Jak być pewnym siebie ? poradnik + darmowe szkolenie online

Jak być pewnym siebie

Jak być pewnym siebie ? poradnik + darmowe szkolenie online

Jak być pewnym siebie ? Mówi się, że niektórzy po prostu rodzą się z charyzmą. Ale jest w tym tylko część prawdy. Otóż bardzo wielu umiejętności komunikacyjnych, które składają się na pewność siebie, można się po prostu nauczyć, poprzez regularne ćwiczenia i poznanie ich za pośrednictwem profesjonalistów. Dlatego warto się szkolić, ponieważ niezależnie od wykonywanych zajęć, pewność siebie po prostu przydaje się w życiu.


Zapisz się tutaj

Po czym poznajemy pewność siebie

Nie mylmy pojęć, krzywdząc wiele osób. Wbrew niektórym opiniom, osoby pewne siebie wcale nie muszą być aroganckie, butne, zarozumiałe i patrzące na ludzi z pogardą. Oczywiście, takich jednostek nie brakuje, ale nie powinno hamować nas to przed rozwojem cennych umiejętności komunikacyjnych. Nie każdy musi być charyzmatycznym liderem, ale każdemu przydają się takie cechy, jak niezależność, zdecydowanie i asertywność. Po czym w takim razie poznajemy pozytywnie rozumianą pewność siebie – nie tylko w życiu zawodowym, ale i codziennym?

Jak być pewnym siebie ?

Konsekwentna postawa

Jeżeli nabędziesz pewności siebie, Twoje działania będą nacechowane konsekwencją. Nie chodzi o to, by całe życie kurczowo trzymać się jednych i tych samych poglądów, bo to naturalne, że ewoluują w miarę rozwoju osobistego i innych okoliczności. Niemniej trudno zdobyć szacunek, jeżeli nieustannie zmienia się zdanie i unika zdecydowanej postawy. Nie chodzi nawet o tak poważne słowa, jak niezłomność czy heroizm. Po prostu trzymajmy się ustalonych planów, dotrzymujmy słowa, bądźmy wiarygodni w deklaracjach.

Osoby pewne siebie mają dar przekonywania innych, ponieważ wiadomo, że mają w sobie duże pokłady niezależności. Gdy dobijamy interes, podpisujemy kontrakt czy negocjujemy warunki, druga strona wcale nie oczekuje, że zgodzimy się na wszystko, bez własnego zdania. Wręcz przeciwnie – w makro i mikro skali zyskują Ci, którzy choć gotowi na ustępstwa, trzymają się swoich zasad i potrafią powiedzieć „nie”. Takich umiejętności uczymy się od najmłodszych lat. Jest tak wiele codziennych spraw, choćby w życiu rodzinnym i domowym, które pokazują, że można dyskutować, debatować, szukać kompromisu i przekonywać do swoich racji, a nie spolegliwie przytakując nawet najmniej rozsądnym koncepcjom. Jeżeli ktoś jest pewny, łatwiej mu zaufać.

Mowa ciała

Chociaż nie powinniśmy ślepo zawierzać wszystkim teoriom trenerów personalnych, mowa ciała faktycznie dużo mówi o człowieku. To, w jaki sposób gestykulujemy, gdzie kierujemy wzrok, jak używamy rąk, jak dbamy o postawę w dużej mierze odzwierciedla naszą pewność siebie. Zdefiniujemy tak osoby, które stoją wyprostowane, nie uciekają wzrokiem, są otwarte całym ciałem, lecz bez nachalnego zbliżenia. W tym kontekście warto również pamiętać o tym, że gesty są przypisane do danej kultury. Pewne oznaki pozytywnie rozumianej pewności siebie mogą być odebrane jako obraźliwe np. w kulturze Dalekiego Wschodu (i na odwrót). Warto świadomie zgłębiać podstawowe zasady mowy ciała i pracować nad swoją postawą. Przyda się to podczas rozmów kwalifikacyjnych, spotkań towarzyskich czy w sytuacjach kryzysowych. Badania potwierdzają, że ponad połowa znaczenia komunikatu zależy od komunikacji niewerbalnej, a nie treści poszczególnych słów!

