pracować z przerwami. Wszystko przez to, że nie chodzi tu zarabianie pieniędzy, a wykonywanie zadań postawionych przez ustawodawców.

4. Zatrudnienie na wiele lat

Oczywiście nie jest to stuprocentową regułą, ale co do zasady, urzędnicy pracują wiele lat w tym samym miejscu. Chodzi o to, że w takich miejscach nie ma presji na zwalnianie osób zbliżających się do wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę czy tych, którzy nie okazują się genialnymi pracownikami. Słabsze strony bywają niwelowane w ten sposób, że przenosi się pracowników między działami czy szuka innych rozwiązań. Każda placówka administracyjna jest inna, bo tworzą ją inni ludzie, ale w wielu z nich można liczyć na zawodową solidarność i wsparcie bez „wyścigu szczurów”, tak charakterystycznego dla niektórych korporacji.

5. Pensja zawsze w terminie

Argument niezwykle ważny w zasadzie dla każdego pracownika. Teoretycznie wszystkie umowy gwarantują nam dość przewidywalny i stały termin wypłaty. W rzeczywistości? Jedynie urzędnicy mogą liczyć na pewną pensję tuż przed „pierwszym” czy „dziesiątym”. Diametralnie wpływa to na stabilizację naszego domowego budżetu, szczególnie jeśli jest w nim sporo rat, rachunków i stałych, terminowych opłat. Urzędnicy po prostu wiedzą, na czym stoją, i tylko niezwykłe sytuacje są w stanie zatrzymać przelew w terminie. Z kolei w prywatnych firmach na regularność wypłat wpływa wiele czynników, przedsiębiorcy niejednokrotnie „zamrażają” pensje. Skrajny przykład stanowią pracownicy pokroju piłkarzy dużych klubów. Teoretycznie każdy kibic wie o ich zarobkach rzędu kilkudziesięciu – kilkuset tysięcy złotych miesięcznie. W polskich realiach niejednokrotnie okazuje się jednak, że wypłaty są opóźniane, a nawet największe kluby mają problem z płynnością i spłatą swoich gwiazd. Cóż… trzeba było zostać urzędnikiem! Choć zarobki znacznie niższe, to chociaż pewne.

6. Brak fizycznego wysiłku

To oczywiście względne, bo można wyobrazić sobie urzędniczą pracę, która wymaga nieco większych nakładów sił, lecz raczej nigdy nie będzie to poziom zmęczenia podobny do zatrudnienia w fabryce lub w terenie. Nie chodzi bynajmniej o krzywdzące i nieprawdziwe twierdzenie, że praca urzędnika w ogóle nie męczy, ale umówmy się – zwykle nie jest w stanie wykończyć pod względem fizycznym i zdrowotnym.

7. Działalność w słusznej sprawie

Być może zaśmiejesz się, że to idealistyczne i naiwne podejście, ale pracując na rzecz gminy, powiatu, województwa czy państwa… masz szansę zmieniać swój kraj na lepsze. Pomoc obywatelom, bronienie interesów innych ludzi, wpływanie na lepsze funkcjonowanie rzeczywistości dookoła, to wszystko zachęca do kariery, w której liczy się coś więcej, niż tylko zarobek.

Wady pracy w administracji publicznej i samorządowej

Praca w administracji publicznej zalety1. Zamrożone płace i niskie zarobki

Można śmiać się z mnożenia angielskojęzycznych opisów stanowisk w korporacjach, ale fakty są takie, że przed każdym pracownikiem rysuje się określona ścieżka kariery, a awanse co kilka lat są wpisane w działalność na rynku komercyjnym. Tymczasem urzędnicy wielokrotnie zderzają się ze swoistym sufitem. Jeśli zbyt długo przywiązują się do stanowiska, potem nie mają szansy na jakąkolwiek zmianę, a na przejście do sektora prywatnego może być zbyt późno. Zarobki na wielu stanowiskach w administracji są ściśle regulowane przez konkretne przepisy. Dotyczy to także kadry naukowej państwowych uniwersytetów. Nawet gdy w szeregach uczelni znajduje się prawdziwa „gwiazda” nauki czy dydaktyki, może zarabiać tyle samo, co mniej utalentowani wykładowcy. Nic dziwnego, że brak limitów pensji w uczelniach prywatnych jest wtedy ważnym argumentem na rzecz zmiany pracodawcy… Zaczynając pracę w samorządzie lub kadrach państwowych, trudno liczyć na potężne zarobki. I cóż – awans w wielu sytuacjach jest praktycznie niemożliwy. A pensja na wielu stanowiskach wcale nie jest wyśniona. Wiele etatów jest niższych, niż tych dla pracowników fizycznych. Z drugiej strony – wysiłek bywa nieporównywalnie mniejszy, choć ambicja wykształconych kadr kłóci się z tak niskimi pensjami. Każdy musi wyważyć swoje oczekiwania i zestawić je z realnymi możliwościami.

