3 wskazówki, dzięki którym lepiej zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak bronić się przed manipulacją

3 wskazówki, dzięki którym lepiej zaprezentujesz się na rozmowie kwalifikacyjnej

Czy wiesz, że rekruterzy odrzucają 80 % CV na etapie wstępnej selekcji? Skoro to twój życiorys przykuł uwagę przyszłego pracodawcy, odniosłeś pierwszy sukces. Jak zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej i jakich błędów unikać?

Pamiętaj o zasadach savoir – vivre

Szczliwy mody pracownik korporacjiOdpowiedzialność to najbardziej pożądana cecha w każdym zawodzie, nie zaczynaj więc starań o nową pracę od spóźnienia. Choć wydaje się to oczywiste, wciąż wielu kandydatów przychodzi na rozmowę o pracę spóźnionych, a potem tłumaczą się z nagłych zdarzeń losowych. Być może podświadomie wydaje im się, że nie zasługują na sukces i sami utrudniają sobie jego osiągnięcie. Taki kandydat od razu traci zaufanie i nawet niesamowite kompetencje w CV nie zatrą złego wrażenia, lepiej przyjść o pół godziny za wcześnie niż o minutę za późno! Innym błędem, który nie powinien mieć miejsca, ale często się powtarza, jest traktowanie rozmowy o pracy jako okazji, by założyć masę biżuterii, wykonać zjawiskowy makijaż, czy założyć zbyt krótką spódniczkę. Pamiętaj, że strój ma być neutralny, stonowany, a uroda delikatnie podkreślona. Nie może odwracać uwagi od twoich kompetencji. Unikaj zbyt intensywnych perfum, zadbaj w szczególny sposób o dłonie – użyj przezroczystego lakieru, skróć paznokcie.

Bądź sobą, poznaj firmę i rekrutera

Pamiętaj o mowie ciała. Wejdź na spotkanie wyprostowany, uśmiechnij się przyjaźnie i nie krzyżuj ramion. Staraj się trzymać dłonie w zasięgu wzroku rekrutera – to budzi zaufanie. Im lepiej poznasz firmę, dla której chcesz pracować i osobę, która przeprowadza z tobą rozmowę, tym swobodniej i pewniej będziesz się czuć. Możesz w tym celu przejrzeć profile na LinkedIn, Goldenline, publikacje rekrutera na blogach i portalach, jeśli prowadzi on ekspercki blog, zapoznaj się z treściami. Wspominając, że znasz i śledzisz jego artykuły, zbudujesz przyjazną atmosferę. Wykaż swoje zaangażowanie i pasję do zawodu, który chcesz wykonywać.

Jakie błędy popełniają kandydaci podczas rozmów rekrutacyjnych?

Mature Businessman Holding FolderTraktują rozmowę o pracę w kategoriach wszystko albo nic. Takie myślenie powoduje nerwowość, która może zmniejszyć twoją pewność siebie i sprawić, że zaczniesz zachowywać się nadgorliwe czy desperacko. Potraktuj spotkanie jako szansę.

Z drugiej strony, niektórzy kandydaci są zbyt pewni siebie, odwracają role na rozmowie o pracę i przepytują rekrutera. Niedopuszczalne jest skupianie się tylko na przyszłej pensji. Zamiast pytać, ile pracodawca jest gotowy ci zapłacić, skup się na przedstawieniu wartości i korzyści, jakie twoja wiedza i kompetencje wniosą w rozwój jego firmy.

Unikaj gadulstwa, odpowiadaj rzeczowo i konkretnie. Zwróć uwagę na język, niedopuszczalne są kolokwializmy. Rozmowa o pracę ma przebiegać w przyjaznej atmosferze, ale nie może stracić formalnego charakteru.

Marta Szyszko

Firma Szkoleniowa Kar-Group

 

12 Comments

  1. Profesjonalne szkolenia w dobrej cenie,urząd pracy dofinansowuje,ale trzeba się pytać w swoim mieście,bo nie we wszystkich mają pieniądze na to ;-/

    • Thanks for your comment. Do you know that I am campaigning against the word “need” in the development context? I hate the way the industry divides people into givers and receivers who “need.” I like to talk about people’s priorities instead. So if it were me, I’d say we should all donate or volunteer for causes that address communities’ priorities. That may be what you meant, but I find the word “need” is getting in the way of people’s dignity. What do you think?

    •   September 1, 2012You’re right it is totally unfair in every way! As for me, my Hubby knows every­thing about me and mostly did before we even got together. Some­times he doesn’t want to hear the whole story as it is really hard on him…but i’m open to telling what he wants to know.Where i have a hard time telling him things is when i’m too much pain myself to talk about it, or i’m not sure myself what’s going on in me. rela­tion­ships in gen­eral are just so tough.Thank you so much for this, keep it coming!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

*