Świadomość własnej wartości

Osoby pewne siebie znają swoje mocne i słabe strony, potrafią racjonalnie ocenić możliwości, zasoby, okoliczności. Brak tej pewności jest widoczny u osób zarówno nieśmiałych i umniejszających swoją wartość, ale i u tych, które krzykliwością lub zarozumiałością zakrywają własne braki, przez rozwinięty egoizm nie dopuszczając ich do myśli.

Posłużmy się przykładem wielkich polskich sportowców. Robert Lewandowski jest obecnie uważany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie, a już na pewno na swojej charakterystycznej pozycji ofensywnego napastnika. Skoczek Kamil Stoch wciąż zdobywa kolejne trofea, a już teraz jest jednym z najwybitniejszych reprezentantów swojej dyscypliny w dziejach. Czy ich kariery obfitują w skandale? Kontrowersyjne wypowiedzi? Nie! Słuchając dowolnego wywiadu z oboma mistrzami słyszymy z jednej strony pewność własnych umiejętności, świadomość sukcesu, ale z drugiej – nieustannie powtarzane słowa o konieczności rozwoju, poprawy błędów, szukania jeszcze lepszej formy. Szacunek wobec kibiców, rozmówców i mniej utytułowanych kolegów pokazuje format zawodnika. Człowiek może zarabiać miliony, nie schodzić z okładek gazet i ust wszystkich dookoła, ale choć wie, że jest w świetnej formie, wie co robi dobrze, nadal szuka elementów do poprawy i nie spoczywa na laurach.

Bierz przykład z najlepszych. Można w jednym zdaniu wymienić swoje największe zalety i wady. Odpowiednia perspektywa pozwala się nieustannie rozwijać i chroni przed efektem „wody sodowej”, która uderza do głowy po nawet drobnym sukcesie. Dlatego buduj pewność siebie w oparciu o realne przesłanki, wyznaczaj sobie cele, ale nagradzaj zwycięstwa.

Szkolenia na każdym etapie kariery

Trochę szkoda, że umiejętności komunikowania własnej wartości nie uczy się w szkołach, a jeśli tak, to w bardzo ograniczonym wymiarze. Rodzice również zapominają o budowaniu w dziecku odpowiedniego podejścia – przez co wielu młodych ludzi albo wychodzi z domu bez żadnego poczucia własnej wartości lub przeciwnie, w mydlanej bańce, w efekcie rozpieszczania i utrzymywania złudnego wrażenia doskonałości.

Nie wszystko stracone! Bycie pewnym siebie w pożądanej formie jest w Twoim zasięgu. Wymaga jednak starań i nauki. Wśród wielu dostępnych szkoleń, warto pomyśleć nad kursem budowania pewności siebie, który przekazuje wiele praktycznej i teoretycznej wiedzy na temat pracy nad sobą i swoją komunikacją. Przystępna formuła nauki, nawet bez wychodzenia z domu, pozwala inaczej spojrzeć na sposób, w jaki postrzegamy siebie i jak postrzega nas otoczenie. Taki kurs można odbyć zarówno na początku, jak i w trakcie zawodowej drogi. Znamy przecież pełno przykładów osób, które zyskały pewność siebie dopiero po ukończeniu 30., 40., 50. czy 60. roku życia. Czasami potrzebny jest jeden bodziec, by odwrócić swoje życie o 180 stopni i zacząć żyć pełnią życia.

Na podsumowanie rozważań warto wspomnieć, że w zasadzie każdy kurs jest krokiem ku zbudowaniu pewności siebie. Wszak więcej kompetencji, w dodatku potwierdzonych certyfikatami czy dyplomami to świetna podkładka, by uznać własną wartość i inaczej podejść do negocjowania, wpływania na otoczenie czy zarządzanie grupą. Dlatego niezależnie od tego ile masz lat, czym się zajmujesz i jakie masz o sobie zdanie – pracuj nad pewnością siebie, która w zdrowych proporcjach zapewnia wiele życiowych sukcesów.

Zaproszenie na darmowy kurs wiedzowy !

Zapisz się podając swój mail

Jak być pewnym siebie

 

fraza kluczowa artykułu: pewność siebie książka, jak być pewnym siebie książka, jak być pewnym siebie, jak nabrać pewności siebie, Jak być pewnym siebie

Rating: 10.0/10. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.