2. Wpływ polityki

W idealnym świecie zmiany na scenie politycznej nie mają wpływu na kwestie zatrudnienia w administracji publicznej i samorządowej. Nasz wpis nie opisuje jednak utopii, a konkretne, polskie realia. Są urzędnicy, którzy zachowują stanowiska przez kilkadziesiąt lat, ale są i tacy, którzy „wylatują” wraz z kolejną zmianą po wyborach. Obsadzanie kluczowych stanowisk według partyjnego klucza nie zawsze gwarantuje zachowanie wysokiej jakości pracy urzędu. Nierzadko nie ma żadnych merytorycznych przesłanek, by dokonywać radykalnych zmian. Z drugiej strony, czasami układ samorządowy jest tak silny, że nie zmienia się przez całe lata. To również blokuje szanse młodych, ambitnych, wykształconych pracowników na wprowadzenie powiewu świeżości i wysokiej jakości. To materia trudna, niemniej trzeba się z nią mierzyć. Dobrą wskazówką jest po prostu nie opierać swojej kariery na znajomościach czy wpływach, a przede wszystkim na umiejętnościach, które bronią się same. A jeśli nie są doceniane w administracji, być może warto przejść do biznesu.

3. Wielogodzinna praca przed komputerem

Urzędnicy spędzają przed komputerami niemal tyle samo godzin, co informatycy i inni fachowcy z branży IT, niestety zarabiają znacznie mniej. A ryzyko zawodowe, o którym rzadko się mówi, wydaje się zbliżone, ponieważ wielogodzinne wpatrywanie się w ekran rzutuje na pracę oczu, kręgosłupa, układu nerwowego… Jeżeli nie zminimalizujemy zagrożenia poprzez aktywny tryb życia, regularne badania i stosowanie się do wytycznych lekarzy, zachowywanie prawidłowej postawy przy stanowisku pracy – skutki w perspektywie kilkunastu, kilkudziesięciu lat będą opłakane. Lepiej pomyśleć o tym zawczasu…

4. Ryzyko wypalenia zawodowego

Ostatnią z potencjalnych wad, o których warto powiedzieć, jest ryzyko wypalenia zawodowego. Gdy wiele lat wykonujemy żmudnie to samo zadanie, a osoby, z którymi się spotykamy, są cały czas te same, trudno mówić o ekscytacji czy ciekawości kolejnych wyzwań. Jak wiadomo, są stanowiska w administracji, gdzie nie ma mowy o nudzie, ale są i takie, które idealnie nadają się do podania przykładu definicji tego słowa… Zanim na dobre rozwiniesz karierę, pomyśl, co liczy się dla Ciebie najbardziej i pamiętaj, że każda praca ma swoje zalety, ale i wady. Jeśli chodzi o nasze podsumowanie, znaleźliśmy więcej argumentów „za”, niż „przeciw”, ale czy na pewno zgodzisz się z tym stanowiskiem?

Idealne szkolenie dla pracowników administracji

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w administracji publicznej lub samorządowej, weź pod uwagę udział w szkoleniu, które rozwija kompetencje niezbędne na podobnych stanowiskach. Propozycja przygotowana przez firmę Kar-Group jest skierowana nawet do osób początkujących. Szkolenie można odbyć również za pośrednictwem Internetu, logując się na platformie e-learningowej i rozwiązując egzamin po uprzedniej nauce w swoim własnym tempie, dopasowanym do indywidualnego trybu życia. To tańszy i wygodniejszy wybór, dlatego cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów z każdego zakątka kraju. Jeśli służyć państwu i jego mieszkańcom, to jedynie na wysokim poziomie. Takim, który gwarantuje rozwój kariery w pożądanym kierunku.

Wszystkie kursy dostępne na stronie – link

Szkolenia doszkalające ONLINE z certyfikatem

Kursy administracyjne online

Jaki kurs warto zrobić do pracy ?

Obejrzy Video

fraza kluczowa: jak dostać pracę w administracji publicznej,Praca w administracji publicznej zalety,praca państwowa ,Jak zdobyć pracę w urzędzie,kariera w administracji publicznej,Praca w administracji publicznej zalety,Praca w administracji publicznej zalety,jak dostać pracę w administracji publicznej,Praca w administracji publicznej zalety,praca państwowa ,Praca w administracji publicznej zalety,Praca w administracji publicznej zalety,Jak zdobyć pracę w urzędzie,kariera w administracji publicznej,Praca w administracji publicznej zalety

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.